PREMIERA

2010.11.19

CANAL+ PREMIUM

Galerianki

Polska, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 77 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Po przybyciu do nowego miasta nastoletnia Alicja (Anna Karczmarczyk) nie może znaleźć dla siebie miejsca. Ignorowana przez zajętą swoimi sprawami matkę (Izabela Kuna) i wiecznie zapracowanego ojca (Artur Barciś), szuka akceptacji wśród rówieśników.

W szkole najbardziej imponuje jej Milena (Dagmara Krasowska), która zwraca uwagę pewnością siebie i białymi kozaczkami. Jej życiowe motto brzmi: "miłość w naszych czasach nie istnieje, trzeba robić melanż i się nie przyzwyczajać". Ulubionym zajęciem Mileny i jej przyjaciółek - Kai (Dominika Gwit) i Julii (Magdalena Ciurzyńska) - jest dbanie o wygląd. Po szkole dziewczyny spędzają czas w galeriach handlowych, gdzie zaczepiają przypadkowych mężczyzn, proponując seks w zamian za upominki. Pod wpływem Mileny i jej równie krzykliwych koleżanek, spokojna dotąd Alicja zaczyna się do nich stopniowo upodabniać. W międzyczasie zakochuje się w niej Michał (Franciszek Przybylski), kolega z klasy, wrażliwy chłopak z dobrego domu, który dla Mileny staje się rywalem w walce o duszę Alicji.

Uznane za najlepszy debiut na festiwalu w Gdyni "Galerianki" to mocne, zaangażowane społecznie kino, dotykające niechętnie poruszanego przez filmowców problemu prostytucji nieletnich. Film o trudnym dojrzewaniu, a zwłaszcza samotności i zagubieniu nastolatków w realiach dzisiejszej Polski stanowi rozwinięcie 30-minutowej szkolnej etiudy KATARZYNY ROSŁANIEC z 2006 roku. Reżyserce i scenarzystce zarazem za inspirację posłużył reportaż "Szlaufy" Hanny Bogoryi-Zakrzewskiej, którego wysłuchała w radiowej "Trójce". Nastoletnia bohaterka audycji nie ma telefonu komórkowego, więc koleżanki szukają jej sponsora w galerii handlowej. W ciągu kilku następnych miesięcy Rosłaniec nawiązała kontakt z dziewczynami, które opowiedziały jej historie własne i swoich koleżanek. Przy okazji wsłuchiwała się w ich język: przestawiony szyk zdań i charakterystyczne słownictwo, które stały się podstawą filmowych dialogów, przypominających te z prozy Doroty Masłowskiej. Z opowieści wyłonił się obraz nastolatek, wychowywanych przez kolorowe magazyny, Internet i centra handlowe, dla których liczy się jedynie stan posiadania. "Filmowe dziewczyny w niczym nie są podobne do swych rówieśnic z minionego wieku. Żadnych sentymentów, zero poezji. Postępują tak, jakby uwierzyły, że prawa rynku zastąpiły wszystkie obowiązujące kiedyś systemy wartości" - pisał o nich Zdzisław Pietrasik w "Polityce". Sama Rosłaniec, charakteryzując swoje bohaterki, mówiła: "Na pierwszym miejscu jest ubiór. Dziewczyna powinna być atrakcyjna zewnętrznie, aby chłopak chciał ją mieć. Jednak dobrze ubrane dziewczyny, w ciuchach najdroższych marek, przyciągają nie tylko chłopaków, ale i koleżanki. Są szkolnymi gwiazdami, wokół których skupia się cała reszta. To okropne, że tak bardzo liczy się dziś wygląd i to po nim ocenia się ludzi".

Kluczowe dla powodzenia projektu Rosłaniec było znalezienie odtwórczyń głównych ról - młodych, nieopatrzonych, lecz wystarczająco utalentowanych, by udźwignąć ciężar tematu. Przybyłą z małego miasta do Warszawy Alicję zagrała Anna Karczmarczyk, dla której jedyną wcześniejszą przygodą z aktorstwem był występ w serialu "Na Wspólnej". Jej talent docenili jurorzy festiwalu "Młodzi i Film" w Koszalinie, przyznając nagrodę za najlepszy debiut aktorski. Zauważona została także na Festiwalu Młodego Kina Wschodnioeuropejskiego w Cottbus, gdzie otrzymała nagrodę aktorską. Magdalena Ciurzyńska, która w etiudzie poprzedzającej pełnometrażowe "Galerianki" zagrała naiwną Alicję, tym razem wcieliła się w zdemoralizowaną Julię. "Zagranie całkiem przeciwnej roli było dla mnie ciężkim zadaniem. Dwa inne światy, inne myślenie..." - mówiła o nowym wyzwaniu Ciurzyńska, dla której podobnie jak dla pozostałej dwójki młodych aktorek - Dagmary Krasowskiej i Dominiki Gwit - "Galerianki" były debiutem na dużym ekranie. Na planie towarzyszyli im doświadczeni koledzy: Izabela Kuna ("33 sceny z życia", "Lejdis") i Artur Barciś. Warto wspomnieć, że autorem muzyki do filmu jest popularny raper Adam Ostrowski znany pod pseudonimem O.S.T.R. i duet Skinny Patrini, jeden z najciekawszych przedstawicieli polskiej alternatywy, łączący elektronikę z postpunkiem.

WASZE OPINIE

anty-blacha

" kUPISZ MI Jeansy TO ZROBIE Ci LODA " :D

Baran

W mojej ocenie film średni.

6/10

arti

Film przyzwoity ale bez rewelacji. Temat ciekawy i na pewno warto pokazania w kinie, ale razi tu schematyczność o czym napisał piter 666. Można wywnioskować z tego dzieła że problem dotyczy tylko tych najuboższych rodzin i to najczęściej patologicznych, a to niestety nijak ma się z rzeczywistością. Realizacja też nie powala na kolana. Ogólnie tematyka ciekawa ale potraktowana bardzo pobieżnie i słabo zrealizowana
Galerianki
Polska, 2009
Po przybyciu do nowego miasta nastoletnia Alicja (Anna Karczmarczyk) nie może znaleźć dla siebie miejsca. Ignorowana przez zajętą swoimi sprawami matkę (Izabela Kuna) i wiecznie zapracowanego ojca (Artur Barciś), szuka akceptacji wśród rówieśników.
dramat obyczajowy
Galerianki
4,3 5 1 48