Fox

PREMIERA

2009.08.19

CANAL+ PREMIUM

FUTURAMA: WIELKA WYPRAWA BENDERA

Futurama: Bender's Big Score

USA, 2007

reżyseria:

gatunek: film animowany

czas trwania: 85 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Zbliża się Boże Narodzenie 3007 roku. Kosmiczni nudyści specjalizujący się w cyberoszustwach wykorzystują naiwność pracowników Planet Express i dzięki swym hakerskim umiejętnościom przejmują kontrolę nad Benderem (John Di Maggio), robotem międzyplanetarnych kurierów.

Zawirusowują go, zlecając misję ograbienia planety Ziemi z jej najcenniejszych skarbów sprzed lat. Atak w przeszłości jest możliwy, ponieważ na pośladku Fry'a (Billy West) zostaje odkryta wytatuowana, nieznana dotąd nikomu metoda na podróżowanie w czasie. Nibbler (Frank Welker) ostrzega, że kod z tatuażu może doprowadzić do zagłady. By ratować świat, ekipa Planet Express stacza heroiczny wyścig z czasem, w trakcie którego cyklopka Leela (Katey Sagal) znajduje miłość życia, a biurokrata Hermes Conrad (Phil LaMarr) traci głowę.

"Futurama: Wielka wyprawa Bendera" to pierwszy z czterech pełnometrażowych filmów na podstawie cieszącego się nieustannie wielką popularnością serialu Matta Groeninga. Twórca kultowych "Simpsonów" od lat udowadnia, że nie ma sobie równych w tworzeniu absurdalnych animowanych historii dla dorosłych. "Futurama", której pomysł narodził się w połowie lat 90., jeszcze przed "Simpsonami", powstawała w przerwie pomiędzy kolejnymi seriami przygód Homera i spółki. Realizacja serialu upłynęła w atmosferze kłótni z producentem - wytwórnią Fox, która nie chciała się pogodzić z utratą realnego wpływu na kształt "Futuramy". W końcu Fox ustąpił, jednak aż do momentu emisji pilotażowego odcinka jego szefowie drżeli o to, czy projekt nie okaże się dla widzów zbyt posępna. Obawy okazały się niesłuszne, a serial emitowano nieprzerwanie w latach 1999-2003 i ponownie wskrzeszono na wyraźne żądanie fanów w 2007.

Główni bohaterowie "Futuramy" to pracownicy międzyplanetarnej firmy kurierskiej "Planet Express" - niedojrzały nieudacznik Philip J. Fry, jednooka cyklopka Turanga Leela, bogata i rozpuszczona studentka Amy Wong, doktor Zoidberg, założyciel firmy profesor Farnsworth oraz - występujący tym razem w roli głównej - ordynarny, nadużywający alkoholu robot Bender.

Wszechświat "Futuramy" zaludniają ponadto niezliczeni bohaterowie drugiego planu - ludzie, roboty i przedstawiciele obcych cywilizacji, którzy tworzą prawdziwie multikulturową mieszankę. Podobnie jak "Simpsonów", "Futuramę" wypełnia potężna dawka absurdalnego humoru i niezliczona ilość nawiązań do popkultury. Z racji osadzenia miejsca akcji w przeważającej części na początku XXXI wieku szczególną frajdę w wyszukiwaniu znajomych motywów znajdą wielbiciele kina science fiction. "Futurama" Groeninga to jednak przede wszystkim przenikliwe spojrzenie na zjawiska charakterystyczne dla naszych czasów. Mentalność i problemy przyszłości, mimo technologicznego zaawansowania okazują się być bardzo zbliżone do realiów początku XXI wieku.

WASZE OPINIE

coles

Kiedy replay ?

Bananwawa

jak ja to mogłem przegapić?? Kiedyś dostałem od znajomego kilka sezonów Futuramy nagranych na płytkę DVD i ......... wsiąkłem na weekend :)

Bartolomeusz

"Futuramę" zacząłem oglądać stosunkowo od niedawna. Pomimo tego wciągnąłem się w
świat stworzony przez Matt'a Groeninga. Serial ten obok "Simpsonów" i "South Parku" to
najlepszy przykład na to iż przez animację można łamać wszelkie zasady, kpiąc przy tym
ze wszystkiego i wszystkich. "Wielka wyprawa Bendera" w równym stopniu co serial aż
kipi od chwytliwych, pełnych ironii dialogów i scen, które w niezwykle celny sposób
punktują przywary głównie amerykańskiego społeczeństwa ( świetna scena początkowa z
szefami Foxa). Humor jest dość specyficzny, gry słowne, aluzje do rzeczywistych
wydarzeń i osób jest celowy. I w tym tkwi siła zarówno "Futuramy" jak i "Simpsonów".
Jeśli ktoś lubi przygody żółtej rodziny z przedmieść Springfield, dzisiejszą premierą
powinien być usatysfakcjonowany.
Tak na marginesie, na Filmwebie pisze iż oprócz "WWB" powstały jeszcze trzy filmy z
udziałem bohaterów komentowanego obrazu. Zatem prosiłbym, o ile to możliwe aby w
przyszłości C+ wyemitował te produkcje.
FUTURAMA: WIELKA WYPRAWA BENDERA
reżyseria:
USA, 2007
Zbliża się Boże Narodzenie 3007 roku. Kosmiczni nudyści specjalizujący się w cyberoszustwach wykorzystują naiwność pracowników Planet Express i dzięki swym hakerskim umiejętnościom przejmują kontrolę nad Benderem (John Di Maggio), robotem międzyplanetarnych kurierów.
film animowany
FUTURAMA: WIELKA WYPRAWA BENDERA
4,5 5 1 25