• Złote Globy

PREMIERA

2004.04.24

CANAL+ PREMIUM

GANGI NOWEGO JORKU

Gangs Of New York

USA/Niemcy/Włochy/Holandia/Wlk. Brytania, 2002

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat sensacyjny

czas trwania: 159 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Zrealizowana z rozmachem godnym mega produkcji z czasów złotej ery Hollywood historia burzliwych walk między nowojorskimi gangami XIX-wiecznych imigrantów.

Począwszy od lat 40. XIX wieku, uciekając przed ubóstwem i głodem, do brzegów Nowego Jorku przybywa tysiące Irlandczyków (czasem w ciągu jednego tygodnia 15 tysięcy osób). Większość z nich osiedla się w mrocznej dzielnicy Five Points. Tak jak "Ksiądz" Vallon (Liam Neeson), przywódca gangu irlandzkich imigrantów, który ginie na oczach swojego kilkuletniego syna Amsterdama podczas lokalnych zamieszek. Jego zabójca - William Cutting zwany Billem Rzeźnikiem (Daniel Day-Lewis) - szybko przejmuje rządy w dzielnicy. Po szesnastu latach spędzonych w surowym sierocińcu Amsterdam (Leonardo DiCaprio) wraca do Five Points, by pomścić śmierć ojca. Postanawia zabić Rzeźnika w czasie dorocznej uroczystości, gdy hucznie święci on swoje zwycięstwo nad Vallonem. By zrealizować swój plan przenika w szeregi jego bandy. Nie podejrzewający podstępu Rzeźnik traktuje Amsterdama jak syna. Wbrew samemu sobie chłopak też zaczyna darzyć go szacunkiem. Zakochuje się też w jego wychowanicy i kochance ekscentrycznej Jenny Everdeane (Cameron Diaz). Skomplikowane relacje między trójką bohaterów zbiegają się w czasie z autentycznymi zamieszkami, jakie wybuchają w Nowym Jorku w 1863 roku na wieść o powszechnym poborze na front Wojny Secesyjnej.

MARTIN SCORSESE to jeden z najoryginalniejszych twórców współczesnego kina. Ma w dorobku tak różne gatunkowo tytuły jak: dramat obyczajowy "Taksówkarz" (Złota Palma w Cannes'76), czarna komedia "Po godzinach", melodramat kostiumowy "Wiek niewinności" czy thriller "Przylądek strachu". Pomysł "Gangów Nowego Jorku" narodził się przeszło 30 lat temu, gdy reżyser przeczytał książkę Herberta Asbury'ego pod tym samym tytułem. Dla pokolenia Nowojorczyków dorastających w latach 70. XX wieku powieść ta stała się wręcz kultową. Wskrzesza ona dawno zapomniane legendy z kryminalnego półświatka Nowego Jorku, ale jest też swoistym hołdem złożonym jego pierwszym mieszkańcom. Nad imponującym efektem wizualnym filmu pracował sztab znakomitych realizatorów, a wśród nich: kostiumograf Sandy Powell (Oscar za "Zakochanego Szekspira"), scenarzysta Steven Zaillian (Oscar za "Listę Schindlera") oraz wielokrotni współpracownicy Scorsese - operator Michael Ballhaus ("Chłopcy z ferajny", "Wiek niewinności") i scenograf Dante Ferretti ("Kasyno", "Kundun"). Praca ekipy zaowocowała m.in. aż 10 nominacjami do Oscara, Złotymi Globami za reżyserię i piosenkę U2 (nominacje też w trzech innych kategoriach) i nagrodą BAFTA za rolę Daniela Day-Lewisa.

Nagrody filmowe

Najlepszy reżyser - Martin Scorsese, film GANGI NOWEGO JORKU

WASZE OPINIE

Renu

Film którego jedynym plusem jest scenografia i kostiumy oraz rola jednego aktora to za mało.
Szkoda czasu...

des

Wbrew obiegowym opinjom moich znajomych postanowiłem obejrzeć ten film i .... no właśnie - rewelacja. Bardzo porządnie zrobiony film.
Fanststyczna scenografia. Polecam !

ender1

warto dla roli day-lewisa
GANGI NOWEGO JORKU
reżyseria:
USA/Niemcy/Włochy/Holandia/Wlk. Brytania, 2002
Zrealizowana z rozmachem godnym mega produkcji z czasów złotej ery Hollywood historia burzliwych walk między nowojorskimi gangami XIX-wiecznych imigrantów.
dramat sensacyjny
GANGI NOWEGO JORKU
4,9 5 1 254