PREMIERA

2009.05.12

CANAL+ PREMIUM

GODZINA SZCZYTU

Polska, 1973

reżyseria:

obsada: , ,

gatunek: film psychologiczny

czas trwania: 82 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Życie inżyniera Krzysztofa Maksymowicza (Leszek Herdegen) wydaje się doskonałe. Jako dyrektor biura projektów osiągnął mocną pozycję zawodową, w związku z tym nie musi martwić się o sprawy materialne.

Prowadzi ustabilizowane życie wraz z żoną (Maria Chwalibóg), a od zawodowej imałżeńskiej rutyny ratuje się romansując z ponętną Mają (Jolanta Bohdal). Tą przyjemną codzienność przerywa choroba inżyniera. Krzysztof trafia do szpitala z podejrzeniem raka jelit. Kiedy na kilka dni przed operacją wychodzi na przepustkę, postanawia uporządkować swoje sprawy i nagle okazuje się, że tak naprawdę jest człowiekiem zbędnym. Biuro znakomicie prosperuje bez niego, a zaniedbywana żona kocha jego kolegę. Maksymowicz rezygnuje więc z pracy, sprzedaję samochód i godzi się na rozwód, by zostać z Mają. Jednak dziewczyna również go nie potrzebuje i zrywa.

Film JERZEGO STEFANA STAWIŃSKIEGO to ekranizacja jego własnej powieści wydanej pod tym samym tytułem w 1968 roku. Książka swego czasu zyskała ogromną popularność. Przetłumaczono ją na różne języki - nawet na turecki, a jej adaptacja grana była na deskach teatrów wielu krajów dawnego bloku socjalistycznego. Stawiński jest jednym z ważniejszych twórców związanych z tzw. szkołą polską. Scenarzysta "Kanału", "Zezowatego szczęścia" i "Eroiki" pierwszy raz za kamerą stanął na planie obyczajowego filmu "Rozwodów nie będzie" (1963), już wtedy zyskując dużą aprobatę wśród polskiej krytyki. O swojej "Godzinie szczytu" mówił: "Staraliśmy się uczynić Krzysztofa Maksymowicza człowiekiem sympatycznym. Jest inteligentny, czynny zawodowo, podoba się kobietom, jest po ludzku atrakcyjny. Pozornie wszystko jest w porządku. Dopiero nagłe i niespodziewane uderzenie losu pokaże, że ten wspaniały zespół cech osobowych nie stanowi istotnej wartości".

Ekranizacja "Godziny szczytu" jest też okazją do podziwiania talentu przedwcześnie zmarłego Leszka Herdegena (Pentuer z "Faraona"), artysty o wielkiej charyzmie i inteligencji, a także utalentowanego poety i publicysty. Towarzyszy mu Maria Chwalibóg, znana m.in. dzięki znakomitej kreacji w "Kobiecie samotnej" (1981) Agnieszki Holland oraz Jolanta Bohdal, kojarzona zazwyczaj z rolą żony tytułowego bohatera słynnej komedii "Poszukiwany, poszukiwana".
GODZINA SZCZYTU
Polska, 1973
Życie inżyniera Krzysztofa Maksymowicza (Leszek Herdegen) wydaje się doskonałe. Jako dyrektor biura projektów osiągnął mocną pozycję zawodową, w związku z tym nie musi martwić się o sprawy materialne.
film psychologiczny
GODZINA SZCZYTU
4,6 5 1 5