PREMIERA

2008.05.24

CANAL+ PREMIUM

GRINDHOUSE VOL. 2 PLANET TERROR

USA, 2007

,

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: horror

Ocena filmu

0.00

Opis

"Planet Terror" to druga część cyklu "Grindhouse", hołdu złożonego przez Quentina Tarrantino i Roberta Rodrigueza amerykańskiemu kinu klasy "B", które przeżywało apogeum popularności w latach 70., zaś w połowie lat 90. całkowicie zniknęło z rynku.

Texas, USA. W tajemniczej bazie wojskowej w wyniku nieszczęśliwego wypadku do powietrza trafia gaz zmieniający ludzi w krwiożercze mutanty. Złowieszcza, zielona chmura szybko zakrywa niewielkie teksańskie miasteczko. Pracujący w lokalnym szpitalu państwo Block (Josh Brolin i Marley Shelton) obserwują napływ pacjentów z dziwnymi objawami. Wkrótce gaz rozprzestrzenia się na całą okolicę zmieniając większość jej mieszkańców w żądne świeżego mięsa potwory. Niewielka grupka ludzi, która wykazuje naturalną odporność na gaz, próbuje wydostać się z oblężenia. Drużyna składa się między innymi ze striptizerki Cherry (Rose McGowan), mechanika Wraya (Freddy Rodriguez) i lokalnego szeryfa (Michael Biehn). Bohaterowie muszą stawić czoła nie tylko mutantom, ale także armii USA, która chce wykorzystać tragedię do własnych celów.

Grindhouse'ami nazywano kino samochodowe, w którym wyświetlano zazwyczaj dwa (rzadziej trzy) filmy jako całość. Obrazy były połączone fikcyjnymi zapowiedziami kolejnych produkcji tego samego gatunku o wiele mówiących tytułach, takich jak "Maczeta" czy "Kobiety-Wilkołaki z S.S.". Quentina Tarantino, laureat Oscara, BAFTY i Złotej Palmy w Cannes za "Pulp Fiction", miał swego czasu zwyczaj organizowania dla gości prywatnych grindhouse'ów. Na jednym z takich wieczorów pojawił się ROBERT RODRIGUEZ, twórca m.in. "Desperado", który wyznał gospodarzowi, że marzy o nakręceniu czegoś w stylu dawnych grindhouse'ów. Cztery lata później zaprezentowali w Cannes wspólne dzieło, na które złożyły się dwa filmy pełnometrażowe: "Death Proof" i "Planet Terror". To nie jedyny raz, kiedy ci dwaj reżyserzy, prywatnie dobrzy przyjaciele, współpracują. Zrealizowali wspólnie "Sin City - Miasto grzechu" i "Od zmierzchu do świtu". Marley Shelton, odtwórczyni roli dr Block w "Planet Terror", w jednym z wywiadów mówiła, że w rzeczywistości także ten film został wyreżyserowany przez obu twórców. Quentin Tarrantino spędził bowiem na planie dużo czasu, dawał sugestie dotyczące dialogów i reżyserii. Występuje też gościnnie w epizodycznej roli.

"Planet Terror" stawia przede wszystkim na zabawę konwencją filmu o zombie oraz na lekką rozrywkę. Fabuła jest jedynie pretekstem, by pokazywać wybuchy, morze krwi i seksowne dziewczyny, ale film - podobnie jak "Death Proof" - jest naszpikowany odnośnikami do kultury popularnej oraz filmów będących ich inspiracją. W "Planet Terror" znaleźć można odwołania m.in. do "Nocy żywych trupów", serii "Martwe Zło" czy "Martwicy Mózgu". Rodriguez skompletował obsadę z mieszanki doświadczonych oraz mało znanych, młodych aktorów, a nawet naturszczyków. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych odtwórców jest grający szeryfa Michael Biehn ("Terminator", "Tombstone", "K2") oraz Josh Brolin, który rok 2007 może z całą pewnością zaliczyć do przełomowych w karierze. Zagrał bowiem jedną z głównych ról w obsypanym nagrodami (m.in. 4 Oscary, 3 BAFTY, Złota Palma w Cannes, 2 Złote Globy) filmie braci Coen "To nie jest kraj dla starych ludzi", a także w nominowanym w 2 kategoriach do Oscara "American Gangster" Ridleya Scotta i również oscarowym "W dolinie Elah" Paula Haggisa. Co ciekawe, w zdobyciu roli u barci Coen Brolinowi pomógł Rodriguez i Tarrantino. Pierwszy bowiem nakręcił, a drugi wyreżyserował scenę na casting do filmu. W "Planet Terror" w roli bezwzględnego dowódcy wojskowego wystąpił także Bruce Willis. Nie zabrakło również tradycyjnie już członków rodziny Rodrigueza - w roli Ela Wraya oraz syna państwa Block, Tony'ego.

WASZE OPINIE

Kubol1910

no prawda. Pierwsza część była lepsza .. druga nie była aż tak dobra jak pierwsza . Pozdrawiam !

Bartolomeusz

Pomysł na piątkę, wykonanie na dwóję. Pierwsza część była zdecydowanie lepsza, była ujęta w nawias niedomówień. Ta niestety potraktowana jest śmiertelnie poważnie, przez co zamiast się bać, śmiałem się w duchu.

GruPa

Moim zdaniem ten film jest genialny, Tarantino fantastycznie przerysował wszytski filmy o zombiakach itp. Momentami jest on po prostu śmieszny. Podobał mi się dużo bardziej niż "Death Proof", który momentami był po prostu nudny. Wszystko to kwestia gustu :] Pozdrawiam fanów Q.T.
GRINDHOUSE VOL. 2 PLANET TERROR
USA, 2007
"Planet Terror" to druga część cyklu "Grindhouse", hołdu złożonego przez Quentina Tarrantino i Roberta Rodrigueza amerykańskiemu kinu klasy "B", które przeżywało apogeum popularności w latach 70., zaś w połowie lat 90. całkowicie zniknęło z rynku.
horror
GRINDHOUSE VOL. 2 PLANET TERROR
4,4 5 1 29