Fox

PREMIERA

2004.02.05

CANAL+ PREMIUM

Furia

The Fury

USA, 1978

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: horror/thriller sensacyjny

czas trwania: 113 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Rok 1977. Peter Sandza (Kirk Douglas), były agent amerykański służb specjalnych, spędza wakacje na Środkowym Wschodzie ze swym kilkunastoletnim synem Robinem (Andrew Stevens). Towarzyszy im Ben Childress (John Cassavetes), przyjaciel i służbowy partner Petera.

Ojciec i syn są w doskonałych humorach, snują plany o życiu w Chicago, dokąd wkrótce mają się przeprowadzić. Podczas wypoczynku na plaży niespodziewanie dostają się w sam środek strzelaniny, sprowokowanej przez grupę Arabów. Robin i Childress znajdują bezpieczne schronienie, Peter ratuje się ucieczką w morze, ale ponton, którym płynie, staje w płomieniach trafiony serią z broni maszynowej. Robin jest przekonany, że ojciec zginął. Tak samo myśli Ben Childress odbierając od jednego z Arabów film z zapisem całej akcji. Myli się jednak. Ocalały Peter strzela z karabinu do inspiratora zamachu, raniąc go w rękę. Childress wywozi Robina do USA. Umieszcza go w prywatnym instytucie Paragon Psychic Research, aby wykorzystać jego paranormalne uzdolnienia do tajnych celów. Mija rok. Sandza bezskutecznie poszukuje syna. Postanawia nawiązać kontakt z Robinem poprzez medium. Okazuje się, że podobne zdolności parapsychologiczne jak on, ma niespełna 20-letnia Gillian Bellaver (Amy Irving).

BRIAN DE PALMA, amerykański reżyser, scenarzysta, producent, montażysta, aktor i operator, jest mistrzem w opowiadaniu filmowych historii. Zawsze gwarantuje szybką akcję obfitującą w niespodzianki, specyficzny humor zawarty w dialogach i wyraziste aktorstwo. Nazywany Hitchcockiem lat 70. i 80. XX wieku, nie jest tylko kontynuatorem stylistyki mistrza. Jego wkład w sztukę filmową polega na nowatorskim łączeniu gatunków, w szczególności thrillera sensacyjnego i horroru, oraz na efektownym wykorzystaniu środków wizualnych współczesnego kina. Jego talent objawił się zarówno w thrillerach kryminalnych ("Sisters", "Obsession", "Ubranie mordercy", "Świadek mimo woli", "Oczy węża", "Czarna Dalia"), filmach akcji ("Mission: Impossible"), policyjnych dramatach ("Człowiek z blizną", "Nietykalni", "Życie Carlita"), filmach fantasy ("Carrie", "Upiór z raju"), jak również filmach wojennych ("Na gorąco"), komediach i obrazach science fiction.

"Furia" w jego reżyserii to krwawy dreszczowiec. Film został zrealizowany w drugiej połowie lat 70., w okresie wielkiej popularności kina, zawierającego wątki paranormalne i po ogromnym sukcesie "Egzorcysty" i "Omena". Akcja "Furii" toczy się na dwóch planach: sensacyjno-politycznym i parapsychologicznym. Scenariusz na podstawie własnej, głośnej powieści z pogranicza horroru i science fiction napisał John Farris. W głównej roli występuje legenda Hollywood, trzykrotnie nominowany do Oscara Kirk Douglas ("Kto sieje wiatr", "Sknerus", "Wszystko zostaje w rodzinie", "Spartakus"). Jego filmowym śmiertelnym wrogiem jest aktor i reżyser John Cassavetes ("Parszywa dwunastka", "Dziecko Rosemary", "W końcu czyje to życie?"). Partnerują im: Amy Irving ("Jentl", "Zmień kapelusz", "Traffic") oraz Carrie Snodgress ("Pamiętnik szalonej gospodyni", "Polisa na śmierć", "Straceni"). W epizodzie pojawia się też Daryl Hannah ("Orły Temidy", "Stalowe magnolie"), dla której był to filmowy debiut. Muzykę do "Furii " skomponował wielokrotnie nominowany do Oscara, czterokrotny zdobywca tej statuetki John Williams, opromieniony wówczas sukcesem "Szczęk", "Gwiezdnych wojen" i "Bliskich spotkań trzeciego stopnia". Autorem zdjęć jest dwukrotnie nominowany do Oscara Richard H. Kline ("Żar ciała", "Do utraty tchu", "Podwójne uderzenie").
Furia
reżyseria:
USA, 1978
Rok 1977. Peter Sandza (Kirk Douglas), były agent amerykański służb specjalnych, spędza wakacje na Środkowym Wschodzie ze swym kilkunastoletnim synem Robinem (Andrew Stevens). Towarzyszy im Ben Childress (John Cassavetes), przyjaciel i służbowy partner Petera.
horror/thriller sensacyjny
Furia
4,0 5 1 4