PREMIERA

2011.05.06

CANAL+ PREMIUM

Furia

Edge of Darkness

USA, 2010

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 112 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Thomas Craven (Mel Gibson) od lat pracuje jako detektyw w wydziale zabójstw bostońskiej policji. Jest samotnym wdowcem. Jedyną bliską mu osobą jest ukochana, 24-letnia jedyna córka Emma (Bojana Novakovic), pracująca w jednej z wielkich korporacji. Kiedy informuje ojca, że przyjeżdża z wizytą, Craven nie posiada się z radości.

Odbiera ją z lotniska. W drodze do domu okazuje się, że dziewczyna bardzo źle się czuje. Z czasem objawy chorobowe nasilają się, więc postanawiają jechać do szpitala. Wychodzącą z domu Emmę dosięgają strzały czającego się w ciemności mordercy. Umiera w ramionach ojca. Detektyw, nie mogąc liczyć na efektywną pomoc ze strony organów ścigania, bierze sprawę w swoje ręce. Początkowo wszystko wskazuje na to, że celem zabójcy miał być on sam. Dalsze śledztwo pozwala jednak odkryć Cravenowi drugie życie córki, o które nigdy by jej nie podejrzewał. Trafia na trop zakrojonej na szeroką skalę afery, w której pierwsze skrzypce gra wielki biznes oraz przedstawiciele władz kraju.

"Furia" to nasycony emocjami thriller nakręcony na podstawie uhonorowanego nagrodą BAFTA brytyjskiego miniserialu z 1985 roku. Twórcy emitowanego przez BBC serialu inspirowali się ówczesnym klimatem politycznym. Liberalna polityka gospodarcza Margaret Thatcher w połączeniu z zimną wojną i wyścigiem zbrojeń dawały filmowcom duże pole do popisu. Tematem poruszanym i w długim metrażu z 2010 roku, i w telewizyjnych odcinkach z 1985 była kwestia, związana z produkcją broni jądrowej, która i wtedy, i dziś niepokoi. Po jej dwukrotnym użyciu przez Amerykanów, czyli zrzuceniu bomb Little Boy i Fat Man na Hiroszimę i Nagasaki, osiem innych państw weszło w posiadanie głowic nuklearnych. Kilkanaście krajów na świecie aktualnie prowadzi lub prowadziło w przeszłości specjalne programy atomowe lub zaangażowane było w produkcję głowic. Prace nad bronią jądrową okrywane są tajemnicą, przez co stanowią źródło niezliczonych domysłów, a dla autorów kryminałów i thrillerów - źródło natchnienia.

Reżyserem zarówno serialu, jak i filmu "Furia" jest MARTIN CAMPBELL, mający na koncie dwa hity o agencie Bondzie - "GoldenEye" i "Casino Royale", oraz "Maskę Zorro". Choć chęć przeniesienia telewizyjnej serii na ekran kinowy wyraził już w 2002 roku, zajął się tym dopiero pięć lat później. Campbell przedstawił swój pomysł producentowi Grahamowi Kingowi, który od razu wskazał, kto mógłby odpowiednio przekształcić scenariusz. Wybór padł na australijskiego dramaturga Andrew Bovella, któremu powierzono trudne zadanie przerobienia 6 odcinków emitowanych w BBC na materiał niespełna dwugodzinnego filmu. Jego pracę wzbogacił i uzupełnił o dialogi William Monahan, nagrodzony Oscarem za scenariusz do "Infiltracji". Akcja filmu toczy się w USA w przeciwieństwie do serialu, który rozgrywał się w Wielkiej Brytanii. Jak tłumaczy reżyser: "Chodziło o przeniesienie historii w inne czasy i w inne miejsce, a nie odwzorowywanie tego, co zrobiliśmy w Anglii (...) Na pomysł, aby umieścić akcję filmu w Bostonie, wpadł Andrew Bovell" - dodaje Campbell. "Boston to miasto o silnych angielsko-irlandzkich korzeniach. Oryginalny Craven pochodził z okolic Leeds na północy Anglii, więc pomysł uczynienia z niego bostońskiego Irlandczyka wydał nam się idealnym rozwiązaniem".

Craven jest centralną i najbardziej złożoną postacią w "Furii". Zagrał go od kilku lat nie pojawiający się na pierwszym planie Mel Gibson. Rolą człowieka przygniecionego cierpieniem, żądnego zemsty i uwikłanego w politykę aktor powrócił do grania typowych dla siebie postaci. W podobnych bohaterów wcielił się m.in. w "Okupie", "Patriocie", "Godzinie zemsty" czy nawet "Walecznym sercu - Braveheart". Od roku 1993 aktor dowodzi, że świetnie radzi sobie również po drugiej stronie kamery. Gibson wyreżyserował cztery głośne filmy: "Człowiek bez twarzy", "Waleczne serce - Braveheart", "Pasja" i "Apocalypto". Za drugi otrzymał dwa Oscary - za najlepszą reżyserię oraz najlepszy film.

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Przewidywalny, czerpiący z poprzednich filmów tego gatunku tonami , ale
dający się obejrzeć bez symptomu niespokojnych stóp. Gibson to chyba brat
Cage'a jeśli chodzi o mimikę twarzy; cierpiętniczy wyraz i oczy jak u
mopsa, ale to błahostki. "Furia" to zlepek klisz z filmów sensacyjnych,
które nagminnie produkowało się w klatach '90. ubiegłego wieku. Obejrzeć
można, ale ile razy można "spożywać" filmowego McDonalada ?

cadaver

Szkoda czasu !

gimbas

Drętwy film z drewnianą grą aktorską zgadzam się że fabuła na kino lat 80/90-tych, bardzo ten film mnie rozczarował
Furia
reżyseria:
USA, 2010
Thomas Craven (Mel Gibson) od lat pracuje jako detektyw w wydziale zabójstw bostońskiej policji. Jest samotnym wdowcem. Jedyną bliską mu osobą jest ukochana, 24-letnia jedyna córka Emma (Bojana Novakovic), pracująca w jednej z wielkich korporacji. Kiedy informuje ojca, że przyjeżdża z wizytą, Craven nie posiada się z radości.
thriller
Furia
4,3 5 1 36