Fox

PREMIERA

2004.01.29

CANAL+ PREMIUM

GREK ZORBA

Zorba Greek

USA/Wlk Brytania/Grecja, 1964

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 142 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Film - legenda. Ekranizacja powieści Nikosa Kazantzakisa przeszła do historii kina jako dzieło afirmujące radość życia wbrew tragicznym doświadczeniom.

Ale to nie jedyny walor filmu MICHAELA CACOYANNISA. O sukcesie przesądziły dwa Oscary (zdjęcia Waltera Lassally i drugoplanowa rola Lili Kedrovej), popularny, rozpoznawany na całym świecie temat muzyczny autorstwa Mikisa Theodorakisa, a przede wszystkim rewelacyjny Anthony Quinn jako tytułowy Grek Zorba.

Powojenna Grecja. Niespełna 30-letni Basil (Alan Bates) wraca na rodzinną grecką wyspę. Chce zostać pisarzem, ale przede wszystkim pragnie poprawić byt miejscowej ludności. Postanawia więc uruchomić otrzymaną w spadku kopalnię węgla brunatnego. Pomaga mu w tym przypadkowo poznany Grek Alexis Zorba (Anthony Quinn ), który podaje się za specjalistę w tej dziedzinie. Basil chętnie przystępuje do spółki nie wiedząc, że jego nowo poznany kompan często mija się z prawdą. Wkrótce obaj zamieszkują na skraju wsi. Basil zaczyna się interesować atrakcyjną młodą wdową (Irene Papas), która jednak ma opinię niedostępnej. Tymczasem Zorba w pobliskim miasteczku adoruje leciwą kurtyzanę, madame Hortense (Lila Kedrova). Miłosne podchody obu bohaterów mają jednak tragiczny finał. Katastrofą kończą się też ich wspólne interesy. Basilowi i Zorbie zostaje więc już tylko taniec. W ten sposób niemłody Grek odreagowywał wiele lat temu śmierć jedynego syna. Teraz tę bezwarunkową radość życia stara się zaszczepić w młodym przyjacielu.

Brawurowa kreacja dwukrotnego laureata Oscara Anthony'ego Quinna to jedna z najlepszych w jego karierze. Dotrzymują mu kroku Brytyjczyk Alan Bates, wielka gwiazda greckiego teatru i ekranu Irene Papas oraz wyróżniona Oscarem rosyjska emigrantka Lila Kedrova.

WASZE OPINIE

Michał 007

Zgadzam się z Martą - żałosny komentarz Kornika!!!

sexvestrator

rzeczywiscie ostatnia scena rewelacyjna. az sie czlowiekowi chce rzucic to wszystko w diably i troche potanczy czapominajac o bozym swiecie. a sam film jest bardzo przyjemny i cieply.miec takie podejscie do zycia jak greg zorba to moje marzenie. plus oczywiscie rewelacyjny pan quinn. palce lizac.

poczekaj

To fantastyczny film! Nie wiem, czy to dobre słowo, ale to doprawdy coś niezwykłego. A ostatnia scena jest po prostu wspaniała.
GREK ZORBA
reżyseria:
USA/Wlk Brytania/Grecja, 1964
Film - legenda. Ekranizacja powieści Nikosa Kazantzakisa przeszła do historii kina jako dzieło afirmujące radość życia wbrew tragicznym doświadczeniom.
dramat
GREK ZORBA
4,4 5 1 91