• Złoty Lew

PREMIERA

2007.01.23

CANAL+ PREMIUM

Gorączka

Polska, 1980

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat historyczny

czas trwania: 111 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Historia skonstruowanej na zamówienie Organizacji Bojowej PPS bomby, która zamiast wrogom, niesie śmierć lub nieszczęście kolejnym jej posiadaczom. Film w reżyserii Agnieszki Holland, której "W ciemności" walczy w tym roku o Oscara dla najlepszego filmu zagranicznego.

Na początku broń trafia do Leona (Olgierd Łukaszewicz) i Kamy (Barbara Grabowska), którzy planują zamach na generała - gubernatora. Kama ma w nim zginąć. Generał nie zjawia się w spodziewanym miejscu. Kama jednak nie wytrzymuje presji i trafia do szpitala dla umysłowo chorych. Niewykorzystana bomba zostaje ukryta na wsi, by powrócić do Warszawy w 1905 roku wraz z Wojtkiem Kiełzą (Adam Ferency). Naiwny i pełen dobrych intencji proletariusz nie potrafi się jednak dostatecznie szybko zorientować, kto naprawdę walczy z zaborcą, a kto jest prowokatorem. Wkrótce zostaje aresztowany i skazany na śmierć. Postanawia wyjawić miejsce ukrycia pocisku poznanemu w więzieniu anarchiście, Gryziakowi (Bogusław Linda).

Scenariusz do filmu napisał Krzysztof Teodor Toeplitz na podstawie powieści Andrzeja Struga "Dzieje jednego pocisku". Agnieszka Holland zrealizowała film w niezwykle trudnych dla Polski czasach, w przededniu solidarnościowej rewolucji. Przez wiele następnych lat "Gorączka" odbierana była jako obraz o wymowie politycznej. W filmie znakomitą kreację stworzył Olgierd Łukaszewicz. W roli anarchisty Gryziaka wystąpił młody Bogusław Linda, który za swoją kreację otrzymał nagrodę na FPFF w Gdańsku (1981).

Film otrzymał nominację do Złotego Niedźwiedzia oraz nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia za rolę Barbary Grabowskiej na MFF w Berlinie w 1981 roku. Zdobył również Złote Lwy na FPFF w Gdańsku.

AGNIESZKA HOLLAND, obok Wajdy, Polańskiego i Kieślowskiego, jest najbardziej uznanym i uhonorowanym wieloma międzynarodowymi nagrodami polskim reżyserem. Jej "Europa, Europa" była nominowana do Oscara za najlepszy scenariusz oraz do BAFTY jako najlepszy film nieanglojęzyczny. Za "Aktorów prowincjonalnych" otrzymała nagrodę FIPRESCI w Cannes, a za film "Julia wraca do domu" nominację do Orła - Polskiej Nagrody Filmowej. W 2006 roku jej produkcja "Kopia mistrza" z Edem Harrisem i Diane Kruger otrzymała nagrodę za najlepszy film na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian. Jej najnowszy film, "W ciemności", walczy w tym roku o Oscara dla najlepszego filmu zagranicznego.

Nagrody filmowe

Najlepszy film, Gorączka

WASZE OPINIE

Hydraulik

tragiczny i przygnebiający..
jest ten film, ale jestem wstanie zrozumieć tych bohaterskich w gruncie rzeczy, ale i troche naiwnych konspiratorów. Carat dał się mocno we znaki i pewnie też bym tak nienawidził. Holland jest świetną reżyserką, potrafi budzić emocje i zmusza do myślenia - mnie ten fim uświadomił, umoralnił - wiem, że to może górnolotne i patetyczne słowa, ale tak się czułem. Nie dziwię się też że komuna wysłała ten film na półkę.

jamarta

Rytm tej opowiesci jest stosownie goraczkowy, porywajacy. Swiadoma rezyseria. Swiatowy poziom.
Gorączka
reżyseria:
Polska, 1980
Historia skonstruowanej na zamówienie Organizacji Bojowej PPS bomby, która zamiast wrogom, niesie śmierć lub nieszczęście kolejnym jej posiadaczom. Film w reżyserii Agnieszki Holland, której "W ciemności" walczy w tym roku o Oscara dla najlepszego filmu zagranicznego.
dramat historyczny
Gorączka
4,3 5 1 12