PREMIERA

2009.01.20

CANAL+ PREMIUM

GRACE ODESZŁA

Grace Is Gone

USA, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 82 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Stanley Philipps (John Cusack) jest przykładnym mężem i troskliwym ojcem dwóch dziewczynek. Dawniej jego marzeniem była służba w wojsku, na co nie pozwolił mu zbyt słaby wzrok. Wojskowa kariera przypadła za to w udziale jego żonie (Dana Lynne Gilhooley), odbywającej służbę w piechocie morskiej w Iraku.

Pewnego dnia Stanley dostaje porażającą wiadomość o jej śmierci na linii frontu. Jest mu bardzo trudno skonfrontować się ze wstrząsającą prawdą, ale najgorsze jest to, że musi przekazać informację o śmierci matki córkom - 12-letniej Heidi (Shélan O'Keefe) i 8-letniej Dawn (Gracie Bednarczyk). Całkowicie nieprzygotowany i niepogodzony z losem, nie potrafi zdobyć się na szczerą rozmowę z dziewczynkami. Zamiast tego zabiera je w długą podróż do ulubionego parku rozrywki. To ostatnie chwile ich niewinności. Kiedy Stanley wreszcie znajduje odpowiednie miejsce, czas i siły na wyznanie prawdy, życie dziewczynek ulega bezpowrotnej zmianie.

Wojna w Iraku, jak każda amerykańska interwencja wojskowa, odbija się szerokim echem w kinie. Wyróżniony nagrodą publiczności za oryginalny scenariusz na najważniejszym festiwalu filmów niezależnych Sundance obraz "Grace odeszła" koncentruje się na intymnych, często przemilczanych przez media skutkach irackich wydarzeń. Pokazuje jak tocząca się w odległości tysięcy mil od kraju wojna nieodwracalnie wpływa na życie ludzi.

"Grace odeszła" to reżyserski debiut JAMESA C. STROUSE'A choć niewiele brakowało, by pozostał on jedynie scenarzystą filmu, mając już na koncie udany tekst do "Samotnego Jima" w reżyserii Steve'a Buscemi. Szansę sprawdzenia się w nowej roli otrzymał po tym, jak z sobie tylko znanych powodów w ostatniej chwili wycofał się Rob Reiner.

W zgodnej opinii widzów postać owdowiałego Stanleya Philippsa, który staje przed zadaniem przekazania smutnej wiadomości o śmierci matki córkom, to jedna z najlepszych aktorskich kreacji Johna Cusacka. Aktor udowodnił, że równie dobrze, co w lekkim komediowym repertuarze ("Pewna sprawa", "Być jak John Malkovich") czy w mrocznych thrillerach i horrorach ("Tożsamość", "1408") czuje się w kameralnych, stawiających na atmosferę dramatach. Dla znanego z politycznego zaangażowania Cusacka temat wpływu wojny irackiej na życie obywateli był szczególnie interesujący. W swoim artykule opublikowanym na łamach "New York Timesa" wskazał, że odpowiedzią artystów na narzucony przez rząd zakaz fotografowania trumien amerykańskich żołnierzy powinno być pokazanie historii jednej z takich trumien wracających do domu. Cusack nie tylko wziął na siebie ciężar niełatwej roli ojca, ale także podjął się produkcji filmu pod szyldem założonej razem z kolegami ze szkoły średniej wytwórni New Crime Productions.

Pozostając pod wrażeniem siły scenariusza, stworzenia refleksyjnej, skupionej muzyki do filmu podjął się Clint Eastwood. To nie pierwsze tego typu doświadczenie gwiazdora, który skomponował już m.in. ścieżkę dźwiękową do wyreżyserowanych przez siebie "Rzeki tajemnic" i "Za wszelką cenę".

WASZE OPINIE

xxxx

nie wiem

topiciel

Film nie pozostawil na mnie suchej nitki, to dobrze, ze kreci sie jeszcze takie dobijacze. W mysl zasady
co nas nie zabije to nas wzmocni. Nie slyszalem jeszcze aby ktos zszedl podczas seansu - no chyba, ze
ze smiechu na zawal. Nie bac sie takich filmow, one dotykaja prawdy w nas i to je naprawde warto
ogladac.

ITI

Jest to smutna historia. Takich historii na co dzień dzieje się mnóstwo. To tylko prawa, od pewnych rzeczy uciec się nie da. Po mimo że boli, każdy się z nią spotka.

Poniższy film pokazuje pewną drogę do prawdy.

Warto zobaczyć.
GRACE ODESZŁA
reżyseria:
USA, 2007
Stanley Philipps (John Cusack) jest przykładnym mężem i troskliwym ojcem dwóch dziewczynek. Dawniej jego marzeniem była służba w wojsku, na co nie pozwolił mu zbyt słaby wzrok. Wojskowa kariera przypadła za to w udziale jego żonie (Dana Lynne Gilhooley), odbywającej służbę w piechocie morskiej w Iraku.
dramat
GRACE ODESZŁA
4,8 5 1 19