PREMIERA

2011.07.31

CANAL+ PREMIUM

Gainsbourg

Gainsbourg/Vie héroïque

Francja, 2010

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat biograficzny/film muzyczny

czas trwania: 117 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Młody Lucien Ginzburg (Kacey Mottet Klein) to urodzony we Francji syn rosyjskich Żydów (Razvan Vasilescu, Dinara Drukarova), którzy zbiegli z ojczyzny po Rewolucji Październikowej.

Część dzieciństwa chłopak spędza w okupowanym przez hitlerowców Paryżu, nosząc na rękawie żółtą gwiazdę. Potem przenosi się z rodzicami na prowincję. Wracają dopiero po wyzwoleniu. Lucien (Eric Elmosnino) uczęszcza do szkół, często zmienia kierunki, w końcu rzuca studia. Wkrótce poznaje przedstawicielkę rosyjskiej arystokracji Elisabeth Levitsky (Deborah Grall), z którą w 1951 roku bierze ślub. Jest także zmuszony odbyć służbę wojskową. Doświadczenie to znacząco wpływa na przyszłego artystę. W tym samym czasie zaczyna grać na gitarze. Od tej pory Lucienowi Ginzburgowi, a potem Serge'owi Gainsbourgowi zawsze towarzyszy w życiu muzyka. Inspiracja do pisania przebojów pojawia się wraz z kolejnymi skandalami obyczajowymi i romansami, m.in. z Jane Birkin (Lucy Gordon), Brigitte Bardot (Laetitia Casta) czy Juliette Greco (Anna Mouglalis). Pełne pasji życie Gainsbourga znajduje finał w roku 1991. Serce słynnego szansonisty nie wytrzymuje intensywnego trybu życia. Gainsbourg umiera w wieku 62 lat.

"Gainsbourg" wpisuje się w nurt popularnych ostatnio we Francji filmów biograficznych. Po ekranowych historiach m.in. Edith Piaf i Coco Chanel, widzowie mają okazję przyjrzeć się sylwetce legendarnego muzyka, autora tekstów i aktora Serge'a Gainsbourga, artysty który już za życia został ikoną kultury popularnej. Wiódł barwne życie pełne skandali i romansów. Lubił prowokować i pieczołowicie pielęgnował wizerunek rozpustnika i cynika, który nigdy nie rozstaje się z papierosem.

Zmysł artystyczny Gainsbourga kształtował się od najmłodszych lat za sprawą rodziców. Oboje byli muzykami, mały Lucien dorastał więc przy dźwiękach klasyków. Później wielki wpływ na młodego Serge'a i jego twórczość wywarł Boris Vian, prozaik, poeta i muzyk. Przełomem w karierze autora słynnego "Je t'aime... moi non plus" było zwycięstwo piosenki jego autorstwa na Eurowizji w 1965 roku. "Poupée de cire, poupée de son" wykonała wtedy czarująca France Gall, Gainsbourg zaś stał się gwiazdą. Jego muzycznego stylu nie sposób zaszufladkować. Niezwykle nowatorskie i oryginalne utwory Gainsbourga łączą typowo francuską piosenkę z wieloma innymi stylami, w tym z jazzem, reggae, popem, funkiem, disco i rockiem. W dorobku artysty znajduje się prawie 30 albumów i ponad 40 ścieżek dźwiękowych do filmów. Współpracował z największymi gwiazdami muzyki swojej epoki, m.in. Juliette Greco czy Dionne Warwick. Kobiety były dla niego zresztą największą inspiracją, więc od nich nie stronił. Uwodził i wikłał się w liczne romanse. Miał 4 żony, które urodziły mu w sumie czworo dzieci. Najsłynniejszym z nich jest aktorka i piosenkarka Charlotte Gainsbourg ("Jak we śnie", "Układ idealny", "Antychryst", "Melancholia"), córka trzeciej żony artysty Jane Birkin. Gainsbourg zmarł na zawał serca w 1991 roku. Na jego pogrzebie przemawiał ówczesny prezydent Francji Francois Mitterand, który w takich słowach złożył hołd artyście: "Był naszym Baudelaire'em i Appolinaire'em. Z piosenki uczynił dzieło sztuki".

Filmową biografię ikony francuskiej popkultury nakręcił znany twórca komiksów JOANN SFAR ("Kot rabina", "Mały świat Golema", autorska adaptacja "Małego księcia"). Długometrażowy debiut rysownika to obraz zmysłowy, ekstrawagancki i mocno subiektywny. Choć jest w nim zachowana chronologia zdarzeń, postacie i narracja mocno przypominają rzeczywistość komiksową. Bohaterowie są wyraziści, nieco przerysowani, a wyimaginowany stwór, który przemawia głosem sumienia i fantazji artysty, zastępuje "dymki", zawierające myśli rysunkowych bohaterów. Sfar rozrysował zresztą swój film w formie komiksu, zanim przystąpił do zdjęć. "Nie chciałem tylko opowiedzieć o życiu piosenkarza" - tłumaczył w jednym z wywiadów. "Pragnąłem ująć w obrazy ikonę, francuskiego bohatera, niemal świętego, który był od świętości jak najdalszy". Za swoją pracę początkujący reżyser został wyróżniony Cezarem w kategorii najlepszy debiut.

W dorosłego Serge'a brawurowo wcielił się fizycznie podobny do Gainsbourga Eric Elmosnino ("Aktorki" Valerii Bruni Tedeschi, "Pewnego lata"), który za tę kreację został uhonorowany Cezarem. Na ekranie można zobaczyć także francuską modelkę Laetitię Castę ("Asterix i Obelix kontra Cezar", "Ulica uciech", "Twarz"), która z powodzeniem wcieliła się w Brigitte Bardot, jedną z życiowych partnerek muzyka. Trzecią żonę bohatera, angielską piosenkarkę i aktorkę Jane Birkin, zagrała 29-letnia Lucy Gordon ("Smak życia 2", "Spider-Man 3", "Cena honoru"), która wkrótce po zakończeniu zdjęć do filmu Sfara, jeszcze przed premierą popełniła samobójstwo.

"Gainsbourg" cieszył się przychylnymi opiniami krytyków i publiczności, a ponadto otrzymał aż 8 nominacji do nagrody Cezara. Ostatecznie otrzymał 3 statuetki w kategoriach: najlepszy aktor, najlepszy dźwięk oraz najlepszy debiut reżyserski.
Gainsbourg
reżyseria:
Francja, 2010
Młody Lucien Ginzburg (Kacey Mottet Klein) to urodzony we Francji syn rosyjskich Żydów (Razvan Vasilescu, Dinara Drukarova), którzy zbiegli z ojczyzny po Rewolucji Październikowej.
dramat biograficzny/film muzyczny
Gainsbourg
4,1 5 1 10