2012 Universal Studios. All Rights Reserved.

PREMIERA

2012.07.05

CANAL+ PREMIUM

Grimm

USA, 2011

,

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: serial fantasy

Ocena filmu

0.00

Opis

"Grimm" to mroczny serial kryminalny nawiązujący do baśni słynnych niemieckich językoznawców i bajkopisarzy. W każdym odcinku pracujący w wydziale zabójstw w Portland Nick Burkhardt (w tej roli David Giuntoli) ma do rozwiązania policyjną zagadkę, z których wszystkie mają bajkowe powiązanie, ale nie wszystkie kończą się happy endem.

Obdarzony analitycznym umysłem Burkhardt zaczyna doświadczać przerażających halucynacji: widzi, jak z pozoru normalni ludzie przemieniają się w bestie, które atakują zwykłych śmiertelników. Od jedynej żyjącej krewnej dowiaduje się, że jest potomkiem legendarnej grupy łowców, zwanych Grimmami. Ich zadaniem jest niedopuszczenie do ekspansji złych istot, które przeniknęły do naszego świata i ukrywają się pod ludzką postacią. Tylko Burkhardt potrafi dostrzec te istoty i skutecznie się im sprzeciwić. Starając się chronić przed niebezpieczeństwem narzeczoną, zaczyna łączyć dotychczasowe obowiązki z nowym wyzwaniami. W zmaganiach może liczyć na nawróconego potwora, "wielkiego złego wilka", znanego jako Eddie Monroe (Silas Weir Mitchell) oraz partnera, porucznika Hanka Griffina (Russell Hornsby).

- Ludzie kochają te historie. Nie bez powodu przekazują je w formie pisemnej i ustnej od pokoleń. One ciągle do nas przemawiają! - mówi współtwórca serialu "Grimm" David Greenwalt, który wespół ze Stephenem Carpenterem i Jimem Koufem wpadł na pomysł wykorzystania klasycznych baśni i legend autorstwa Wilhelma i Jakuba Grimmów, czyniąc z nich źródło kryminalnej intrygi. W serialu niezwykłe istoty wkraczają w scenerię współczesnej Ameryki, niosąc zagrożenie nieświadomym ludziom: szczurołap jako didżej uwodzi muzyką, baśniowe stwory zmagają się w nielegalnym klubie walki, a istoty ukrywające się w okolicznym lesie trudnią się kradzieżą organów.

Idea przypadła do gustu decydentom z NBC. Po emisji odcinka pilotowego, który zgromadził przed telewizorami ponad 6,5 miliona widzów, zamówili składający się z 22 epizodów sezon, a w marcu 2012 dali zielone światło na realizację drugiej serii, która pojawi się w USA jesienią.

Mimo mrocznego klimatu, w serialu nie brak humoru. Jego źródłem jest w dużej mierze Eddie Monroe - w tej roli Silas Weir Mitchell ("Patriota", seriale "Przez 24 godziny", "Skazany na śmierć") - który jest łącznikiem głównego bohatera między światem rzeczywistym a bajkowym. W detektywa Nicka Burkhardta wcielił się David Giuntoli, znany z ról telewizyjnych, w tym gościnnych występów w "Privileged". Dziewczynę bohatera, Juliette, gra Bitsie Tulloch ("Artysta", "Dzielnica Lakeview"), a jego partnera z wydziału zabójstw Russell Hornsby ("Po zachodzie słońca", "Terapia"). Pomysłodawcy "Grimm" - David Greenwalt i Jim Kouf - zdobywali doświadczenie jako producenci i scenarzyści przy realizacji takich produkcji, jak "Z Archiwum X", "Buffy - postrach wampirów", "Anioł ciemności" czy "Zaklinacz dusz".

- Ma swoje momenty grozy, humor i potrafi efektownie przetworzyć klasyczną historię - pisał o serialu recenzent magazynu "The Hollywood Reporter" Tim Goodman. Mocną stroną produkcji są także stwarzające klimat bajkowej rzeczywistości zdjęcia, nad którymi pracował m.in. Cort Fey ("Lost - zagubieni", "CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas") i dopracowane efekty specjalne.

ODCINEK 1. - PILOT


Młoda dziewczyna zostaje brutalnie zamordowana w lesie. Na miejscu zbrodni pojawia się detektyw wydziału zabójstw Nick Burkhardt. Zwłoki są tak zmasakrowane, że policjanci podejrzewają, że dziewczyna została zaatakowana przez dzikie zwierzę. Znajdują jednak niedaleko świeży odcisk buta. W trakcie dochodzenia Nick zaczyna mieć halucynacje, w których zwykli ludzie zamieniają się w bestie. Sprawę wyjaśnia mu jedyna żyjąca krewna, ciotka Marie. Okazuje się, że na Nicku ciąży klątwa rodzinna. Jest ostatnim potomkiem legendarnej grupy łowców, zwanych Grimmami. Jego przeznaczeniem i dziedzictwem jest walka z potworami, które bracia Grimm opisywali w swoich baśniach. Tymczasem w okolicy ginie mała dziewczynka. Nick musi zacząć wykorzystywać swoje zdolności i nowe znajomości w tym drugim dktytym właśnie świecie, żeby ją znaleźć. Próbuje też chronić ciotkę, którą ktoś chce zamordować.
PREMIERA: czwartek, 5 lipca 2012, 21:00

ODCINEK 2. - NIEDŹWIEDZIE POZOSTANĄ NIEDŹWIEDZIAMI


Gilda i Rocky włamują się do cudzego domu. Nie wiedzą, że jest zamieszkany przez jedną z baśniowych postaci - pół człowieka, pół niedźwiedzia. Gildzie udaje się uciec, niestety jej chłopak nie ma tyle szczęścia. Przewodnikiem Nicka po nowym, obcym świecie zostaje Eddie Monroe - pół człowiek - pół wilk, który ćwiczy samokontrolę i nie poluje na ludzi. Wspólnie udaje się im ustalić, że za sprawą zaginięcia Rocky'ego stoi nie jeden, a cała rodzina niedźwiedzi, która chce wykorzystać ciało chłopaka w rytuale przejścia. Nick nadal stara się chronić ciotkę, nie zdając sobie sprawy, że poluje na nią jeden z jego bliskich współpracowników.
PREMIERA: czwartek, 5 lipca 2012, 21:00

ODCINEK 3. - STRZEŻ SIĘ PSZCZOŁY


Nick i jego partner Hank zajmują się śledztwem w sprawie śmierci kobiety w tramwaju, której twarz jest znacznie zdeformowana. Lekarz jako przyczynę śmierci podaje wstrząs anafilaktyczny. Nick nie wierzy, że jedna pszczoła może zabić dorosłą kobietę, a wyniki sekcji zdają się to potwierdzać. Ktoś wprowadził strzykawką do ciała denatki zabójczą ilość jadu. Nick rozpoznaje w jednym z podejrzanych pszczołokształtnego. Istotę która może zamienić się w rój pszczół. Od nawróconego potwora, Eddiego Monroe'a dowiaduje się, że pszczołokształtni zwykle zajmują się jedynie przekazywaniem informacji i nie używają przemocy. Węch Eddie'ego prowadzi ich do domu Melissy Wincroft, która ma na strychu gigantyczną hodowlę pszczół.
PREMIERA: czwartek, 12 lipca 2012, 21:00

ODCINEK 4. - SAMOTNE DUSZE


Leroy Kent potrąca młodą kobietę. W czasie, gdy dzwoni po pogotowie obok kobiety pojawia się tajemnicza postać, która ją dusi. Nick i Hank rozpoczynają śledztwo od wizyty u męża ofiary, który się nad nią znęcał. Kiedy okazuje się, że to nie mąż jest mordercą śledczy szukają dalej. Trafiają do pensjonatu Billiy'ego Capry, w którym Nick rozpoznaje Siwobrodego. Urok osobisty Capry pozwala mu zawładnąć każdą osobą. Detektywi orientują się, że Capra może być odpowiedzialny za porwania i przetrzymywanie kobiet w całym kraju. Tymczasem na komisariacie pojawia się tajemniczy mężczyzna, zainteresowany pewną sprawą z przeszłości. Chce się zemścić na Grimmie.
PREMIERA: czwartek, 12 lipca 2012, 21:00

ODCINEK 5. - DANSE MACABRE


Nauczyciel muzyki w prywatnej szkole zostaje zagryziony na śmierć przez szczury. Pierwsze podejrzenia padają na jednego z uczniów - Roddy'ego Geigera, którego ojciec jest deratyzatorem. Chłopak został zawieszony w prawach ucznia, co według śledczych mogło być motywem zabójstwa. Roddy jednak ma dobre alibi - grał jako dj na imprezie. Chłopak uważa, że wrobili go koledzy z klasy - bogate dzieciaki, które zazdroszczą mu muzycznego talentu. Nick staje po stronie chłopaka i dąży do tego, żeby udowodnić jego niewinność.
PREMIERA: czwartek, 19 lipca 2012, 21:00

ODCINEK 6. - TRZY WILKI ZŁE


Hap Lasser jest pół człowiekiem, pół wilkiem. Udaje mu się ujść z życiem z wybuchu u niego w domu. Jego brat nie ma tyle szczęścia - ginie w przyczepie, w której mieszka. Nick i Hank podejrzewają, że ktoś poluje na rodzinę Lasserów. Na posterunku okazuje się, że Hap jest znajomym Eddie'ego Monroe'a, nawróconemu potworowi, który pomaga Nickowi. Eddie zabiera kolegę do siebie i obiecuje opiekować się nim, aż do rozwiązania sprawy. W nocy odwiedza ich Angelina, siostra Hapa, którą łączył kiedyś romans z Eddiem. Angelina nienawidzi Grimma i chce na własną rękę go zabić.
PREMIERA: czwartek, 19 lipca 2012, 21:00

ODCINEK 7. - ROZPUŚĆ WŁOSY


W trakcie pieszej wędrówki po lesie dwoje turystów zostaje napadniętych przez handlarza narkotyków. Mężczyzna chce ich zabić, bo wydaje mu się, że widzieli jego wartą miliony plantację marihuany. Turystom udaje się uciec, dzięki dziwnej istocie, która niespodziewanie morduje handlarza. Na miejscu zbrodni Nick i Hank odnajdują włos. Badania DNA wykazują, że należy on do Holly Clark, dziewczynki która zaginęła przeszło 9 lat wcześniej. Nick po raz kolejny prosi o pomoc Eddie'ego. Podejrzewa, że Holly też jest człowiekiem-wilkiem.
PREMIERA: czwartek, 26 lipca 2012, 21:00

ODCINEK 8. - ZEMSTA


Sędzia Logan Patterson zostaje w brutalny sposób zamordowany. Miał wielu wrogów, więc Nicka i Hanka czeka dużo pracy przy sprawdzaniu wszystkich spraw, w których wydawał wyroki. Pierwszą wskazówką jest zegarek, który ktoś specjalnie zniszczył, żeby pokazywał 10:15 dnia 11 marca. Ostatnia właścicielka zegarka, asystentka prokuratora, również zostaje znaleziona martwa. Hank podejrzewa, że sprawcą jest skazany za brutalne morderstwo rodziny Oleg Stark, który właśnie uciekł z więzienia. Ponieważ Hank brał udział w zatrzymaniu Starka, policjanci podejrzewają, że może być następną ofiarą. Kapitan Renard każe mu zostać na posterunku. Tymczasem Stark jedzie do domu Nicka, żeby zmusić go do wyjawienia, gdzie ukrył się jego partner.
PREMIERA: czwartek, 26 lipca 2012, 21:00

ODCINEK 9. - MYSZ I CZŁOWIEK


Śledczy prowadzą sprawę zabójstwa Leonarda Drake'a, mężczyzny którego zwłoki wrzucono do śmietnika. Tuż przed śmiercią ofiara wdała się w kłótnie z sąsiadami. Dwóch lokatorów, Martin i Mason, stanęło w obronie Natalie, dziewczyny nad którą Leonard się znęcał. Policjanci podejrzewają, że sprawcą jest któryś z nich. Niedługo po morderstwie Leonarda, w identycznych okolicznościach ginie właściciel warsztatu samochodowego. Juliette, narzeczona Nicka zauważa, że ich dom jest obserwowany. Mimo sprzeciwu narzeczonego, postanawia dowiedzieć się, dlaczego ktoś interesuje się ich życiem.
PREMIERA: czwartek, 2 sierpnia 2012, 21:00

ODCINEK 10. - SĘPY


Policjanci znajdują w rzece zwłoki nastolatka. Ślady na ciele wskazują, że z chłopaka została wyssana krew. Wypadek samochodowy naprowadza Nicka i Hanka na trop handlarzy organami ludzkimi, który mogą być powiązani ze śmiercią nastolatka. Badania DNA potwierdzają, że krew przewożona w samochodzie to krew ofiary. Eddie pokazuje Nickowi sklep, w którym baśniowe postacie mogą zaopatrzyć się w różne specyfiki robione z ludzkich organów. Nick zaczyna podejrzewać, że istnieje szajka, która porywa dzieciaki i wykorzystuje ich organy do produkcji leków.
PREMIERA: czwartek, 2 sierpnia 2012, 21:00

ODCINEK 11. - TARANTELLA


Analityk giełdowy Ryan Showalter zostaje znaleziony martwy w swoim mieszkaniu. Według lekarza medycyny sądowej, został zmuszony do połknięcia kwasu, który rozpuścił wszystkie jego organy. Niedługo później dochodzi do podobnego morderstwa. Nick podejrzewa, że zabójcą jest kobieta-pająk. Eddie zabiera Nicka do Charlotte - pajęczycy, od której Nick dowiaduje się, że ich gatunek musi mordować młodych mężczyzn, żeby powstrzymać starzenie. Charlotte zrezygnowała z tego i obecnie, choć ma 26 lat, wygląda na 66.
PREMIERA: czwartek, 9 sierpnia 2012, 21:00

ODCINEK 12. - GLADIATORZY


Starsze małżeństwo zostaje brutalnie zamordowane w domu w lesie. Podejrzanym jest Dimitri, były więzień, którego krwawe odciski palców śledczy znaleźli na miejscu zbrodni. Jednak policjanci nie mogą nigdzie go znaleźć. Wkrótce w dziwnych okolicznościach ginie kolega Dimitriego. Okazuje się, że obaj mieli tego samego kuratora sądowego - Leo Taymora. W toku śledztwa Nick i Hank odkrywają, że za morderstwami stoi bractwo, którego korzenie sięgają średniowiecznych czasów. Bractwo organizuje walki na śmierć i życie.
PREMIERA: czwartek, 9 sierpnia 2012, 21:00

ODCINEK 13. - TRZY MONETY


Trzech mężczyzn organizuje napad na jubilera, u którego szukają zabytkowych monet. Jubilerowi udaje się je połknąć tuż przed śmiercią. Koroner wyciąga monety z brzucha ofiary. Trafiają w ręce Hanka. Ich posiadanie ma wyraźny wpływ na jego zachowanie - robi się agresywny. Tymczasem bandytów odwiedza Farley Kolt, któremu zależy na zdobyciu monet. Nick i Hank aresztują go. W trakcie przesłuchania Kolt zdradza Nickowi, że wie, jak zginęli jego rodzice. Starożytne monety wpadają teraz w ręce kapitana Renarda, który nie potrafi się oprzeć mocy, która w nich drzemie.
PREMIERA: czwartek, 16 sierpnia 2012, 21:00

ODCINEK 14. - SMOK


W opuszczonym magazynie śledczy znajdują zwęglone ciała dwóch drobnych złodziejaszków. Specjalista od pożarów nie jest w stanie zidentyfikować źródła ognia. Wstępne badania wykazują, że przyczyną jego szybkiego rozprzestrzeniania się był ludzki tłuszcz. Wkrótce w tym samym miejscu ponownie dochodzi do włamania. Nick staje twarzą w twarz Fredem Eberhartem, potworem który jest połączeniem człowieka i smoka. Fredowi udaje się uciec. Żeby go odnaleźć, Nick nawiązuje kontakt z jego córką Ariel Eberhart, która zamierza wykorzystać jego i Juliette, aby uratować ojca.
PREMIERA: czwartek, 16 sierpnia 2012, 21:00

ODCINEK 15. - WYSPA SNÓW


Dwóch narkomanów napada na sklep z używkami. Ich celem jest zdobycie popularnego dla ich rasy narkotyku. Niestety sprawa wymyka się spod kontroli i jeden z nich morduje sprzedawcę. Na miejsce zbrodni przyjeżdża Hank i Nick, który kontaktuje się z siostrą ofiary Rosalee Calvert. Rosalee, która sama była kiedyś uzależniona od narkotyków pomaga Nickowi w śledztwie. Tymczasem kapitan Renard każe Adalind rozkochać w sobie detektywa. Adalind i Renard są przekonani, że żeby pokonać Grimma muszą najpierw pozbawić go wsparcia najlepszego przyjaciela. Adalind przygotowuje eliksir miłości, by uwieść Hanka.
PREMIERA: czwartek, 23 sierpnia 2012, 21:00

ODCINEK 16. - PTASZEK


Nick zabiera Julie na romantyczny weekend, w trakcie którego zamierza się oświadczyć. Po drodze do domku w lesie gubią się i trafiają do gospodarstwa Timothy'ego Steinkellnera, który znęca się nad żoną. Nick dowiaduje się od Eddiego i Rosalee, że kobieta jest najprawdopodobniej rzadkim gatunkiem ptaka, który raz w życiu wyrzuca z organizmu złoty kamień. Nick podejrzewa, że mąż hoduje ją tylko po to, żeby zdobyć złoto. Eliksir Adalind bardzo silnie działa na Hanka. Kapitan Renard każe dziewczynie wykonać następny ruch, aby uwieść partnera Nicka.
PREMIERA: czwartek, 23 sierpnia 2012, 21:00

ODCINEK 17. - CHORY Z MIŁOŚCI


Hank organizuje podwójną randkę, w której uczestniczy Adalind oraz Nick i Juliette. Nick dostrzega, jak szaleńczo jego partner jest zakochany w wiedźmie. Wraz z Eddiem i Rosalee odkrywają, że to sprawa eliksiru, na który próbują znaleźć antidotum. Do kapitana Renarda przyjeżdża daleki kuzyn, który chce zdobyć klucz, który ciotka podarowała Nickowi przed śmiercią. W wyniku kłótni kapitan zabija kuzyna, a Hank i Nick prowadzą w tej sprawie śledztwo.
PREMIERA: czwartek, 30 sierpnia 2012, 21:00

ODCINEK 18. - KOT I MYSZ


U kapitana Renard pojawia Edgar Waltz, członek Verratu - tajemniczego baśniowego stowarzyszenia, do którego należą najbardziej wpływowi ludzie na świecie. Poluje na Iana Harmona - przywódcę ruchu oporu, który przeciwstawia się władzy Verratu. Okazuje się, że Ian to przyjaciel Rosalee i to właśnie u niej w sklepie szuka pomocy, gdy zostaje postrzelony. Rosalee i Eddie decydują się poprosić Nicka o pomoc w walce ze stowarzyszeniem. Nick zostaje wtajemniczony w historię relacji między ludźmi a baśniowymi potworami. Dowiaduje się, że te dwa światy są o krok od wojny.
PREMIERA: czwartek, 30 sierpnia 2012, 21:00

ODCINEK 19. - LEAVE IT TO BEAVERS


W porachunkach gangsterskich ginie mężczyzna, który był właścicielem firmy budowlanej. Świadkiem zdarzenia jest młody chłopak, którego policja nie może nigdzie znaleźć. Nick dowiaduje się, że ofiara współpracowała przy budowie mostu z Salvatore, trollem. Według pradawnych tradycji trolle uważają się za właścicieli wszystkich mostów i żądają haraczu za wybudowanie każdego z nich. Nick podejrzewa, że ofiara nie chciała zapłacić. Zdesperowani mordercy wiedząc, że śledztwo prowadzi Grimm, postanawiają się go pozbyć. Wzywają na pomoc żniwiarzy.
PREMIERA: czwartek, 6 września 2012, 21:00

ODCINEK 20. - HISTORIA KOPCIUSZKA


Podejrzany o defraudacje finansista Bernard Aidikoff popełnia samobójstwo. Gdy malwersacje wychodzą na jaw, dwóch jego przyjaciół, Arthur i Spencer, bankrutuje. W tej sytuacji Arthur prosi o pomoc finansową macochę swojej żony. Ta jednak odmawia. Tej samej nocy zostaje zamordowana. W trakcie śledztwa wychodzą na jaw rodzinne sekrety. Okazuje się, że żona Artura miała dwie przyrodnie siostry, które jej nienawidziły.
PREMIERA: czwartek, 6 września 2012, 21:00

ODCINEK 21. - WIELKA STOPA


Jeden z koni miejscowego hodowcy zostaje zaatakowane przez dziwną bestię. Do poranionego zwierzęcia przyjeżdża Juliette. Podążając za śladami, które zostawił intruz odkrywa ciało mężczyzny. Tymczasem do Eddiego przychodzi Larry Wielka Stopa, który został postrzelony i potrzebuje pomocy. Larry nie jest w stanie wrócić do ludzkiej postaci. Policyjne psy gończe trafiają na ślad mordercy, który prowadzi je do domu Eddiego. Aby chronić kolegę, Eddie wybiega w swojej dzikiej postaci z domu w jego koszuli. Przez przypadek wpada prosto na Hanka.
PREMIERA: czwartek, 13 września 2012, 21:00

ODCINEK 22. - KOBIETA W CZERNI


Hank nie może dojść do siebie po tym, co zobaczył prowadząc sprawę Wielkiej Stopy. Nicka pochłania wyjaśnianie sprawy morderstwa rodziców. Z czterech podejrzanych o zamordowanie Burkhardtów trzech już nie żyje. Czwarty, poszukiwany przez Interpol, to Akira Kimura. Nick nie wie, że Kimura właśnie zjawił się w Portland i szuka monet, które były przedmiotem jednego z jego wcześniejszych śledztw. Adalind, którą Nick pozbawił magicznych mocy, chce się zemścić. Odwiedza w pracy Juliette. Wszystkim wydarzeniom przygląda się tajemnicza kobieta w czerni.
PREMIERA: czwartek, 13 września 2012, 21:00
CZYTAJ BLOGI FILMOWE

WASZE OPINIE

betty

Witam, kiedy zamierzacie wyemitować 2 sezon? Pozdrawiam

kiersNo

Z niecierpliwością czekam na 2 sezon.

admin

sachmet, wyemitowaliśmy już cały sezon.
Grimm
USA, 2011
"Grimm" to mroczny serial kryminalny nawiązujący do baśni słynnych niemieckich językoznawców i bajkopisarzy. W każdym odcinku pracujący w wydziale zabójstw w Portland Nick Burkhardt (w tej roli David Giuntoli) ma do rozwiązania policyjną zagadkę, z których wszystkie mają bajkowe powiązanie, ale nie wszystkie kończą się happy endem.
serial fantasy
Grimm
4,5 5 1 360