PREMIERA

2003.01.27

CANAL+ PREMIUM

GENIUSZ I SZALEŃSTWO

A Brilliant Madness

USA, 2002

reżyseria:

gatunek: film dokumentalny

czas trwania: 52 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Geniusza najłatwiej rozpoznać po jego dziele. Profesor John Forbes Nash Jr. niewątpliwie należy do tego elitarnego grona.

Wychodząc z teorii gier opracował strategię konfliktów i kooperacji, którą znalazła szerokie zastosowanie w świecie biznesu. Jest laureatem nagrody Nobla. Określa się go mianem "jednego z najbardziej godnych uwagi matematyków drugiej połowy XX wieku".

Wszyscy pamiętamy nagrodzony Oskarami film "Piękny umysł", w którym Russel Crowe stworzył niezapomnianą kreację chorego i cierpiącego człowieka. Ta wzruszająca i bez wątpienia sugestywna próba pokazania życia profesora Nasha, była jednak tylko wizją artysty i nie mogła odkryć całej o nim prawdy. Dokument Marka Samels'a krok po kroku przybliża i ukazuje w pełnym świetle geniusz i cierpienie Johna Forbesa Nasha.

Jego historia rozpoczyna się w zapadłej mieścinie w górniczym zakątku Appalachów. Tam chodził do szkoły i zafascynował się matematyką. Profesorowie wcześnie go docenili, jednak dla szkolnych kolegów dziwak John był tematem nieustannych kpin. Po pobycie na kilku uniwersytetach trafił wreszcie do Mekki amerykańskiej nauki - Instytutu Studiów Zaawansowanych w Princeton, tego samego, w którym pracował Einstein. Ożenił się. Wszystko układało się bardzo dobrze, aż do 1959 roku, kiedy Nash stoczył się w otchłań strasznej choroby. Przez cale lata żył w wyimaginowanym świecie wypełnionym wytworami schizofrenicznej wyobraźni. W "Pięknym umyśle" żona trwa przy nim i pomaga przetrzymać najgorsze. Prawdziwe życie nie jest tak piękne. W roku 1963 Alicia nie wytrzymuje i odchodzi. We wspomnieniach studentów i wykładowców Princeton, Nash jawi się jako "milczący duch snujący się wokół dziedzińca kampusu". Tak minęło niemal dziesięć lat. Wreszcie nastąpiło przebudzenie. Ile było w tym szczęścia, a ile nieustępliwej walki Nasha, by wyrwać się ze szponów choroby, wie tylko on sam. Lekarze nazwali go chodzącym cudem. Gdy w 1994 roku odbierał nagrodę Nobla powiedział, że najstraszniejsza w jego życiu była nie tyle choroba, ile praca, którą musiał wykonać.
GENIUSZ I SZALEŃSTWO
reżyseria:
USA, 2002
Geniusza najłatwiej rozpoznać po jego dziele. Profesor John Forbes Nash Jr. niewątpliwie należy do tego elitarnego grona.
film dokumentalny
GENIUSZ I SZALEŃSTWO
3,5 5 1 6