PREMIERA

2008.02.16

CANAL+ PREMIUM

GRINDHOUSE VOL. 1 DEATH PROOF

USA, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: horror

czas trwania: 114 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Jungle Julia (Sydney Tamiia Poitier) wraz z dwiema przyjaciółkami, Shanną (Jordan Ladd) i Arlene (Vanessa Ferlito), uwielbiają nocne eskapady i zabawę bez ograniczeń.

Podobne zamiłowania ma były kaskader Mike (Kurt Russell), który lubi lejący się strumieniami alkohol, ostrą jazdę swoim samochodem ze wzmocnioną karoserią i seks z przygodnymi dziewczynami. Z blizną na twarzy i złowieszczym błyskiem w oku nie ma najmniejszych problemów z podrywaniem atrakcyjnych kobiet. Jednak Mike ma jeszcze inną pasję - śmierć, i to najlepiej w widowiskowym, filmowym stylu. Najbardziej podnieca go oglądanie roztrzaskanych samochodów z martwymi ślicznotkami w środku. Pewnego dnia Mike spotyka jednak kobiety, które lubią szybką jazdę tak samo, jak on. Staje z nimi do pojedynku na śmierć i życie.

"Death Proof" QUENTINA TARANTINO, najczęściej chyba nagradzanego reżysera-amatora, to część cyklu realizowanego wspólnie z Robertem Rodriguezem. Projekt miał być hołdem dla grindhouse'ów - tanich kin, który przeżywały swój złoty wiek w latach 60. i 70. W grindhouse'ach podczas jednego seansu puszczano dwa filmy, które były najczęściej niskobudżetowymi produkcjami pełnymi sztucznej krwi i epatującymi seksem. Tarantino był wiernym fanem tych seansów. Sympatia do szmirowatych filmów została mu do dziś, ale jak nikt potrafi ją przekuć w sztukę: postmodernistyczną, czasem drastyczną i kontrowersyjną, ale jednak sztukę, o czym świadczy choćby zachwyt, z jakim przyjęto premierę "Death Proof" w Cannes. Tarantino, laureat Oscara, BAFTY i Złotej Palmy w Cannes za "Pulp Fiction", swego czasu miał zwyczaj organizowania dla gości seansów złożonych z dwóch filmów. Na jednym z takich wieczorów pojawił się Robert Rodriguez, twórca m.in. "Desperado" czy "Sin City - Miasto grzechu", który po seansie wyznał gospodarzowi, że marzy o nakręceniu czegoś w stylu dawnych grindhouse'ów. Cztery lata później zaprezentowali w Cannes wspólne dzieło, na które złożyły się dwa filmy pełnometrażowe: "Death Proof" i "Planet Terror" Rodrigueza. Taśma była celowo porysowana, obraz miejscami tracił ostrość, a seans przerywały napisy "brak rolki" - wszystko po to, aby stworzyć klimat prawdziwych grindhouse'ów.

Tarantino, który w "Death Proof" zadebiutował jako operator, zapytany o gatunek swojego obrazu mówił, że to nierozerwalny melanż horroru i filmu akcji. Krytykom jednak najbardziej spodobała się jego autotematyczna wymowa. Przerażający psychopata Mike jest przecież wychowanym na starym kinie, emerytowanym kaskaderem, a grupa kobiet, które stawiają mu czoła również pracują w branży filmowej. Tarantino zręcznie przełamuje fikcję wprowadzając na plan Zoe Bell, profesjonalną kaskaderkę, która m.in. dublowała Umę Thurman w "Kill Bill", a teraz zagrała samą siebie. Jej pojedynek z Mike'iem jest jedną z najbardziej emocjonujących scen pościgów samochodowych we współczesnym kinie. Nie można pominąć milczeniem wspaniałej kreacji Kurta Russella, który w "Death Proof" zagrał według niektórych rolę życia. Gwiazdor takich filmów, jak "Ucieczka z Nowego Jorku", "Coś" czy "Ognisty podmuch" po zakończeniu zdjęć mówił z entuzjazmem: "Praca z Quentinem nad tą rolą była czymś zupełnie innym od wszystkiego, co dotychczas robiłem".

WASZE OPINIE

Masster.mk

Super film, kolejna udana produkcja Tarantino. Scena w barze, w której dziewczyna tańczy na Rusellu pierwsza klasa i muzyka dobrana do tej sceny - malwazja!! Wspaniały soundtrack.

Bartolomeusz

Przez pierwsze pół godziny byłem znudzony jak mops, ale potem... zobaczyłem jedną z najlepszych scen rozwałki samochodu (i lasek). Ta scena, to wisienka na torcie. Tylko Tarantino mógł wpaść na tak szalony pomysł. Dryga częć filmu, wg mnie jest zdecydowanie lepsza. To dziewczyny przejmują inicjatywę, i kopią tyłek Kurt'a Russel'a. Pościg na masce samochodu może spowodować szybsze bicie serca u facetów. Zastanawiałem się: Wypieprzy się, czy nie? Tak czy inaczej, nie tak dobre jak "Kill Bill", ale strawne.

professormad

uwielbiam taaakie filmy.Zdecydowana kontynuacja ostatniego filmu
GRINDHOUSE VOL. 1 DEATH PROOF
reżyseria:
USA, 2007
Jungle Julia (Sydney Tamiia Poitier) wraz z dwiema przyjaciółkami, Shanną (Jordan Ladd) i Arlene (Vanessa Ferlito), uwielbiają nocne eskapady i zabawę bez ograniczeń.
horror
GRINDHOUSE VOL. 1 DEATH PROOF
4,6 5 1 103