www.filmpolski.pl

PREMIERA

2012.07.17

CANAL+ PREMIUM

GODZINA ZA GODZINĄ

Polska, 1974

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 84 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Trzydziestoletni Tadeusz Kowalik (Aleksander Iwaniec) z żoną Danutą (Joanna Jędryka) i małoletnim synem Markiem mieszkają w Nowej Hucie. Tadeusz od siedmiu lat pracuje w dużym przedsiębiorstwie transportowym jako kontroler pojazdów, ale faktycznie jest kierowcą.

Prawdziwą pasją Kowalika jest literatura. Jego opowiadania publikowane były dotychczas w czasopismach literackich. Teraz chce, aby razem z nowym opowiadaniem ukazały się jako zbiór w formie książki. Częste wyjazdy służbowe w teren mają negatywny wpływ na życie rodzinne Tadeusza. Jednak Henryk Cyran (Stanisław Michalski), kierownik bazy transportowej, znów wysyła go w długą podróż. W Łodzi, dokąd przyprowadził samochód do naprawy, Kowalik spotyka przypadkowo dawną sympatię (Irena Karel) z czasów studenckich. Po spotkaniu z nią jedzie pociągiem do Wrocławia, skąd ma odebrać ciężarowego "Jelcza" po kapitalnym remoncie. Na miejscu okazuje się, że faworyzowanemu przez szefa bazy Sawickiemu (Zygmunt Malawski), zepsuł się terenowy "gazik" i trzeba go odholować do Poznania.

ROMAN ZAŁUSKI , reżyser filmu Godzina za godziną", zyskał popularność utrzymanymi w stylu burleski komediami obyczajowymi z ostatnich lat PRL-u, do których należą "Wyjście awaryjne", "Och, Karol", "Kogel-mogel" i "Galimatias, czyli kogel-mogel II". Wszechstronny talent oraz wrażliwość pozwalały mu akże z powodzeniem przenikać do innych sfer życia i realizować się w rozmaitych konwencjach i stylistykach. Odzwierciedleniem tego były realistyczne portrety rzeczywistości, stanowiące tło dla wyrazistych bohaterów. Taki był zrealizowany w 1971 "Kardiogram", "Azyl" z 1978 czy telewizyjny debiut "Dom". Do takich filmów należy też "Wściekły", obraz interesujący zwłaszcza dlatego, że w udany sposób łączy społeczny realizm, kryminalną intrygę i elementy dramatu psychologicznego. "Godzina za godziną", do którego scenariusz napisał Załuski z Bohdanem Ziółkowskim ("Jak zdobyć pieniądze, kobietę i sławę", "Sekret"), jest ekranizacją powieści Andrzeja Twerdochliba. Autor, który w latach 1957-67 pracował jako kierowca, a następnie jako kierownik bazy w różnych firmach transportowych, zawarł w swojej książce wiele wątków autobiograficznych. "Godzina za godziną" to dokument epoki. Na przykładzie dwóch kierowców, reprezentujących różne pokolenia, pokazuje postawę Polaków wobec przemian gierkowskiego boomu. W roli podróżującego po kraju kierowcy, który swoje zawodowe i osobiste przeżycia uogólnia w formie literackiej, występuje Aleksander Iwaniec ("Pułapka", "Agent nr 1", "Skarb trzech łotrów"). Kreowany przez niego Tadeusz Kowalik przerwał studia na III roku. Praca kierowcy sprawia mu satysfakcję. Na trasie jest sam. Musi radzić sobie w każdej sytuacji, ale czuje się wolnym człowiekiem. Nie wchodzi żadne układy, unika wielkich słów, gwarancji bez pokrycia i pretensjonalności. Sawicki, którego gra Zygmunt Malawski ("Pełnia nad głowami", "Wsteczny bieg", "Azyl"), "uszczęśliwiał kiedyś ludzi według swoich zasad", budował Nową Hutę, był dyrektorem w kombinacie, wielokrotnie go odznaczano, pisały o nim gazety, występował w telewizji. Budował socjalizm. W postać żony (bibliotekarki) głównego bohatera wcieliła się Joanna Jędryka ("Wielki układ", "Zajęcia dydaktyczne", "Umarłem, aby żyć"), a w epizodyczne role jego dawnych przyjaciół ze studiów Anna Seniuk ("Kardiogram", "Panny z Wilka", "Konopielka") jako Teresa i Tadeusz Borowski ("Sekret Enigmy", Młode wilki", "Hania") jako Paweł. Dawną sympatię, którą przypadkowo Tadeusz Kowalik spotyka w Łodzi zagrała Irena Karel ("Dom moich synów", "Justyna", "Lekcja martwego języka"). Zdjęcia do filmu są dziełem Janusza Pawłowskiego ("Anatomia miłości", Wściekły", "Wilczyca"), muzykę skomponował Maciej Małecki ("Ojciec królowej", "Soból i panna", "Jeniec Europy"). "Godzina za godziną" była nominowana do nagrody Złote Lwy.


Źródło zdjęć: www.filmpolski.pl


CZYTAJ BLOGI FILMOWE
GODZINA ZA GODZINĄ
reżyseria:
Polska, 1974
Trzydziestoletni Tadeusz Kowalik (Aleksander Iwaniec) z żoną Danutą (Joanna Jędryka) i małoletnim synem Markiem mieszkają w Nowej Hucie. Tadeusz od siedmiu lat pracuje w dużym przedsiębiorstwie transportowym jako kontroler pojazdów, ale faktycznie jest kierowcą.
dramat obyczajowy
GODZINA ZA GODZINĄ
4,3 5 1 30