PREMIERA

2008.11.18

CANAL+ PREMIUM

GŁOS WOLNOŚCI

Amazing Grace

Wlk. Brytania/USA, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film kostiumowy

czas trwania: 117 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Do XVIII wieku ponad 11 milionów kobiet, mężczyzn i dzieci zostało wziętych do niewoli i przymuszonych do ciężkiej pracy w zachodnich Indiach oraz na terenach skolonizowanych przez Wielką Brytanię. O tym, że potęga Imperium jest budowana na cierpieniu niewolników, mówić waży się bardzo niewielu.

Jednym z nich jest William Wilberforce (Ioan Gruffudd), młody polityk od 1784 roku zasiadający w Izbie Gmin. Gdy jego przyjaciel (Benedict Cumberbatch) zostaje premierem, wspólnie rozpoczynają batalię o wprowadzenie ustawy znoszącej niewolnictwo. Jednak przeciwnicy abolicji okazują się silniejsi, projekt odrzucony, a podupadły na zdrowiu i duchu Wilberforce wycofuje się z polityki. Jego wolę walki odbudowuje Barbara Spooner (Romola Garai), piękność o postępowych poglądach, którą spotyka w wiejskiej posiadłości swoich znajomych. Z jej pomocą młody polityk organizuje kolejną kampanię przeciwko niewolnictwu.

"Głos wolności", ekranowa biografia słynnego abolicjonisty i filantropa Williama Wilberforce'a, to rzadki przykład kina traktującego o niewolnictwie w Imperium Brytyjskim. Znacznie chętniej filmowcy skupiają się na walce z niewolnictwem w Ameryce, czego znanym przykładem jest "Amistad" Spielberga. MICHAEL APTED nie od dziś znany jest jako wnikliwy obserwator rzeczywistości, portretujący w swoich filmach jednostki o wyjątkowej wrażliwości, które nie przystają do społeczeństwa. W 1988 wzruszył widzów historią badającej życie bliskich wymarcia goryli górskich, antropolog Diane Fossey w "Gorylach we mgle", a 6 lat później w "Nell" przyglądał się wzrastającej z dala od cywilizacji młodej kobiecie zagranej przez Jodie Foster. Apted jest również cenionym dokumentalistą. Jego seria dokumentów, w których od blisko pół wieku powraca co 7 lat z kamerą do swoich bohaterów, uchodzi za czołowe dokonanie gatunku, zdobywając czterokrotnie nagrodę BAFTA. Apted nie bez powodu uchodzi za bardzo wszechstronnego filmowca. Oprócz wymienionych tytułów, ma także w dorobku pozycje spod znaku rozrywki i przygody, jak jedna z przygód agenta 007 "Świat to za mało", czy serial "Rzym". W barwną postać niestrudzonego w walce z niewolnictwem aktywisty wcielił się Walijczyk Ioan Gruffudd ("Helikopter w ogniu", "Król Artur"), a sekunduje mu m.in. nestor brytyjskiego aktorstwa Albert Finney.

WASZE OPINIE

Sowarek

Bardzo przeciętny. Widać, że twórcy nie zamierzali się postarać(niestety)

Bartolomeusz

Schematyczne kino kostiumowe, które dotyczy ważkich tematów. Oglądało się to przyzwoicie, ale nie jest to produkcja, które jakoś bardzo zapada w pamięć. W roli głównej wystąpił Ioan Gruffuld, znany choćby z występu w dwóch częściach "Fantastycznej Czwórki". I to on, moim zdaniem jest najsłabszym ogniwem filmu. Jego gra jest taka sama we wszystkich obrazach, które udało mi się z nim obejrzeć. Przywdziewa tylko inne kostiumy i akcenty. Zdecydowanie lepiej zagrał Michael Gambon, ale u tego aktora to standard. "Głos wolności" można obejrzeć, i w zasadzie powinno się to zrobić. Ale to tylko przyzwoite kino. Po reżyserze tego pokroju, liczyłem na lepszy film.
GŁOS WOLNOŚCI
reżyseria:
Wlk. Brytania/USA, 2006
Do XVIII wieku ponad 11 milionów kobiet, mężczyzn i dzieci zostało wziętych do niewoli i przymuszonych do ciężkiej pracy w zachodnich Indiach oraz na terenach skolonizowanych przez Wielką Brytanię. O tym, że potęga Imperium jest budowana na cierpieniu niewolników, mówić waży się bardzo niewielu.
film kostiumowy
GŁOS WOLNOŚCI
3,6 5 1 9