dystrybucja Monolith Films Sp. z o.o.

Furia

Fury

USA, 2014

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film wojenny

Ocena filmu

0.00

Opis

Docenione nominacją Złotej Żaby na Camerimage zdjęcia, historyczny realizm i dbałość o detale. Okrucieństwo wojny z perspektywy pojedynczego żołnierza w trzymającym w napięciu dramacie wojennym Davida Ayera ("Bogowie ulicy") ze świetnymi rolami Brada Pitta i Shii LaBeoufa.

Kwiecień 1945 roku. Wojska alianckie maszerują na Berlin. W Niemczech napotykają fanatyczny opór zorganizowany przez oddziały SS. Oddziały pancerne na każdym kroku napotykają pułapki i ponoszą duże straty. Jednym z czołgów 2. Dywizji Pancernej, nazywanej "Piekłem na kołach", jest "Furia", Sherman dowodzony przez sierżanta Dona Colliera (Brad Pitt). Załoga składa się z zaprawionych w boju weteranów: cytującego na każdym kroku Biblię celowniczego Boyda Swana (Shia LaBeouf), zapatrzonego w niego Grady'ego Travisa (Jon Bernthal) i pochodzącego z Meksyku Triniego Garcii (Michael Peña). Podczas jednej z misji "Furia" traci strzelca, którego zastępuje młody rekrut tuż po 8-tygodniowym szkoleniu, Norman Ellison (Logan Lerman). Niewinny, nieskażony brutalnością wojny chłopak musi szybko dostosować się do rzeczywistości. Zwłaszcza, że "Furia" dostaje misję za linią frontu, gdzie stawią czoła znacznie potężniejszym siłom wroga.

"Furia" to świetnie zrealizowane, trzymające w napięciu kino wojenne, które z przyjemnością obejrzą zarówno zainteresowani II wojną światową amatorzy realistycznych filmów batalistycznych, jak miłośnicy dobrego kina akcji oraz ciekawych postaci. Reżyser David Ayer jest znany z pisania mocnych scenariuszy, w których sceny akcji uzupełniają ciekawie zarysowane ludzkie dramaty. "Furia", podobnie jak napisane i wyreżyserowane przez niego "Dzień próby" i "Szybcy i wściekli", zagłębia się więc przede wszystkim w więzi łączące głównych bohaterów. Przy realizacji Ayer współpracował blisko z doradcami wojskowymi, aby jak najlepiej oddać na ekranie wszystkie możliwe detale i wciągnąć widzów do stworzonego przez siebie świata. Przed rozpoczęciem zdjęć aktorzy - Brad Pitt, Shia LaBeouf, Logan Lerman, Michael Peña, Jon Bernthal - przeszli specjalne czteromiesięczne przygotowania obejmujące m.in. tygodniowy obóz szkoleniowy pod nadzorem Navy Seals. Ayer zmusił również obsadę do zamieszkania w czołgu, gdzie przez dłuższy czas musieli razem przebywać, spać i jeść.

W większości produkcji związanych z II wojną światową nie czuć tego, że w jej trakcie zginęło 60 milionów ludzi. Ayer pragnął podkreślić koszmar tej wojny. Pomógł mu odpowiedzialny za scenografię Andrew Menzies, który z powodzeniem wykreował pełną brudu i błota, zniszczoną wojenną rzeczywistość. Jednak na największe uznanie zasłużył autor zdjęć Roman Vasyanov, który pracował z Ayerem przy "Bogach ulicy". To on zdecydował, że "Furia" zostanie nakręcona na taśmie filmowej, bez użycia kamer cyfrowych. Za swoją pracę, a zwłaszcza mistrzowskie zdjęcia wewnątrz czołgu, został nominowany do Złotej Żaby na MFF Camerimage 2014.
Furia
reżyseria:
USA, 2014
Docenione nominacją Złotej Żaby na Camerimage zdjęcia, historyczny realizm i dbałość o detale. Okrucieństwo wojny z perspektywy pojedynczego żołnierza w trzymającym w napięciu dramacie wojennym Davida Ayera ("Bogowie ulicy") ze świetnymi rolami Brada Pitta i Shii LaBeoufa.
film wojenny
Furia
4,4 5 1 94