PREMIERA

2008.03.11

CANAL+ PREMIUM

GranatowyPrawieCzarny

Azuloscurocasinegro/DarkBlueAlmostBlack

Hiszpania, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: dramat

czas trwania: 91 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Jorge jest synem sprzątacza. Pewnego dnia w symbolicznym geście podpala jeden z koszy na odpadki w apartamentowcu, w którym jego ojciec sprząta śmieci bogaczy. Widowiskowy gest ma dramatyczne konsekwencje.

Wstrząśnięty dozorca dostaje udaru mózgu, który skazuje go na wegetację. Odtąd Jorge (Quim Gutiérrez) musi nie tylko zamiast niego pracować, ale również karmić go, myć i przewijać. Desperacko próbuje pogodzić obowiązki ze studiami. Nienawidzi swojego życia i ponad wszystko chce dostać się do świata, w którym nosi się drogie garnitury. Należy do niego Natalia (Eva Pallarés), jego młodzieńcza miłość, studentka farmacji, która równie chętnie spędza czas z Jorge, co z kolegami ze studiów. Na pozór nie dostrzega różnicy w statusie pomiędzy przyjacielem z dzieciństwa a zamożnymi studentami. Jorge przyjaźni się też z Israelem (Raúl Arévalo), który tak jak on lubi marzyć, a jeszcze bardziej podglądać innych przez lornetkę. W ten sposób Israel dowiaduje się, że jego ojciec zadziwiająco często odwiedza pobliski salon masażu. Do Jorge odzywa się tymczasem dawno nie widziany brat Antonio (Antonio de la Torre), który odsiaduje właśnie wyrok w więzieniu.

Intrygujący tytuł nagrodzonego w Wenecji debiutu reżyserskiego DANIELA SÁNCHEZA ARÉVALO określa m.in. stan ducha jego bohaterów. Kolor ten trudno rozpoznać i łatwo pomylić z innym, bo zmienia się w zależności od światła i otoczenia. Takie jest życie Jorge, rozdartego - jak pisał jeden z polskich krytyków - "między niewinnością a dojrzałością, marzeniami a dewizą: wstawać, pracować i mieć, wyborem a koniecznością". Arévalo tak mówił o stworzonych przez siebie postaciach: "To ludzie niezdolni do rozróżnienia tego, czego pragną od tego, czego potrzebują. Szklana szyba oddziela ich od ich marzeń, czegoś, do czego dążyli, ale zapomnieli o tym w wirze codzienności, tak samo, jak ryba w akwarium zapomina o morzu". "GranatowyPrawieCzarny", oprócz dwóch nagród w Wenecji, zdobył m.in. trzy statuetki Goya: za najlepszy debiut oraz dla aktorów - Quima Gutiérreza i znanego z "Volver" Antonia de la Torre. Film nagrodzono również statuetką imienia Bunuela na Iberoamerican Short Film Competition, dwiema nagrodami w Maladze i statuetką za najlepszy debiut na festiwalu w Sztokholmie.

WASZE OPINIE

Piachu

Wreszcie udało mi się obejrzeć. Wcześniejsze emisje zdecydowanie za późno były transmitowane.

Rozkręca się dość wolno. Film z kategorii tych, na który najlepiej natknąć się przypadkiem, bez wcześniejszego czytania recenzji czy chociażby fabuły. Każdy wątek wnosi rewelacyjny klimat (razem z muzyką nie pozwala na oderwanie się choćby na chwilę). Choć nie ma Almodovara nigdzie na papierze, film jest przesiąknięty jego wizją kina. Przypomina mi "Drżące ciało', choć oczywiście fabuła, to oryginalny majstersztyk. SUPER!

mario01

Swietny film, tylko czemu do konca marca emitowany tylko pozno w nocy??

Renu

Świetny film osadzony w konwencji komediodramatu.
Nawet niebanalna historia okraszona oszczędnymi dialogami i dobrym aktorstwem.
Swobodna narracja, przyjemny, troche Almodovarowski klimat nie pozwala oderwać się od ekranu. Zdecydowanie polecam...
GranatowyPrawieCzarny
Hiszpania, 2006
Jorge jest synem sprzątacza. Pewnego dnia w symbolicznym geście podpala jeden z koszy na odpadki w apartamentowcu, w którym jego ojciec sprząta śmieci bogaczy. Widowiskowy gest ma dramatyczne konsekwencje.
dramat
GranatowyPrawieCzarny
4,7 5 1 46