PREMIERA

2010.06.18

CANAL+ PREMIUM

Genua. Włoskie lato

Genova

Wlk. Brytania, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 90 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Samochód, którym Marianne (Hope Davis) wiezie swoje córki, 10-letnią Mary (Perla Haney-Jardine) i 16-letnią Kelly (Willa Holland), wpada w poślizg. W wyniku wypadku kobieta ginie.

Pięć miesięcy po tragedii jej mąż Joe (Colin Firth), akademicki wykładowca kulturoznawstwa, przyjmuje propozycję pracy na uniwersytecie w Genui. Ma nadzieję, że zmiana otoczenia pomoże zarówno jemu, jak i córkom rozpocząć nowe życie. Na miejscu trafiają pod czułą opiekę dawnej przyjaciółki Joe'ego Barbary (Catherine Keener). Mężczyzna rzuca się w wir pracy, a podziwiany przez młode studentki z coraz większym entuzjazmem podchodzi do swoich obowiązków. Kelly nawiązuje liczne kontakty z zachwyconymi nią młodymi Włochami i oddaje się beztroskiej zabawie. Tymczasem Mary, która czuje się winna za spowodowanie wypadku, nie potrafi znaleźć sobie miejsca. Zapala świeczki w kościołach w intencji matki, nawołuje ją w nocy, a pewnego dnia zauważa ducha Marianne, błąkającego się za nią krok w krok po uliczkach Genui.

Brytyjski reżyser MICHAEL WINTERBOTTOM ("Wonderland", "Cena odwagi", "Więzy miłości") to jeden z liderów New Labour Ciemna. Od czasu "Alei snajperów" z 1997 roku krytycy doceniają jego specyficzny quasi dokumentalny styl oraz szybkość reagowania na palące problemy polityczno-społeczne. Aby osiągnąć maksimum realizmu, reżyser ogranicza skład ekipy do minimum i zachęca aktorów do improwizacji. Opanował do perfekcji uwiarygodnianie fabuły za pomocą stosowanych na szeroką skalę "cytatów z rzeczywistości", a tematyka i stylistyka jego filmów jest bardzo zróżnicowana. W dorobku reżysera można odnaleźć zarówno uhonorowaną Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie "Drogę do Guantanamo", jak i żartobliwą trawestację słynnego dzieła literackiego "Tristam Shandy - Wielka ściema". Tymczasem w 2003 roku na festiwalu w Berlinie triumfowało "Na tym świecie", zdobywając oprócz Złotego Niedźwiedzia, nagrodę Jury Ekumenicznego i Peace Prize, a potem także nagrodę BAFTA za najlepszy film obcojęzyczny. Inspiracją do realizacji obrazu "Genua. Włoskie lato" była dla Winterbottoma jego wcześniejsza wizyta w Genui, powieść "Moderato cantabile" francuskiej pisarki Marguerite Duras oraz klasyczny thriller Nicolasa Roega "Nie oglądaj się teraz". W scenariuszu, który powstał we współpracy z Laurence Coriat (Wonderland", "Seks, miłość i rock'n'roll"), reżyser zawarł swoje spostrzeżenia na temat życia rodzinnego, a zwłaszcza relacje ojca i córek po śmierci matki. To cierpka opowieść o miłości i sile przebaczenia.

W ojca dorastających córek wcielił się angielski aktor kinowy, telewizyjny i teatralny Colin Firth, któremu międzynarodową popularność przyniosła rola pana Darcy'ego w serialu BBC "Duma i uprzedzenie" (nominacja do nagrody BAFTA). Aktor, nominowany w 2010 roku do Oscara za rolę w "Samotnym mężczyźnie", zagrał ponadto w takich produkcjach, jak "Angielski pacjent", "Dziennik Bridget Jones", "Dziewczyna z perłą", "Gdzie leży prawda". U Winterbottoma partnerowała mu znana z serialu "Życie na fali" i "Plotkara" Willa Holland oraz Perla Haney-Jardine, która ma już za sobą role w takich hitach, jak "Spiderman 3" i "Kill Bill vol. 2". W roli Barbary wystąpiła Catherine Keener ("Wszystko za życie", "40-letni prawiczek", "Tłumaczka"), ceniona aktorka charakterystyczna, nominowana do Oscara za kreacje w "Być jak John Malkovich" i "Capote".

WASZE OPINIE

kobieta niepowazna

film przy ktorym mozna doslownie zrobic wszystko i jezscze nie stracic watku dziejacej sie na ekranie historii. Mozna by o nim powiedziec totalnie nudnawy, ale ja sie sklaniam ku czasownikowi: epizodyczny, prozaiczny rozwiezle:)

spokojnie mozna wyciagnac kombinerki, naprawic zlew, umyc podloge, czy wyjsc nawet z psem na chwile na sieze powietrze...widz nic nie straci!![}:-)]

Jamal

Jestem zdziwiony Waszymi negatywnymi opiniami bo to dosc ciekawy film a na pewno jeden z lepszych tego nierownego rezysera. Pokazal on sytuacje rozbitej psychicznie rodziny i ich prob poskladania sobie zycia. By to zrobic zmieniaja otoczenia na urocza Genuę. Duze zagrozenie by film okazal sie trywialna historia klasy B ale w moim odczuciu rezyserowi udalo sie to wszystko w dosc przekonywujacy sposob pokazac. Mnie sie podobalo.

Bartolomeusz

Niestety, ale to było półtorej godziny nudy. Ładne widoczki to nie wszystko. Liczy się
też historia, która tu była banalna i zupełnie nie wciągająca.
Genua. Włoskie lato
Wlk. Brytania, 2008
Samochód, którym Marianne (Hope Davis) wiezie swoje córki, 10-letnią Mary (Perla Haney-Jardine) i 16-letnią Kelly (Willa Holland), wpada w poślizg. W wyniku wypadku kobieta ginie.
dramat
Genua. Włoskie lato
3,6 5 1 14