PREMIERA

2005.03.29

CANAL+ PREMIUM

GRA

Polska, 1968

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film psychologiczny

czas trwania: 91 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Opowieść o dramacie dwojga ludzi, których miłość zamienia się w destrukcyjną obojętność, a relacje między nimi stają się pustą grą konwenansów.

Małgorzata (Lucyna Winnicka), wzięta architekt, przeżywa życiowy kryzys. Dręczą ją myśli o starości, śmierci, przemijaniu. Kobieta czuje się w swoich lękach bardzo osamotniona. Nie może liczyć na pomoc męża (Gustaw Holoubek), który stara się nie zauważać jej problemów. W ich związek wkrada się pustka. Ucieczkę od kłopotów małżeńskich stanowi praca, która w przeciwieństwie do łączącej ich relacji, daje obojgu spełnienie. Małgorzata bezskutecznie szuka pocieszenia w przelotnych romansach. Strach przed samotnością nie pozwala jej odejść od męża, choć wie, że jego uczucia to już tylko gra pozorów. Mimo wszystko, małżonkowie podejmują próbę ratowania związku.

Jerzy Kawalerowicz nakręcił "Grę" w 1968 roku. Kameralny dramat był swego rodzaju odpoczynkiem po powstałym dwa lata wcześniej "Faraonie". Dużym atutem filmu jest obsada, w szczególności odtwórcy głównych ról - Lucyna Winnicka, ówczesna żona reżysera i Gustaw Holoubek.

JERZY KAWALEROWICZ debiutował w 1951 roku filmem "Gromada", który został wyróżniony na MFF w Karlowych Warach. W 1961 roku reżyser otrzymał Nagrodę Specjalną Jury na MFF w Cannes za "Matkę Joannę od Aniołów", a w 1977 został uhonorowany Srebrnym Niedźwiedziem za "Śmierć prezydenta". Był współzałożycielem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Przez wiele lat wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, Telewizyjnej i Filmowej w Łodzi. Zmarł w 2007 roku.
GRA
reżyseria:
Polska, 1968
Opowieść o dramacie dwojga ludzi, których miłość zamienia się w destrukcyjną obojętność, a relacje między nimi stają się pustą grą konwenansów.
film psychologiczny
GRA
4,2 5 1 11