PREMIERA

2011.03.09

CANAL+ PREMIUM

Gospel Hill

USA, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: obyczajowy/dramat polityczny

czas trwania: 98 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Miasto Julia w Karolinie Południowej ma wkrótce stać się wielkim placem budowy. Bogaty inwestor upatrzył sobie miejscowość jako idealne miejsce do stworzenia ekskluzywnego ośrodka rekreacyjnego dla golfistów.

Lokalna społeczność, składająca się w większości z Afroamerykanów, ma zostać wysiedlona. Głos w obronie miejscowych jest gotowa zabrać jedynie nauczycielka Sarah Malcolm (Angela Bassett). Jej mąż John (Danny Glover) nie podziela jej zapału, bowiem blisko 40 lat wcześniej stracił brata Paula (Samuel L. Jackson), zamordowanego w niewyjaśnionych okolicznościach aktywistę społecznego. Od tamtego czasu John jest daleki od angażowania się w sprawy publiczne. Nieoczekiwanie jednak musi stawić czoła upiorom przeszłości, kiedy emerytowany szeryf Jack Herrod (Tom Bower) wyjawia mu sensacyjną tajemnicę.

"Gospel Hill" jest debiutem reżyserskim GIANCARLA ESPOSITO, aktora znanego z występów w takich produkcjach, jak "Brooklyn Boogie", "Życie Carlita - początek" czy serial "Ka$a". Esposito przyjął jako cel nakręcenie dramatu o zabarwieniu społeczno-politycznym. Zależało mu, aby z jednej strony nawiązać do nurtu, który w amerykańskim kinie zapoczątkowały klasyczne filmy w rodzaju "Zabić drozda", z drugiej zaś zarysować intrygę, która będzie trzymała widzów w napięciu. Filmowiec nie tylko stanął za kamerą, ale również napisał scenariusz, przyjął na siebie obowiązki producenckie oraz wystąpił w jednej z głównych ról, wcielając się w postać skorumpowanego doktora Palmera.

Na "Gospel Hill" warto niewątpliwie zwrócić uwagę również ze względu na doborową obsadę aktorską. Do udziału w filmie zaangażowano bowiem m.in. Danny'ego Glovera (cykl "Zabójcza broń", "Predator 2", "Zgon na pogrzebie"), Angelę Bassett ("Malcolm X", "Tina", "Gdzieś w Luizjanie"), Adama Baldwina ("Predator 2", "Dzień niepodległości"), Julię Stiles ("Zakochana złośnica", "Uśmiech Mona Lizy"), Samuela L. Jacksona ("Pulp Fiction", "Jackie Brown") oraz znanego rapera RZA, który wystąpił m.in. w "Ghost Dog - Droga samuraja" i "Kill Bill". "Gospel Hill" nakręcone stosunkowo niewielkim nakładem finansowym - budżet wyniósł około 6 milionów dolarów. Film spotkał się z przychylnym odbiorem publiczności i krytyków. Ci ostatni porównywali debiutancką produkcję Esposito do "Miasta gniewu" Paula Haggisa, komplementując wciągającą intrygę, świetną grę aktorską oraz umiejętne odtworzenie atmosfery małego miasteczka na głębokim Południu USA, z pozoru sielankową, a jednak skrywającą niejeden mroczny sekret.
Gospel Hill
reżyseria:
USA, 2008
Miasto Julia w Karolinie Południowej ma wkrótce stać się wielkim placem budowy. Bogaty inwestor upatrzył sobie miejscowość jako idealne miejsce do stworzenia ekskluzywnego ośrodka rekreacyjnego dla golfistów.
obyczajowy/dramat polityczny
Gospel Hill