PREMIERA

2009.02.25

CANAL+ PREMIUM

FUTRO

Polska, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 101 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Pierwsza komunia małego Kubusia (Przemysław Konik) to dla jego dziadka Henryka (Leszek Piskorz) okazja do zorganizowania wystawnej imprezy i zaimponowania rodzinie i znajomym.

Zamożny biznesmen robi co w jego mocy, by wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Na gości czeka wystawny obiad, a na wnuczka wspaniałe prezenty. Ma na nich zrobić wrażenie luksusowe wyposażenie domu, jak sedes z fotokomórką, inteligentna kosiarka czy wymyślny grill. Plan sielanki doskonałej Henryka i jego żony Ireny (Teresa Budzisz-Krzyżanowska) upada już chwilę po przybyciu gości. Bogactwo, którym chełpią się gospodarze budzi zawiść, a spotkanie szybko przeradza się w okazję do plotek i obmawiania za plecami innych, a w końcu otwarte pranie rodzinnych brudów. Luksusowa willa zamienia się w pole bitwy, a jakby rodzinnych zmartwień było mało, daje znać o sobie mściwy sąsiad (Henryk Talar) i zjawiająca się z nieoczekiwaną wizytą katechetka Kuby, Joanna (Karolina Gruszka).

"Futro" zapowiadane było jako rodzinna komedia katastroficzna z życia polskiej "wyższej klasy średniej". Reżyser TOMASZ DROZDOWICZ uściślał: "Ten film ma wymowę uniwersalną. Ma nie być aktualny, to znaczy nie przedstawia kondycji rodziny akurat "tutaj" i w takich, a nie innych czasach. "Futro" to po prostu opowieść o pewnych mechanizmach psychologicznych". Fabularny debiut Drozdowicza, absolwenta Reżyserii na Wydziale Filmu i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, autora znanego dotąd z dokumentów, wideoklipów, programów telewizyjnych i widowisk Teatru Telewizji, to jedna z tych komedii, przy oglądaniu których śmiech więźnie w gardle. Rodzinne spotkanie z "Futra" często porównywano pod tym względem do "Wesela" Wojciecha Smarzowskiego, bezlitośnie punktującego swoich bohaterów. Wymowny jest już sam tytuł filmu, bowiem luksusowe przedmioty są zdaniem twórców fetyszem, którym otaczają się członkowie zamożnych rodzin, ale też symbolicznie sierścią czy kostiumem, coś, co nas okrywa, a pod czym jesteśmy nadzy.

Beata Hyczko, autorka scenariusza nagrodzonego podczas koszalińskiego festiwalu "Młodzi i Film" przyznała, że inspirowała się twórczością Roberta Altmana, mistrza przenikliwych obyczajowych obserwacji i portretów zbiorowych. "Futro" wypełniają barwne ludzkie typy, które pod płaszczykiem dobrych manier i grzecznościowych zwrotów skrywają kompleksy i emocjonalną pustkę. Wcielili się w nie cenieni aktorzy teatralni, na co dzień rzadko występujący w filmach. Jako jeden z producentów filmu Drozdowicz miał przy kompletowaniu obsady wolną rękę. Postawił m.in. na Leszka Piskorza, Teresę Budzisz-Krzyżanowską, Grzegorza Damięckiego, Agnieszkę Wosińską, Mieczysława Hryniewicza, Witolda Dębickiego i Dorotę Segdę. W roli katechetki pojawia się znana z "Przedwiośnia", "Kochanków z Marony" oraz seriali "Boża podszewka" i "Sfora" Karolina Gruszka.

WASZE OPINIE

dziunia

jest moj ukochany aktor Chabior :) a dlaczego nie wymieniony w obsadzie??

gregi

Polaków portret własny,nie ma co.Rzeczywiście godziny nadawania tego obrazu zważywszy na treść są zastanawiające.Ogólnie,bardzo dobra komedia!!!Dam jej 5.

D.D.

Drogi Administratorze C+! Czy film "Futro" bedzie w najblizszym czasie emitowany w bardziej przyzwoitych porach? Lubie ogladac filmy noca, ale 4:00 to nawet dla mnie zbyt pozno. Dziekuje za odpowiedz!
FUTRO
reżyseria:
Polska, 2007
Pierwsza komunia małego Kubusia (Przemysław Konik) to dla jego dziadka Henryka (Leszek Piskorz) okazja do zorganizowania wystawnej imprezy i zaimponowania rodzinie i znajomym.
komedia
FUTRO
4,4 5 1 64