PREMIERA

2008.11.30

CANAL+ PREMIUM

GWIEZDNY PYŁ

Stardust

USA, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film fantasy

czas trwania: 122 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Tristan (Charlie Cox) mieszka w małej wiosce Mur. Szaleńczo zakochany w pięknej Victorii (Sienna Miller), obiecuje przynieść ukochanej gwiazdę, która spadła z nieba na jego oczach. W tym celu przedostaje się do Krainy Czarów, z której żaden śmiertelnik nie wrócił dotąd żywy.

W fantastycznym kraju zamieszkałym przez wróżki i elfy młodzieniec odnajduje Yvaine (Claire Danes), spadającą gwiazdę w kobiecej postaci. Jednak polują na nią także rządni władzy synowie króla (Peter O'Toole) oraz zła czarownica Lamia (Michelle Pfeiffer). W trakcie podróży po Krainie Czarów Tristan spotyka także zagadkowego kapitana piratów Szekspira (Robert De Niro). Przed chłopakiem czyha wiele niebezpieczeństw i niezwykłych przygód, ale do odkrycia pozostaje niezrównana tajemnica - siła miłości.

Ta urzekająca baśń jest ekranizacją powieści Neila Gaimana, jednego z najpoczytniejszych obecnie brytyjskich pisarzy fantasy. Jej reżyserię chciano pierwotnie powierzyć Terry'emu Gilliamowi, ale filmowiec właśnie ukończył realizację "Nieustraszonych braci Grimm" i uznał, że potrzebuje odpoczynku od fantastyki. Wybór producentów padł więc na innego, dużo młodszego brytyjskiego filmowca MATTHEW VAUGHNA, który zasłynął jako współwłaściciel firmy producenckiej Ska Films, pod szyldem której powstały takie przeboje kinowe, jak "Porachunki" czy "Przekręt". Vaughn w roli reżysera po raz pierwszy sprawdził podczas kręcenia thrillera "Przekładaniec", ale prawdziwie zabłysnął talentem dopiero za sprawą "Gwiezdnego pyłu".

Podjął się także napisania scenariusza adaptacji baśni Gaimana, a w zadaniu tym partnerowała mu brytyjska powieściopisarka i scenarzystka Jane Goldman. Produkcję "Gwiezdnego pyłu" firmuje swoim nazwiskiem Lorenzo di Bonaventura, doświadczony filmowiec, który wcześniej nadzorował prace nad takimi obrazami, jak "Matrix", "Harry Potter i Kamień Filozoficzny", "Constantine" czy "Transformers". W dużej mierze jego zasługą było zgromadzenie na planie filmu Vaughna tak imponującej plejady gwiazd. W "Gwiezdnym pyle" możemy bowiem zobaczyć zarówno młodych aktorów (Sienna Miller, Claire Danes, Charlie Cox), jak i prawdziwe legendy kina (Robert De Niro, Peter O'Toole, Michelle Pfeiffer oraz sir Ian McKellen, który wystąpił w roli narratora). Zdjęcia plenerowe zrealizowano w wielu malowniczych zakątkach Szkocji, Anglii i Islandii, przez co "Gwiezdny pył" nabrał plastycznego uroku. Wszystkie atuty ekranizacji powieści Gaimana sprawiły, że film zebrał wiele pozytywnych recenzji, również wśród bardzo wymagających fanów fantasy.

WASZE OPINIE

Nicole123

Kiedy będzie powtórka ?

kobieta niepowazna

fajne, piekne kolory, obrazy, ...mimo wszystko kasiazka Gaimana trzy razy lepsza, obwitujaca w tysiace ciekawych watkow pobocznych, ktorych w filmie brak...

BeruZadra

Baśń filmowa z USA? Szczerze wątpiłam, czy coś takiego w ogóle jest możliwe. "Gwiezdny pył" raczej trudno nazwać baśnią. To nie ten klimat i nie ten styl. Niektóre elementy stanowią wręcz dysonans dla baśni. Ale "Gwiezdny pył" to całkiem udane fantasy. Dobrze prowadzone, w przemyślanej oprawie, ciekawie opowiedziane... przychylam się jednakże do opinii Renu - aktorsko zaniża czasem loty. Poza tym - całkiem interesująca pozycja na przyjemne spędzenie czasu. Bez wątpienia jedna z ciekawszych pozycji swojego gatunku ostatnich lat.
GWIEZDNY PYŁ
reżyseria:
USA, 2007
Tristan (Charlie Cox) mieszka w małej wiosce Mur. Szaleńczo zakochany w pięknej Victorii (Sienna Miller), obiecuje przynieść ukochanej gwiazdę, która spadła z nieba na jego oczach. W tym celu przedostaje się do Krainy Czarów, z której żaden śmiertelnik nie wrócił dotąd żywy.
film fantasy
GWIEZDNY PYŁ
4,5 5 1 114