PREMIERA

2009.08.08

CANAL+ PREMIUM

GODZINY STRACHU

Butterfly on a Wheel

Kanada/Wlk. Brytania, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 91 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Neil Randall (Gerard Butler) żyje amerykańskim snem. Ma kochającą, seksowną żonę Abby (Maria Bello) i uroczą córeczkę Sophie (Emma Karwandy). Mieszka w okazałym domu z ogrodem, a na jego koncie widnieje pokaźna kwota. Na dodatek wkrótce spodziewa się awansu w pracy.

Akurat kiedy szef (Peter Keleghan) zaprasza go na weekend do domu na wsi, Abby chce spędzić dzień ze swoją siostrą (Samantha Ferris). Randallowie wynajmują więc opiekunkę. Gdy Neil odwozi żonę na spotkanie z siostrą, rozpoczyna się koszmar. Z tylnego siedzenia samochodu mierzy do nich nieznajomy mężczyzna (Pierce Brosnan). Przedstawia się jako Tom Ryan i twierdzi, że porwał Sophie. Wyrachowany psychopata żąda całkowitego posłuszeństwa, jednak jego celem nie jest jedynie wymuszenie okupu. Zamierza zniweczyć budowane od lat życie rodziny Randallów. Jego żądania stają się coraz okrutniejsze. Zaczyna od zmuszenia Neila do podjęcia z banku zawrotnej sumy pieniędzy, którą następnie podpala i wyrzuca z pędzącego samochodu. Zmusza też Abby do rozebrania się na oczach jego i męża. Ale to zaledwie początek wyrafinowanej gry szaleńca.

Pomysł filmu narodził się z irytacji wywołanej thrillerami sensacyjnymi, które po emocjonującym wstępie tracą rozpęd i z każdą minutą coraz bardziej rozczarowują. Pisząc tekst scenarzysta William Morrissey miał zamiar odświeżyć formułę thrillera, do końca trzymając widzów w niepewności. Oryginalny tytuł filmu MIKE'A BARKERA "Butterfly on a Wheel" (w dosłownym tłumaczeniu "motyl na kole"), może dawać widzom drobną wskazówkę dotyczącą puenty. Nawiązuje on bowiem do fragmentu wiersza wybitnego angielskiego poety Alexandra Pope'a - "Who breaks a butterfly upon a wheel?"/"który motyla kołem by łamał?" - interpretowanego jako dociekanie, dlaczego ludzie są skłonni wkładać ogromny wysiłek, by osiągnąć błahy cel.

Reżyser Mike Barker (m.in. "Mały, wielki gang", "Zabić króla", "Porządna kobieta") zgromadził na planie "Godzin strachu" prawdziwie elektryzująca obsadę, która gwarantuje dobre aktorstwo. W rolę bezwzględnego psychopaty Toma Ryana wcielił się Pierce Brosnan. Rola ta stanowi ciekawą odmianę dla fanów aktora, kojarzonego przede wszystkim z postaciami pozytywnymi, jak James Bond ("GoldenEye", "Jutro nie umiera nigdy", "Świat to za mało", "Śmierć nadejdzie jutro") czy fircyk-śledczy z serialu "Detektyw Remington Steele". Po nakręceniu "Godzin strachu Brosnan mówił: "Istnieje życie po Bondzie! Gdybym sugerował się tym, co mówią i sądzą ludzie, nie zrobiłbym kroku w przód. Niczego bym nie osiągnął, ale dzięki dystansowi, który zachowuję, nakręciliśmy ten film. Przyznaję, że było to wyzwanie, jednak po obejrzeniu go byłem tak zadowolony, jak to tylko możliwe!". U jego boku wystąpiła Maria Bello, artystka pochodząca z polsko-włoskiej rodziny, znana przede wszystkim z serialu "Ostry dyżur". Aktorka umocniła swoją pozycję w świecie filmu kreacjami w "Historii przemocy" i "Coolerze". Za obie była nominowana do Złotego Globu. Aktorskie trio w "Godzinach strachu" uzupełnił Gerard Butler, niedoszły prawnik ze Szkocji, który wybrał ostatecznie karierę filmową. Jego debiut aktorski był przypadkiem. Butler został zaczepiony w kawiarni przez aktora Stevena Berkoffa, który zaoferował mu rolę w przygotowywanej wówczas sztuce "Coriolanus". Jednak prawdziwą sławę przyniosła Butlerowi dopiero współpraca z Hilary Swank na planie "P.S. Kocham Cię", a wcześniej rola króla Leonidasa w "300".

WASZE OPINIE

arkadius86

Świetne kino i dynamiczna akcja. Do tego kompletnie zaskakujący momentami scenariusz, który wywraca nasze wyobrażenie na temat jednego z głównych bohaterów do góry nogami. Warto zobaczyć!

arti

Bardzo fajny film. Sprawnie zrealizowany, bez zbędnych efektów specjalnych. Na szczególną uwagę zasługuje bardzo dobra gra Brosnana. Zakończenie zaskakujące ale w pewnym momencie można było się spodziewać podobnego rozwiązania tej sprawy. Ogólnie film wart polecenia bo można przy nim miło spędzić 1,5 godziny

Andreas

tytuł filmu dość banalny, ale bardzo pozytywnie się zaskoczyłem. POLECAM!
GODZINY STRACHU
reżyseria:
Kanada/Wlk. Brytania, 2007
Neil Randall (Gerard Butler) żyje amerykańskim snem. Ma kochającą, seksowną żonę Abby (Maria Bello) i uroczą córeczkę Sophie (Emma Karwandy). Mieszka w okazałym domu z ogrodem, a na jego koncie widnieje pokaźna kwota. Na dodatek wkrótce spodziewa się awansu w pracy.
thriller
GODZINY STRACHU
4,4 5 1 76