PREMIERA

2003.01.07

CANAL+ PREMIUM

GRZESZNY ŻYWOT FRANCISZKA BUŁY

Polska, 1980

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 98 min

Ocena filmu

1.00

Opis

Rozgrywająca się w krajobrazie śląskich osiedli robotniczych i biedaszybów plebejska ballada Janusza Widawy. Film wyróżniono Nagrodą Główną Jury na FPFF w Gdańsku i Grand Prix na MFF w San Remo.

Schyłek lat 30. ubiegłego stulecia. Wilek Lizoń (Jerzy Cnota) wraz ze swoją trupą elwrów - wędrownych aktorów-cyrkowców utrzymujących się z datków publiczności - wystawia spektakl na podwórku jednego z robotniczych śląskich osiedli. Gwoździem programu jest barwna historia życia snuta przez Franciszka Bułę (Andrzej Grabarczyk). Opowieść zaczyna od chwili narodzin, a następnie w serii obrazów przedstawia najważniejsze wydarzenia swojego życia - śmierć ojca, pierwsze szkolne bójki i miłości, inicjację seksualną, zetknięcie z komunistami w kopalni, roczny pobyt w więzieniu i w końcu przyłączenie się do trupy elwrów. Historia Buły kończy się na chwilę przed wybuchem II wojny światowej, kiedy wraz z kolegami organizuje zbiórkę pieniędzy na zakup karabinu maszynowego dla polskiej armii.

"Grzeszny żywot Franciszka Buły" to najbardziej znany obraz w dorobku JANUSZA KIDAWY, na Górnym Śląsku uchodzący wręcz za dzieło kultowe. Plebejska ballada powstała przypadkowo po tym, jak zbyt skromny budżet nie pozwolił Kidawie na wymarzoną ekranizację "Cholonka" - utwór Janoscha, zachodnioniemieckiego autora urodzonego na Śląsku. Pozostając pod wrażeniem legendarnej śląskiej powieści, reżyser spróbował odtworzyć dawną atmosferę regionu, przywołując własne wspomnienia z lat dziecinnych i spisując barwne opowieści starszych mieszkańców. W zachowaniu autentyzmu pomogło dokumentalne doświadczenie reżysera i zatrudnienie aktorów-amatorów mówiących śląską gwarą, w tym debiutującego wtedy Andrzeja Grabarczyka. Niezwykle istotna dla filmu ścieżka muzyczna, obejmująca oryginalne przedwojenne piosenki ludowe, zaczerpnięta została ze zbiorów znanego folklorysty, Adolfa Dygacza i dyrygenta Piotra Dziemby. Zrealizowany w zabytkowej zabudowie Świętochłowic, Szopienic i Mysłowic film do dziś zadziwia ostrością obyczajowej obserwacji i mimo dramatycznych losów tytułowego Franciszka Buły, śmieszy dosadnym, śląskim humorem.

WASZE OPINIE

Deadman

Co ten stary szajs robi na pierwszym miejscu w rankingu filmowym ?! Przecież to już archiwalny zabytek dawno temu odłożony na półkę zapomnień. Wycofać to badziewie z ranku. Ludzie nie głosujcie na to siano!
GRZESZNY ŻYWOT FRANCISZKA BUŁY
reżyseria:
Polska, 1980
Rozgrywająca się w krajobrazie śląskich osiedli robotniczych i biedaszybów plebejska ballada Janusza Widawy. Film wyróżniono Nagrodą Główną Jury na FPFF w Gdańsku i Grand Prix na MFF w San Remo.
dramat obyczajowy
GRZESZNY ŻYWOT FRANCISZKA BUŁY
4,3 5 1 123