PREMIERA

2010.11.20

CANAL+ PREMIUM

GAMER

USA, 2009

,

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film akcji/science fiction

czas trwania: 91 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Rok 2034. Dzięki nanotechnologii opracowanej przez egocentrycznego geniusza Kena Castle'a (Michael C. Hall), amatorzy gier komputerowych mogą sterować prawdziwymi ludźmi i decydować o kolejach ich losu.

W wyjątkowo brutalnej, śledzonej przez miliony ludzi grze internetowej "Slayers", jako awatary graczy występują więźniowie z wszczepionymi nanoczipami. Wśród nich gwiazdą staje się Kable (Gerard Butler), którego kontroluje nastolatek Simon (Logan Lerman). Jeśli Kable przeżyje trzydzieści etapów gry, odzyska wolność, a tym samym tożsamość. Perfekcyjny zabójca ma jednak jeszcze inne plany. Chce uwolnić uwięzioną rodzinę i doprowadzić do zniszczenia całego systemu.

Stworzyliśmy trzy zupełnie odmienne filmowe światy. Pierwszy to świat gry "Slayers", wielkie pole krwawej bitwy. "Społeczność" to z kolei przestrzeń pełna fetyszy. I jest wreszcie prawdziwy świat, poza światem gier" - tłumaczyli twórcy, duet reżysersko-scenopisarski MARK NEVELDINE i BRIAN TAYLOR, który stał się sławny dzięki dylogii "Adrenalina". Tym razem stworzyli posępną wizję przyszłości opanowanej przez amoralną rozrywkę, w której dzięki technikom kontroli umysłu każdy może zostać mordercą. "To po prostu twórczo rozbudowana wersja tego, co dziś widzimy i przeżywamy" - przekonywał jeden z producentów "Gamera" Gary Lucchesi. "Pamiętam dobrze audycję radiową o kobiecie, która grając w komputerową grę zmieniała się w brutalnego, zdecydowanego na wszystko mężczyznę-wojownika, (...) co nie pozostało bez wpływu na jej osobowość w realu. Myślę, że takie nie zawsze bezpieczne fantazje coraz częściej nam towarzyszą". Neveldine i Taylor, znani z zamiłowania do twardych bohaterów, uczynili głównym protagonistą "Gamera" skazańca, a do jego roli od początku przymierzali Gerarda Butlera, który zrobił na nich wrażenie występem w głośnej ekranizacji komiksu "300". "Jest tylko kilku prawdziwych gwiazdorów kina akcji na tej planecie i bez dwóch zdań Gerard do nich należy" - mówił Taylor. "Ma nie tylko odpowiedni wygląd, o który bardzo dba. To także aktor z duszą i zdolnością przekazywania widowni emocji". Pochodzący ze Szkocji Butler, znany z takich produkcji, jak "Beowulf - Droga do sprawiedliwości", "Godziny strachu" czy "Prawo zemsty", z radością przystał na propozycję Neveldine'a i Taylora. "Jako aktor cenię ryzyko i nie lubię wydeptanych ścieżek" uzasadniał decyzję o przyjęciu roli. Na planie "Gamera" towarzyszyli mu m.in. gwiazdor seriali "Sześć stóp pod ziemią" i "Dexter", Michael C. Hall, Amber Valletta ("Transporter 2", "Dead Silence"), Kyra Sedgwick (seriale "Ally McBeal", "Podkomisarz Brenda Johnson") oraz znany raper Ludacris.

Kinomani docenili "Gamera", dostrzegając w nim jego największe atuty: emocjonującą fabułę, wizualny rozmach i dobre aktorstwo. Już w dniu premiery film zarobił ponad 3 miliony dolarów, plasując się na 4. miejscu box office'u. Łącznie "Gamer" zarobił na świecie ponad 40 milionów.

WASZE OPINIE

adamskills

daje rada...delikatny oczopląs:)

arti

Ten film to przede wszystkim bardzo dobra realizacja i fajne efekty specjalne. Fabuła mało interesująca choć na pewno warto zastanowić się na uzależnieniem współczesnego człowieka od komputerów, internetu i rzeczywistości wirtualnej. Aktorstwo bez żadnych rewelacji - w zasadzie nikt nie zasługuje na wyróżnienie. Polecam fanom sprawnie zrealizowanych filmów sensacyjnych.

rass

no właśnie : to brutalna i nieco komiksowa wersja Simów.
Film przeglądałem już dość dawno i odstawiłem; teraz dzięki Otwartemu Oknu zobaczyłem w całości i... podobał mi się bardzo w tym gatunku.
Poprzednik porównuje go (moim zdaniem niecelnie) z Death Race, a ten film ma szerszy kontekst.
GAMER
USA, 2009
Rok 2034. Dzięki nanotechnologii opracowanej przez egocentrycznego geniusza Kena Castle'a (Michael C. Hall), amatorzy gier komputerowych mogą sterować prawdziwymi ludźmi i decydować o kolejach ich losu.
film akcji/science fiction
GAMER
4,0 5 1 6