Universal

PREMIERA

2010.06.19

CANAL+ PREMIUM

Gra dla dwojga

Duplicity

USA/Niemcy, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia kryminalna

czas trwania: 125 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Clive Owen i Julia Roberts jako tajni agenci w pełnej zwrotów akcji, trzymającej w napięciu komedii kryminalnej "Gra dla dwojga". Czy bohaterom uda się zrealizować swój plan i oszukać rywalizujące ze sobą gigantyczne korporacje? Na drugim planie - Tom Wilkinson i Paul Giamatti, za kamerą - Tony Gilroy, reżyser m.in. głośnego "Michaela Claytona".

Dubai, rok 2003. Na bankiecie zorganizowanym przez konsulat amerykański z okazji święta 4 lipca agent MI6 Ray Koval (Clive Owen) poznaje Claire Stenwick (Julia Roberts). Atrakcyjna agentka CIA wykorzystuje zainteresowanie Kovala, podaje mu środki nasenne i wykrada dokumenty, zawierające tajne kody egipskiego systemu obrony powietrznej. Podczas romantycznego spotkania w Rzymie trzy lata później Ray i Claire postanawiają porzucić tajną służbę i podjąć pracę w lepiej płatnym sektorze prywatnym. Koval zatrudnia się więc w kierowanym przez Richarda Garsika (Paul Giamatti) koncernie Eguikrom, tymczasem Claire w konkurencyjnej, zarządzanej przez Howarda Tully'ego (Tom Wilkinson), korporacji Burkett&Randle. Walka między dwoma potentatami przypomina rozgrywki z czasów zimnej wojny. Byli agenci mają za zadanie zdobywać supertajne informacje o planach konkurentów i ich receptury. Przy okazji wprowadzania na rynek najnowszej generacji preparatu na porost włosów, kochankowie postanawiają ugrać coś dla siebie. Jednak oszukanie korporacji okazuje się znacznie trudniejsze, niż im się wydawało.

Reżyserem i autorem scenariusza "Gry dla dwojga" jest TONY GILROY, który jako reżyser zadebiutował filmem "Michael Clayton", nominowanym do Oscara w siedmiu kategoriach, w tym za reżyserię i scenariusz. Wcześniej Gilroy zajmował się z sukcesem pisaniem scenariuszy. Ma w dorobku trylogię "Bourne'a" oraz tak sławne tytuły, jak: "Stan gry", "Adwokat diabła", "Dowód życia", "Armageddon" czy "Krytyczna terapia". Pomysł "Gry dla dwojga" zrodził się pod wpływem fascynacji reżysera zjawiskiem szpiegostwa przemysłowego. Zdaniem Gilroya w dzisiejszych czasach nie ma korporacji, która w sposób mniej lub bardziej aktywny nie sondowałaby działań konkurencji. Na podstawie swoich obserwacji Gilroy stworzył osadzony w realiach korporacyjnych film akcji z elementami komedii romantycznej. Tłem wydarzeń jest rozgrywka pomiędzy dwiema firmami, które chcą prześcignąć konkurencję we wprowadzeniu na rynek nowego, przełomowego produktu. Jednak punktem centralnym filmu jest walka o miłość pomiędzy dwójką byłych agentów. Zawiła sieć oszustw sprawia, że Ray Koval i Claire Stenwick stale muszą blefować i jest im trudno określić, na ile prawdziwa jest ich osobista relacja. Intryga ma wiele zwrotów akcji, a dodatkowo jest opowiadana w pomieszanych czasowo sekwencjach. Akcja kilkakrotnie wraca w przeszłość, aby stopniowo ujawniać relacje między bohaterami. Gilroy sprytnie dozuje napięcie i systematycznie zaskakuje widza.

Julia Roberts w roli Claire Stenwick i partnerujący jej Clive Owen jako Ray Koval spotkali się wcześniej na planie "Bliżej". Roberts, należąca do grona największych gwiazd współczesnego kina, ma na koncie m.in. Oscara i Złoty Glob za tytułową rolę w "Erin Brockovich" Stevena Soderbergha. Rolą w "Grze dla dwojga" potwierdziła dobrą formę (nominacja do Złotego Globu), a niektórzy recenzenci uznali jej występ za comeback po długiej nieobecności, nie licząc epizodu w "Wojnie Charliego Wilsona". W "Grze dla dwojga" zainteresował ją misternie skonstruowany scenariusz oraz możliwość pracy z Clive'em, z którym łączy ją aktorska chemia. Owen, nominowany do Nagrody Akademii, laureat Złotego Globu i nagrody BAFTA za wspomniane "Bliżej", znany jest ponadto z takich filmów, jak "Gosford Park", "Tożsamość Bourne'a", "Bez granic", "Król Artur", "Plan doskonały" czy "Elizabeth - Złoty wiek".

Przy realizacji "Gry dla dwojga" Gilroy ponownie podjął współpracę z nagrodzonym Oscarem autorem zdjęć Robertem Elswitem ("Aż poleje się krew", "Syriana"), scenografem Kevinem Thompsonem ("Narodziny", "Przypadek Harolda Cricka") oraz uznanym kompozytorem muzyki Jamesem Newton Howardem ("Mroczny rycerz", "Opór"). Kostiumy do filmu zaprojektował legendarny Albert Wolsky ("Bugsy", "Cały ten zgiełk"), dwukrotny laureat Nagrody Akademii.

WASZE OPINIE

arti

Bardzo fajny thriller. Akcja trzyma w napięciu do samego końca. Zakończenie zaskakujące choć można się było spodziewać, że druga korporacja musi mieć coś w zanadrzu. Największy plus to świetna gra aktorska. Rewelacyjne kreacje Roberts i Giamattiego. Polecam na letnie wieczory bo jest to film w sam raz na taki czas.

gbpsary

Słaby film, z opisu wydawać by się mogło że będzie całkiem dobry , ale po obejrzeniu film niczym nie zachwyca i jest porostu nudny

Nusia28

beznadziejny film ! nie polecam !
Gra dla dwojga
reżyseria:
USA/Niemcy, 2009
Clive Owen i Julia Roberts jako tajni agenci w pełnej zwrotów akcji, trzymającej w napięciu komedii kryminalnej "Gra dla dwojga". Czy bohaterom uda się zrealizować swój plan i oszukać rywalizujące ze sobą gigantyczne korporacje? Na drugim planie - Tom Wilkinson i Paul Giamatti, za kamerą - Tony Gilroy, reżyser m.in. głośnego "Michaela Claytona".
komedia kryminalna
Gra dla dwojga
3,3 5 1 6