PREMIERA

2011.05.16

CANAL+ PREMIUM

Gilles Jacob - obywatel Cannes

Gilles Jacob - Citizen Cannes

Francja, 2010

reżyseria:

gatunek: dokument socjologiczny

czas trwania: 54 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Od 30 lat Gilles Jacob spogląda ze szczytu Palaise de Festival w Cannes na najbardziej prestiżowy europejski festiwal filmowy. Nie bez powodu 80-letni dziś Jacob nazywany jest "Monsieur Cinema" lub "Obywatelem Cannes".

Jacob przyznaje się do perfekcjonizmu, graniczącego z nieco paranoiczną obawą. "Jeśli wszystko idzie dobrze, to znaczy, że coś idzie źle" - przekonuje. Tą obsesję zaszczepiły w nim ponoć traumatyczne przeżycia z czasów II wojny światowej, kiedy jako żydowskie dziecko był zmuszony ukrywać się przed nazistami. Swój namiętny romans z kinem rozpoczął w bardzo młodym wieku. Jako dziennikarz i krytyk filmowy regularnie gościł na festiwalu w Cannes, aż w końcu w 1978 roku objął pieczę nad jego organizacją. To jego zasługą było odkrycie dla szerokiej publiczności talentów twórców takich, jak Wim Wenders czy Emir Kusturica, to on stworzył nagrodę Camera d'Or i z jego inicjatywy powstał imponujący gmach Palais de Festival.

Dokument "Gilles Jacob - obywatel Cannes" opowiada o wielkim pasjonacie X Muzy, ale także człowieku zdolnym pogodzić ambicje artystyczne festiwalu z menedżerską sztuką zarządzania. Widzimy "Monsieur Cinema" podczas przygotowań do kolejnej edycji festiwalu, słuchamy jego anegdot o wielkich kina, m.in. Woodym Allenie, Martinie Scorsese, Stanleyu Kubricku, Federico Fellinim, Pedrze Almodovarze. Poznajemy szczegóły biografii Jacoba, np. opowieści o pełnej przygód przyjaźni z Clintem Eastwoodem. Przeżywamy na nowo ważne momenty z jego życia i kariery zawodowej, takie jak 15-lecie istnienia festiwalu na którym było obecnych 29 reżyserów - zdobywców Złotej Palmy. Sędziwy dyrektor przybliża nam ponadto blaski i cienie pracy przy festiwalu. Wszystko to, ilustrowane fragmentami filmów, nagraniami archiwalnymi i dziesiątkami wywiadów, składa się na intrygujący portret człowieka, który wprawdzie nie pojawia się w blasku fleszy na czerwonym dywanie, ale bez którego święto europejskiego kina nie byłoby takie, jakim jest.

WASZE OPINIE

gonia1708

Ciekawy człowiek i równie ciekawy dokument poproszę o więcej tego typu ;)

pedro

Świetny dokument o człowieku, który nadał blask festiwalowi w Cannes. Film o pasjonacie kina, jego wyborach (czasem nie trafionych). Warto zwrócić uwagę na kroniki festiwalowe i dokumenty sprzed lat, w których możemy zobaczyć np. młodych aktorów i reżyserów: Sophię Loren, Catherine Deneuve, Romana Polańskiego, Jane Fondę i innych. Dla mnie perełką była scena wręczania Złotej Palmy Andrzejowi Wajdzie w 1978 r. Nigdy tego nie widziałem w polskiej telewizji.
Dokument bardzo interesujący i godny uwagi.
Gilles Jacob - obywatel Cannes
reżyseria:
Francja, 2010
Od 30 lat Gilles Jacob spogląda ze szczytu Palaise de Festival w Cannes na najbardziej prestiżowy europejski festiwal filmowy. Nie bez powodu 80-letni dziś Jacob nazywany jest "Monsieur Cinema" lub "Obywatelem Cannes".
dokument socjologiczny
Gilles Jacob - obywatel Cannes
3,0 5 1 1