dystrybucja Kino Świat

PREMIERA

2015.06.30

CANAL+ FILM

Gagarin

Gagarin: Pervyy v kosmose

Rosja, 2013

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: dramat/biograficzny

Ocena filmu

0.00

Opis

Rosyjska filmowa biografia Jurija Gagarona, pierwszego człowieka, który był w kosmosie i powrócił cały i zdrowy na Ziemię.

Na świecie trwa zimna wojna. Wyścig zbrojeń ZSRR i USA sięga zenitu. Jednym z najważniejszych jego części jest rywalizacja o podbój kosmosu. Rosja w największej tajemnicy przygotuje lot pierwszego człowieka na orbitę okołoziemską. Spośród trzech tysięcy najlepszych radzieckich pilotów zostaje wybrana dwudziestka najzdolniejszych, którzy wraz z rodzinami przenoszą się do Gwiezdnego Miasteczka, leżącego 50 km na północ od Moskwy. Tam przechodzą szkolenie i ostateczne testy, które wyłaniają dwóch zwycięzców: 27-letniego Jurija Gagarina (Yaroslav Zhalnin) i pochodzącego z dalekiego Ałtaju Hermana Titowa (Vadim Michman). Po trzech miesiącach Komisja Państwowa działająca w porozumieniu z KC Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego wybiera Gagarina. 12 kwietnia 1961 roku z kosmodromu Bajkonur startuje jednoosobowy statek kosmiczny Wostok 1. Lot wokół Ziemi trwa 108 minut i kończy się szczęśliwym powrotem kosmonauty. Gagarin zostaje narodowym bohaterem.

Film PAVLA PORKHOMENKI trwa 108 minut, czyli dokładnie tyle, ile w kosmosie przebywał Rosjanin. Reżyser pokazuje dzieciństwo Gagarina podczas niemieckiej okupacji na smoleńszczyznie, lata w Wojskowej Szkole Lotniczej w Orenburgu i podczas testów w Gwiezdnym Miasteczku. W obiektywie Porkhomenki to człowiek szlachetny, bez skazy, ucieleśnienie wszelkich wartości.
Gagarin
reżyseria:
Rosja, 2013
Rosyjska filmowa biografia Jurija Gagarona, pierwszego człowieka, który był w kosmosie i powrócił cały i zdrowy na Ziemię.
dramat/biograficzny
Gagarin
4,0 5 1 2