PREMIERA

2006.06.23

CANAL+ PREMIUM

Głowa w chmurach

Head in the Clouds

USA/Wlk. Brytania/Hiszpania/Kanada, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: melodramat wojenny

czas trwania: 117 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Wielka Brytania lat 30. XX wieku. Niezwykle atrakcyjna fotograficzka o arystokratycznym pochodzeniu Gilda Bessé (Charlize Theron) łamie serca wielu mężczyzn. Skromny irlandzki nauczyciel Guy (Stuart Townsend) nawet nie marzy, że mógłby ją zdobyć, a jednak wkrótce po poznaniu zostają kochankami.

Razem też wyjeżdżają do Paryża, gdzie zamieszkują z pochodzącą z Hiszpanii modelką Mią (Penelope Cruz). Niebawem jednak w ojczyźnie modelki wybucha wojna domowa. Mia postanawia dołączyć do opozycjonistów walczących z generałem Franco. Guy towarzyszy przyjaciółce, a Gilda zostaje w Paryżu. Żadne z nich nie wie, że ich drogi rozchodzą się na przeszło sześć lat. Okazuje się, że ich uczucie nie przetrwało próby czasu. Gdy w czasie II wojny światowej Guy wraca do Paryża jako oficer brytyjskiego wywiadu odkrywa, że Gilda ma nowego kochanka. Co gorsza jest nim Frans Bietrich (Thomas Kretschmann) - nazistowski oficer.

Twórcą stylowego melodramatu jest Brytyjczyk JOHN DUIGAN. Reżyser i scenarzysta kręci filmy od połowy lat 70. Zrealizował m.in. "Bezkresne Morze Sargassowe", "Syreny", "Gwiazdora", "Podróż Augusta Kinga" i "Kuratora". Gildę miała zagrać Natalie Portman, ale odmówiła ze względu na zbyt odważne sceny erotyczne. W postać bohaterki wcieliła się więc zdobywczyni Oscara ("Monster") Charlize Theron. W dorobku aktorki są również takie filmy, jak: "Żona astronauty", "Klątwa Skorpiona", "Włoska robota" oraz "Życie i śmierć Petera Sellersa". U boku Theron pojawia się jej życiowy partner, brytyjski aktor Stuart Townsend, znany dzięki filmom "Naga dusza", "Morderca z Belfastu", "Szymon Mag", "24 godziny", "Liga niezwykłych dżentelmenów" oraz "Wszystko o Adamie". W międzynarodowej obsadzie znaleźli się również: Hiszpanka Penélope Cruz ("Wszystko o mojej matce", "Vanilla Sky", "Sahara"), Niemiec Thomas Kretschmann ("Pianista", "Upadek", "King Kong") i Brytyjczyk Steven Berkoff ("Mechaniczna pomarańcza", "Zawód: Reporter", "Rewolucja"). Film zdobył m.in. cztery nagrody Genie (zdjęcia, kostiumy, montaż, muzyka) oraz nagrodę dla najlepszego filmu na MFF w Mediolanie.


CHARLIZE THERON

Hollywoodzka kariera Charlize Theron należy do najbardziej błyskotliwych w ostatniej dekadzie. Przyszła gwiazda miała daleko do Fabryki Snów, bo jest rodowitą Afrykanką. Urodziła się 7 sierpnia 1975 roku w Republice Południowej Afryki. Jej matka Gerda jest z pochodzenia Niemką, a ojciec Charles Theron - Francuzem. W RPA wspólnie prowadzili firmę budowlaną. Charlize już w wieku kilku lat zaczęła chodzić na lekcje baletu w rodzinnym Benoni. Jej drugą wielką pasją było kino. Jako nastolatka zaczęła edukację w szkole teatralnej w Johanesburgu. W tym czasie przeżyła tragedię: podczas domowej kłótni jej matka zabiła ojca. Córka była jedynym świadkiem zajścia i potwierdziła wersję matki o samoobronie. Wkrótce mogła zostawić to traumatyczne przeżycie za sobą - w wieku 16 lat wygrała konkurs modelek i wyjechała na kontrakt do Mediolanu. Dwa lata później przeprowadziła się do Nowego Jorku, gdzie otrzymała angaż w Jeffrey Ballet. Jej marzenia o karierze tancerki legły jednak w gruzach po poważnej kontuzji kolana. Praca modelki nie przynosiła ani satysfakcji, ani pieniędzy i Charlize przetrwała tylko dzięki wsparciu finansowemu matki, która cały czas w nią wierzyła. W końcu zaryzykowała i wyjechała do Hollywood. Przypadkowo poznany agent John Crosby otworzył jej drzwi do sławy. Charlize zaczęła pobierać lekcje aktorstwa. W połowie lat 90. zadebiutowała na kinowym ekranie w filmach "Szaleństwa młodości" i "Dwa dni z życia doliny". Przełomem okazał się występ u boku Keanu Reevesa w "Adwokacie diabła". Kilka lat później ponownie się z nim spotkała na planie "Słodkiego Listopada". Wzięła udział w tak głośnych produkcjach takich, jak "Żona astronauty", "Wbrew regułom", "Klątwa Skorpiona", "Włoska robota", "Życie i śmierć Petera Sellersa" czy "Aeon Flux". Rola prostytutki w "Monster" przyniosła jej szereg prestiżowych wyróżnień, w tym Oscara. W 2004 roku otrzymała również Nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego na MFF Camerimage. Drugą nominację do Oscara zdobyła za "Daleką północ".

Zachwyt budzi jej talent i uroda. W 2000 roku magazyn "People" wpisał ją na doroczną listę 50 najpiękniejszych ludzi świata. W 2005 roku Theron odsłoniła swoją gwiazdę na hollywoodzkiej Alei Sławy. Jej partnerem w życiu prywatnym jest brytyjski aktor Stuart Townsend, którego poznała na planie thrillera "24 godziny".
Głowa w chmurach
reżyseria:
USA/Wlk. Brytania/Hiszpania/Kanada, 2004
Wielka Brytania lat 30. XX wieku. Niezwykle atrakcyjna fotograficzka o arystokratycznym pochodzeniu Gilda Bessé (Charlize Theron) łamie serca wielu mężczyzn. Skromny irlandzki nauczyciel Guy (Stuart Townsend) nawet nie marzy, że mógłby ją zdobyć, a jednak wkrótce po poznaniu zostają kochankami.
melodramat wojenny
Głowa w chmurach
3,9 5 1 36