PREMIERA

2007.06.25

CANAL+ PREMIUM

Gdzie leży prawda

Where the Truth Lies

Kanada/Wlk. Brytania, 2005

reżyseria:

obsada: , ,

Obsada filmu

gatunek: kryminalny

czas trwania: 107 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Lanny Morris (Kevin Bacon) i Vince Collins (Colin Firth) to postaci autentyczne, które przez lata bawiły miliony Amerykanów. W swoich satyrycznych programach stworzyli duet oparty na kontraście: Lanny był specjalistą od niezbyt wyszukanych, dosadnych dowcipów, natomiast Vince prezentował się jako dżentelmen, który z klasą odpowiada na błazenady partnera.

W rzeczywistości była to jedynie kreacja na użytek widzów. U szczytu kariery media poinformowały o sensacyjnym wydarzeniu: Lanny i Vince w swoim hotelowym apartamencie znajdują ciało młodej kobiety. I chociaż nie udowodniono im żadnego związku z morderstwem, sceniczny duet nie przetrwał tej próby. Po 15 latach tajemnicę tę próbuje rozwikłać dziennikarka Karen O'Connor (Alison Lohman). Jej rozwiązanie zaskoczy wszystkich związanych ze sprawą.

Już po pierwszych pokazach filmu ATOM EGOYAN podkreślał, że w "Gdzie leży prawda" chciał pokazać kulisy sławy i zadać pytanie, dlaczego tak bardzo fascynuje nas popularność. Po raz pierwszy też postanowił nakręcił film gatunkowy, zgodny z wymogami kryminału. "To mój skromny hołd dla kina, na którym się wychowałem: wystawnych produkcji w rodzaju "Gildy", filmów Hitchcocka, klasycznych obrazów noir. I to zarówno w formie, jak i sposobie pokazywania relacji między bohaterami, którzy nawzajem sobą manipulują" - mówił reżyser w wywiadzie dla miesięcznika "Film". Właśnie dlatego "Gdzie leży prawda" dla wielu widzów była zaskoczeniem. Atom Egoyan, urodzony w Kairze kanadyjski reżyser i scenarzysta, zyskał bowiem uznanie jako twórca po części autobiograficznych filmów, w których powracał do ormiańskich korzeni ("Ararat"), krytykował nadmierną obecność obrazów w naszym życiu ("Likwidator", "Kalendarz"), a przede wszystkim obnażał zakłamania i frustracje "chorych" rodzin, w których nie ma miejsca na zrozumienie i autentyczną bliskość ("Filmowanie rodziny"). Międzynarodową sławę przyniosło mu "Słodkie jutro". Film otrzymał aż 3 nagrody na Festiwalu Filmowym w Cannes i zdobył dwie nominacje do Oscara. Polska publiczność zna Egoyana głównie jako twórcę "Podróży Felicji", finezyjnego dramatu psychologicznego o seryjnym mordercy i jego ofierze. Reżyser często powtarza, że kręcenie filmów jest zajęciem intymnym, więc może to robić wyłącznie w grupie zaufanych przyjaciół. Obraz "Gdzie leży prawda" zrealizowany więc został z tą samą ekipą, z którą Egoyan współpracował przy poprzednich produkcjach - m.in. z autorem zdjęć Paulem Sarossym, kompozytorem Mychaelem Danną oraz producentem Robertem Lantosem.

Ponieważ głównym tematem "Gdzie leży prawda" jest sława, Egoyan świadomie do głównych ról wybrał znanych aktorów. Wybór padł na Kevina Bacona, aktora (m.in. "JFK", "Apollo 13", "Dzika rzeka", "Tatuaż", "Rzeka tajemnic") i reżysera ("Pożegnanie z Chase", "Loverboy"), który w 2003 roku odcisnął swoją dłoń w hollywoodzkiej Alei Sław. Partneruje mu Colin Firth, który zdobył wielką popularność dzięki rolom w takich filmach, jak m.in. "Duma i uprzedzenie", "Dziennik Bridget Jones" czy "Dziewczyna z perłą. Podczas Festiwalu Filmowego w Cannes, kiedy "Gdzie leży prawda" miał swoją premierę, Colin Firth przyznał, że zgodził się zagrać w tym filmie, by zerwać z wizerunkiem angielskiego dżentelmena, który przylgnął do niego po serii komedii romantycznych. Już w jednej z pierwszych scen "Gdzie leży prawda" grany przez Firtha Vince nie ma żadnych skrupułów, by pobić i skopać za kulisami widza, który ośmielił się zakłócić sceniczny występ. "Czy to zaszkodzi mojej reputacji wśród widzów? Mam nadzieję, bo grzecznym chłopcem nigdy nie byłem!" - tłumaczył dziennikarzom Colin Firth.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

WASZE OPINIE

marta

Swietny, pelen dygresji, thriller kryminalny z podwojnym dnem.

Andy34

O tej porze emisji już śpię. Czuwa natomiast moja nagrywarka. Przy odtwarzaniu jednak przykra niespodzianka, lektor włączył się dopiero po kilku dobrych minutach emisji.
Kiedy nadacie to przyzwoicie?

Frąc

Film oparty na powieści. Mamy tutaj do czynienia z wielopoziomową opowieścią, w której najbardziej zaskakujący jest finał. Ja należę do miłośników tego rodzaju opowieści. W przypadku obrazy A.Egoyana nie zawiodłem się, bo opowieść poprowadzona jest ze starannością. Może czasami tempo pada, ale gdybym miał podsumować całość, to z całą pewnością jest to film, który warto zobaczyć. No i świetna gra K.Bacona. Polecam.
Gdzie leży prawda
reżyseria:
Kanada/Wlk. Brytania, 2005
Lanny Morris (Kevin Bacon) i Vince Collins (Colin Firth) to postaci autentyczne, które przez lata bawiły miliony Amerykanów. W swoich satyrycznych programach stworzyli duet oparty na kontraście: Lanny był specjalistą od niezbyt wyszukanych, dosadnych dowcipów, natomiast Vince prezentował się jako dżentelmen, który z klasą odpowiada na błazenady partnera.
kryminalny
Gdzie leży prawda
3,6 5 1 21