Paramount Pictures

PREMIERA

2007.08.20

CANAL+ PREMIUM

GET RICH OR DIE TRYIN'

USA, 2005

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film sensacyjny

czas trwania: 112 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Marcus (50 Cent) jest typowym dzieciakiem z biednej afro-amerykańskiej dzielnicy. Ojca nie zna, a matka zostaje zamordowana z powodu narkotykowych długów. Opiekę nad małym Marcusem przejmują dziadkowie (Viola Davis and Sullivan Walker).

Chłopak dorasta i wraca na ulicę, aby - jak inni - handlować narkotykami. Marcus uważa, że tylko w ten sposób może zdobyć pieniądze na to, czego potrzebuje. Przy okazji zaczyna fascynować się czarną muzyką getta. Rapuje, pisze teksty, chłonie rytm. Przełomem w jego życiu okazuje się odsiadka w więzieniu, która być może ratuje mu życie. Tam spotyka Bamę (Terrence Howard), znajomego z ulicy, który jako pierwszy mówi mu: "Potrzebujesz menadżera". Tak rozpoczyna się kariera Marcusa, który wkrótce staje się jednym z najbardziej pożądanych wykonawców sceny hip-hopowej i jedną z najbardziej elektryzujących postaci show-biznesu.

"Po Tupacu każdy chciał być rapującym gangsterem" - mówi Marcus, czyli Curtis '50 Cent' Jackson, o którego życiu opowiada film JIMA SHERIDANA. Grający sam siebie w "Get Rich or Die Tryin'" 50 Cent mógłby obdzielić własną biografią kilka filmowych postaci. Tak jak opowiada o tym film, stracił matkę, kiedy miał 8 lat. Ojca nigdy nie poznał, a jego wychowaniem zajęli się dziadkowie. Pierwsze pieniądze za rapowanie zarobił na nowojorskiej Guy R. Brewer Blvd. - wcześniej dochody czerpał ze sprzedaży narkotyków. Kiedy w 1999 roku podpisywał z Columbia Records kontrakt na pierwszy album "Power of the Dollar", był już znany w środowisku undergroundowych muzyków. Podczas bójki doznał uszkodzenia żuchwy, co zmieniło jego głos, jednak najgłośniejszym faktem życiorysu 50 Centa był zamach na jego życie, który cudem przeżył będąc 9-krotnie postrzelony. Nazywany od tej pory "Bulletproof" ("Kuloodporny") nie zrezygnował z muzyki, mimo że wytwórnia rozwiązała z nim kontrakt. Utworzył wtedy grupę G-Unit, której przebój "50 Cent is the Future" sprawił, że młodym raperem zainteresował się Eminem. Dzięki tej znajomości 50 Cent podpisał kolejny kontrakt, który zaowocował płytą "No Mercy, No Fear" z jednym z największych swoich przebojów, "Wanksta". W 2004 roku biografia 50 Centa zainspirowała firmę Reebok do wykorzystania jego postaci w reklamie. Rok później do kin trafił "Get Rich or Die Tryin'" Jima Sheridana, reżysera 6-krotnie nominowanego do Oscara, autora takich filmów, jak nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie "W imię ojca" (1993) czy wyróżniona Independent Spirit Award "Moja lewa stopa" (1989).

Film o 50 Cencie doceniono głównie dzięki genialnej kreacji Terrence'a Howarda, nagrodzonego za rolę Bamy przez krytyków z Austin, Florydy i z National Board of Review. Jego postać początkowo miał zagrać Samuel L. Jackson, który jednak odmówił udziału w filmie, ponieważ nie odpowiadało mu towarzystwo młodych raperów. Chwalono też kreację samego 50 Centa, który - podobnie jak Eminem w "8 mili" - ze spontaniczną naturalnością wcielił się sam w siebie. Nie obyło się jednak bez kontrowersji. Falę sprzeciwu, zwłaszcza w Filadelfii, wywołały plakaty, na których 50 Cent został przedstawiony z pistoletem w ręku. Co ciekawe, wśród protestujących mało było typowych "obrońców moralności". Sprzeciw podnieśli ludzie, którzy świetnie znają środowisko, w którym wychowywał się 50 Cent i jemu podobni. Uważali, że taki wizerunek rapera czyni go w oczach młodzieży z czarnych dzielnic bohaterem nie z powodu jego talentu muzycznego, ale gangsterskiej przeszłości. W tym samym roku, co film Sheridana wydana została gra komputerowa "50 Cent: Bulletproof" z gatunku gangsterskich gier TTP, w której gracz - wcielając się w rapera - zostaje wprowadzony w mroczny półświatek mafii, narkotyków, pieniędzy i czarnej muzyki, a jego zadaniem jest odnalezienie ludzi, którzy podjęli próbę zabicia tytułowego bohatera, pozostawiając na jego ciele 9 blizn.

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Film na niezłym poziomie. Nawet raperzy cos potrafią. A na poważnie, historia od pucybuta do milionera. Nic odkrywczego tutaj nie zaznałem, ale nie nudziłem się, bo muzyka była przyzwoita. A nawet 50 Cent zagrał swoją rolę na przyzwoitym poziomie aktorskim, więc nawet nie było tak źle.

Nati

Hmm... sama nie wiem co mam o tym sądzić. Jeśli chodzi o film to spoko ale czy to jest jego życiorys to mam parę wątpliwości...

Renu

Ech, dla amatorów muzyki z gat. gangsta rap, dla wielbicieli 50 Centa i dla ciekawskich. Jak ma się ta historia do image'u 50 Centa znanego z jego teledysków?
Wszystko to zdaje się szyte grubą nicią, naciągane i pozmyslane, a jeśli nie to film urwał się wtedy kiedy najciekawsze rzeczy dopiero miały się w zyciu Pana Curtisa wydarzyć ;)
GET RICH OR DIE TRYIN'
reżyseria:
USA, 2005
Marcus (50 Cent) jest typowym dzieciakiem z biednej afro-amerykańskiej dzielnicy. Ojca nie zna, a matka zostaje zamordowana z powodu narkotykowych długów. Opiekę nad małym Marcusem przejmują dziadkowie (Viola Davis and Sullivan Walker).
film sensacyjny
GET RICH OR DIE TRYIN'
4,6 5 1 106