PREMIERA

2011.08.03

CANAL+ PREMIUM

Greenberg

USA, 2010

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 103 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Czterdziestoletni Nowojorczyk Roger Greenberg (Ben Stiller) przechodzi kryzys. Zamierza na jakiś czas zmienić otoczenie, by nabrać dystansu do siebie i zastanowić się, co naprawdę chciałby robić w życiu. Chęć zmiany zbiega się w czasie z wyjazdem jego brata (Chris Messina) za granicę.

Roger wykorzystuje ten fakt i pod pretekstem pilnowania jego dobytku przeprowadza się do Los Angeles. Niespełniony muzyk i początkujący cieśla zaczyna na nowo szukać swojego miejsca w świecie. Odnawia kontakty z dawnym kolegą z zespołu Ivanem (Rhys Ifans) i byłą miłością Beth (Jennifer Jason Leigh), ale zauważa, że przez lata znacznie się od niego oddalili. Dużo bardziej perspektywiczna okazuje się znajomość z osobistą asystentką brata (Greta Gerwig), opiekującą się psem Greenbergów. Florence, równie samotna i zagubiona jak Roger, zaczyna interesować się wycofanym z życia mężczyzną. Zbudowanie bliższych relacji między nimi nie przychodzi jednak łatwo.

Znakomicie przyjęty przez krytykę "Greenberg" to kolejny ekscentryczny projekt niezależnego filmowca, NOAHA BAUMBACHA. Zawdzięczamy mu scenariusze "Podwodnego życia ze Stevem Zissou" i "Fantastycznego Pana Lisa", jedynych w swoim rodzaju filmów Wesa Andersona. Równie oryginalne okazały się samodzielne projekty Baumbacha - nominowana w kategorii najlepszy scenariusz oryginalny "Walka żywiołów" i "Margot jedzie na ślub". Fani nowojorskiego filmowca cenią go za inteligentne scenariusze, neurotycznych bohaterów i nieoczywiste dialogi. ""Greenberg" Baumbacha to śmiech przez łzy, kino uczuciowe, ale nie sentymentalne. Niby zwyczajne, a zaskakujące. Brawa należą się i dla Bena Stillera, który zrywa z emploi klasowego wesołka, i dla Grety Gerwig, naturalnej i niezwykle w swojej roli świeżej" - pisał o nominowanym do Złotego Niedźwiedzia filmie recenzent portalu "Stopklatka".

WASZE OPINIE

michuk

wytrzymalem jakies hmmmm 30 lub 40 minut myslalem ze mnie wciagnie ,czasami probuje doszukiwac sie e rozgadanych filmach jakis atutow innych niz wartka akcja ,tu nic nie znalazlem a uwierzcie mi mialem dobre chęci

Blue-Grey

Przetrwałem ten film - w moim odczuciu przegadany, mdły i nudny jak niedoparzona herbata albo rozgotowana owsianka - przede wszystkim dlatego, bo zauroczył mnie ów specyficzny, anemiczny wdzięk Grety Gerwig, no i też dlatego, bo lubię takie szczeropyskie psy jak ten filmowy wilczur. Uważam jednak, że [i]Greenberga[/i] warto obejrzeć nie tylko ze względu na urodę pewnej aktorki. Film Baumbacha bardzo prawdziwie pokazuje drugą stronę Ameryki, stronę, której - w odróżnieniu od tej pokazanej w [i]Szalonym sercu[/i] - nie chciałbym doświadczyć, a która coraz bardziej staje się też rzeczywistością Europy. Widzimy więc Amerykę, gdzie zagubieni w wielkomiejskim życiu ludzie odreagowują samotność u psychoanalityków, gdzie seks jest traktowany jako pospolity sposób rozładowania emocjonalnych napięć, taki jak np. stawianie komuś drinka, gdzie przypadkową ciążę można szybko [i]zaleczyć[/i] odpowiednim zabiegiem i gdzie dla dwudziestolatków największą atrakcją jest wciąganie koki na imprezach. Być może dla wielu z Was taka rzeczywistość to nic nadzwyczajnego. Ja - niestety - nie potrafiłbym znaleźć w niej miejsca. Wolę wędrować polną ścieżką.
Greenberg
reżyseria:
USA, 2010
Czterdziestoletni Nowojorczyk Roger Greenberg (Ben Stiller) przechodzi kryzys. Zamierza na jakiś czas zmienić otoczenie, by nabrać dystansu do siebie i zastanowić się, co naprawdę chciałby robić w życiu. Chęć zmiany zbiega się w czasie z wyjazdem jego brata (Chris Messina) za granicę.
komediodramat
Greenberg
1,5 5 1 2