PREMIERA

2003.04.29

CANAL+ PREMIUM

GŁOSY

Some Voices

Wlk. Brytania, 2000

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 101 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Znakomity Daniel Craig w roli zakochanego schizofrenika w adaptacji wielokrotnie nagradzanej sztuki Joe Penhalla, pokazującej jak wspólne dramaty mogą na nowo połaczyć rodzinę.

Ray (Daniel Craig) wychodzi ze szpitala psychiatrycznego, gdzie leczył się z powodu schizofrenii. Trafia pod opiekę swojego brata, Pete'a (David Morrissey), który do tej pory martwił się głównie o obroty prowadzonej przez siebie rodzinnej restauracji. Ray, pogodny i pełen ciepła, wprowadza w życie brata sporo zamętu, zmusza go do odpowiedzialności (Ray musi cały czas brać lekarstwa), ale też daje mu coś, czego dawno nie doświadczał: poczucie rodzinnych więzów i braterskiej miłości. Wszystko jednak zmienia się, kiedy Ray poznaje Laurę (Kelly Macdonald), nieszczęśliwą dziewczynę z Glasgow, która ma za sobą pełne przemocy i upokorzeń małżeństwo. Gdy Ray zakochuje się w niej, przestaje brać leki, a to uruchamia spiralę zależności. Wkrótce sytuacja wymyka się spod kontroli obu braci.

SIMON CELLAN JONES, współtwórca nagrodzonego Baftą mini-serialu "Our Friends in the North" (1996), "Głosy" zrealizował na podstawie scenariusza Joe Penhalla, który specjalnie na te okazję dokonał adaptacji własnej, wielokrotnie nagradzanej sztuki, wystawianej m.in. w The Royal Court Theatre.

Po premierze filmu jeden z angielskich krytyków pisał, że nominowane do Europejskiej Nagrody Filmowej "Głosy" to film, w którym "złe aktorstwo jest wyjątkowo intensywnie eksponowane. Na szczęście Simon Cellan Jones zatrudnił Daniela Craiga i Davida Morrisseya". Brytyjczyk Daniel Craig za rolę w "Głosach" otrzymał statuetkę British Independent Spirit Award dla najlepszego aktora. Była to dla niego pierwsza tak istotna nagroda, która rozpoczęła w życiu zawodowym aktora dobrą passę. W tym samym roku wystąpił w makabresce "Hotel Splendide" Terence'a Grossa, a rok później znalazł się w obsadzie superprodukcji "Lara Croft: Tomb Rider". Doceniono też jego rolę w "Sylvii" (2003), gdzie zagrał męża-tyrana słynnej poetki, w "Przetrzymać tę miłość" (2004) i głośnym "Monachium" (2005), ale prawdziwą wrzawę wywołała wiadomość, że to on właśnie będzie nowym wcieleniem Jamesa Bonda w kolejnym filmie o jego przygodach. Fani agenta 007 żarliwie protestowali. Powstały nawet strony internetowe, w których wydrwiwano Craiga, zarzucano mu, że jest zbyt niski (ma 180 cm wzrostu), brzydki i do tego jak żaden agent przed nim - jest blondynem. Dumy nie kryła za to królowa Anglii Elżbieta II, która osobiście pojawiła się na uroczystej premierze "Casino Royal" z Bondem-Craigiem.

Na planie "Głosów" aktorowi partnerował David Morrissey, aktor z Liverpoolu dwukrotnie nominowany do Bafty za serial "Rozgrywki" (2003) i telewizyjny film "Sweet Revenge" (2001). Szerokiej publiczność Morrissey kojarzy się jednak głównie z rolą w nieudanym sequelu "Nagiego instynktu", gdzie wystąpił z Sharon Stone. Ponieważ aktorka zapisała sobie w kontrakcie, że wokół niej mają znaleźć się aktorzy starsi od niej i niezbyt urodziwi, złośliwi twierdzili, że Morrissey dostał rolę w tym filmie bo wygląda na typowego angielskiego nudziarza.
GŁOSY
reżyseria:
Wlk. Brytania, 2000
Znakomity Daniel Craig w roli zakochanego schizofrenika w adaptacji wielokrotnie nagradzanej sztuki Joe Penhalla, pokazującej jak wspólne dramaty mogą na nowo połaczyć rodzinę.
komediodramat
GŁOSY
4,4 5 1 29