PREMIERA

2004.08.12

CANAL+ PREMIUM

GAMBIT

USA, 1966

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia kryminalna

czas trwania: 103 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Zwariowana komedia kryminalna z Shirley MacLaine i Michaelem Cainem, która olśniła widownię po obu stronach oceanu, zdobyła trzy nominacje do Oscara, a z głównych aktorów uczyniła gwiazdy.

Pochodzący ze słynnej filmowej rodziny RONALD NEAME (jego ojciec Elwin uważany jest za prekursora angielskiej kinematografii) dla szalonej komedii "Gambit" porzucił chwilowo ukochany Londyn, aby spróbować sił w Hollywood. Od początku też wiadomo było, że główną rolę zagra Amerykanka Shirley MacLaine, wówczas dopiero u progu wielkiej sławy. To za jej namową drugą z głównych ról reżyser powierzył mało wówczas znanemu w Stanach angielskiemu aktorowi Michaelowi Caine'owi. Wybór okazał się trafny - jak wspominała MacLaine Caine tuż po przybyciu do Hollywood stał się niekwestionowanym idolem płci pięknej.

Wszystko zaczyna się od perfekcyjnego planu kradzieży pewnej bezcennej rzeźby. Złodzieje to Harry Dean (Michael Caine) i jego kumpel Emile (John Abbott). Celem jest multimilioner Shahbander (Herbert Lom), a raczej należąca do niego statuetka chińskiej księżniczki. Doskonały plan Harry'ego w dużej mierze opiera się na pewnej dziewczynie, pięknej Nicole (Shirley MacLaine) z klubu nocnego w Hong Kongu. Nicole jest bowiem łudząco podobna do zmarłej żony Shahbandara. Teraz wystarczy tylko zarzucić przynętę i czekać, aż ryba połknie haczyk. Ale właśnie wtedy wszystko zaczyna się komplikować, a Shahbandar okazuje się dużo bardziej przebiegły, niż na to wyglądał.

O tym, że komedia Neame'a nie straciła nic z błyskotliwej świeżości świadczy nie tylko fakt, że wciąż rozśmiesza inteligentnym humorem - "Gambit" doczekał się już pomysłów na remake. Nad nowym scenariuszem pracował początkowo Aaron Sorkin, ale z powodu braku weny pałeczkę przejęli od niego bracia Coenowie. Jednak ostateczny kształt scenariusza zależeć ma od Burra Steersa, który już zdecydował, że rolę Nicole zagra znana z serialu "Przyjaciele" Jennifer Aniston.
GAMBIT
reżyseria:
USA, 1966
Zwariowana komedia kryminalna z Shirley MacLaine i Michaelem Cainem, która olśniła widownię po obu stronach oceanu, zdobyła trzy nominacje do Oscara, a z głównych aktorów uczyniła gwiazdy.
komedia kryminalna
GAMBIT
4,5 5 1 22