PREMIERA

2008.09.09

CANAL+ PREMIUM

GRZECH ANTONIEGO GRUDY

Polska, 1975

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film obyczajowy

czas trwania: 73 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Obraz brutalnej rzeczywistości osadników przesiedlanych na Ziemie Odzyskane z Franciszkiem Pieczką w roli głównej.

Akcja toczy się tuż po zakończeniu II Wojny Światowej. Na poniemieckie tereny przybywają osadnicy przesiedleni z dawnych polskich kresów wschodnich. Jest wśród nich wielu spragnionych roli chłopów, ale nie brakuje również cwaniaków i awanturników szukających na ziemiach zachodnich łatwego zarobku. Podziału gruntów dokonuje świeżo mianowany sołtys (Gustaw Lutkiewicz). Jedno z największych gospodarstw przypada w udziale Antoniemu Grudzie (Franciszek Pieczka) i jego żonie (Elżbieta Kępińska). Oboje zabierają się z zapałem do pracy. Wkrótce okazuje się jednak, że prowadzanie tak dużego gospodarstwa to wyzwanie ponad siły bohaterów, tym bardziej, że życie na Ziemiach Odzyskanych nie jest bynajmniej bajką. W okolicy wciąż grasuje Wehrwolf - hitlerowska partyzantka, której członkowie mordują polskich chłopów i podpalają ich obejścia. Wśród Polaków z kolei jest wielu ludzi na różne sposoby naznaczonych i okaleczonych psychicznie przez wojnę. Wkrótce Grudowie, którzy co dzień zmagają się z trudami nowego życia, zostają doświadczeni w sposób najcięższy - w tragicznych okolicznościach umiera ich 8-letni syn Janek (Kosma Kaczmarski). Bohaterowie wydają się bliscy załamania - przywiązanie do roli i chłopski upór graniczący z heroizmem jednak zwyciężają i Grudowie postanawiają mimo wszystko trwać na powierzonej im ziemi.

Film JERZEGO SZTWIERTNI jest połączeniem kilku opowiadań Henryka Worcella, autora "Zaklętych rewirów". Swoim zwyczajem pisarz przywołuje w utworze własne doświadczenia związane z pierwszymi miesiącami zagospodarowywania Ziem Odzyskanych. Worcell, który naprawdę nazywa się Tadeusz Kurtyka, podczas niemieckiej okupacji w latach 1943-1945 pracował w Niemczech jako przymusowy robotnik. Tak jak bohaterowie "Grzechu Antoniego Grudy" po wojnie osiadł na ziemiach odzyskanych w okolicy Lądka-Zdroju. Pracował tam głównie jako rolnik, później prowadził miejscową bibliotekę. Nie przestawał pisać - z pod jego pióra wychodziły opowiadania, ale również publikacje prasowe dotyczące życia polskich osadników na poniemieckich wsiach. Za jedną z nich - w odwecie - stracił oko. Po napadzie wraz z rodziną przeniósł się do Wrocławia. Jego syn, Wojciech Kurtyka, jest znanym polskim alpinistą.

W ekranizacji Jerzego Szwiertni, twórcy m.in. serialu "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy", w tytułową rolę wcielił się wybitny polski aktor Franciszek Pieczka. Na planie towarzyszyli mu m.in. Zdzisław Maklakiewicz, Witold Pyrkosz, Krzysztof Kowalewski i Elżbieta Kępińska, która ostatnio zyskała popularność jako Lena Balicka z serialu "Magda M.".

WASZE OPINIE

majsterek

Film o problemach ludności napływowej na tzw. "ziemiach odzyskanych". Reżyser w tym obrazie ujął w zasadzie wszystkie upiory gnębiące przybyszów: brak rąk do pracy na bardziej wydajnych niemieckich gospodarstwach, szabrownictwo, a przede wszystkim strach przed powrotem Niemców, który (szczególnie przed 1970 rokiem) paraliżował wiele inicjatyw prywatnych "na nie do końca swoim podwórku" i doprowadził za komuny Dolny Śląsk w niemałym stopniu do ruiny. Jak zawsze świetny F. Pieczka.

Polecam!
GRZECH ANTONIEGO GRUDY
reżyseria:
Polska, 1975
Obraz brutalnej rzeczywistości osadników przesiedlanych na Ziemie Odzyskane z Franciszkiem Pieczką w roli głównej.
film obyczajowy
GRZECH ANTONIEGO GRUDY
4,5 5 1 60