PREMIERA

2004.10.26

CANAL+ PREMIUM

GŁOSY

Polska, 1980

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 98 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Janusz Kijowski, twórca dramatu "Kung-fu", igra z racjonalistycznym podejściem do życia przedstawiając historię kobiety, która dotknęła tego, co pozarozumowe i jej kochanka, który zapłacił za to obłędem.

Polska u schyłku epoki gierkowskiej. 35-letnia Ewa Domańska (Ewa Dałkowska) pracuje jako asystentka na uniwersyteckim wydziale chemii. Tu nawiązuje romans z kolegą doktorantem Markiem Rudą (Krzysztof Zalewski). Szczęście zakochanych nie trwa jednak długo. Marek jest żonaty i nie zamierza się rozwodzić. Ewa natomiast zaczyna mieć poważne kłopoty ze zdrowiem. Od pewnego czasu słyszy tajemnicze głosy, które doprowadzają ją do rozstroju nerwowego. Marek stara się pomóc kochance diagnozując przyczynę jej dolegliwości. Po wielu eksperymentach dochodzi do wniosku, że Ewa jest medium dla jakiejś pozaziemskiej cywilizacji, a tajemnicze głosy pochodzą z kwarcowej plomby spełniającej rolę radiowej diody. Wkrótce kochankowie zamieniają się rolami. Teraz Marek zaczyna słyszeć dziwne dźwięki i w niedługim czasie trafia na leczenie do zakładu zamkniętego.

JANUSZ KIJOWSKI zadebiutował w 1977 roku dramatem społecznym "Indeks" od razu dołączając do grona najbardziej cenionych rodzimych twórców. Jego droga do kina przypomina zresztą fenomen twórców francuskiej Nowej Fali. Podobnie jak Godard, Truffaut i Chabrol, którzy przygodę z kinem zaczynali jako publicyści miesięcznika "Cahiers du Cinema", Kijowski, jeszcze w okresie, kiedy studiował historię na Uniwersytecie Warszawskim, zajmował się krytyką filmową. Rok przed premierą "Głosów" zdobył nagrodę na gdyńskim festiwalu za dramat psychologiczny "Kung-fu" znakomicie zagrany przez Daniela Olbrychskiego, Piotra Fronczewskiego i Andrzeja Seweryna. Ponownie zatriumfował w Gdyni dopiero w 2003 roku - tym razem jako producent "Warszawy" Dariusza Gajewskiego. "Głosy", jak mówi reżyser "filmową parabolę, która wyraża zarówno ludzki strach przed tajemnicą, jak i jej potrzebę" doceniono natomiast w Gdyni za dźwięk, montaż Ireny Choryńskiej (świetnej montażystki, której prace można podziwiać w takich filmach, jak "Yesterday", "Pociąg do Hollywood", "Zdjęcia próbne" czy właśnie "Kung-fu") i pierwszoplanową rolę Krzysztofa Zaleskiego.

WASZE OPINIE

Alex

film sztuczny i dziwny w polskim kinie wole kiedy rezyser pokazuje zycie, milosc lub smieje sie z nas. tu jest po prostu dziwnie. a od dziwnosci do dziwactwa droga krotka, szkoda czasu.2
GŁOSY
reżyseria:
Polska, 1980
Janusz Kijowski, twórca dramatu "Kung-fu", igra z racjonalistycznym podejściem do życia przedstawiając historię kobiety, która dotknęła tego, co pozarozumowe i jej kochanka, który zapłacił za to obłędem.
dramat
GŁOSY
4,3 5 1 3