PREMIERA

2009.07.01

CANAL+ PREMIUM

Hallam Foe

Wlk. Brytania, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: obyczajowy

czas trwania: 91 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Siedemnastoletni Hallam Foe (Jamie Bell) mieszka z ojcem Juliusem (Ciaran Hinds) i macochą Verity (Claire Forlani) w okazałej posiadłości nad jeziorem. Chłopak stroni od ludzi, za to całymi dniami obserwuje przez lornetkę życie rodziny i sąsiadów.

Nieustannie myśli o matce, która dwa lata wcześniej popełniła samobójstwo. Wedle oficjalnej informacji utopiła się sama, ale Hallam podejrzewa, że zabiła ją macocha. Skumulowana agresja i hormonalna burza dojrzewania wywołuje w nim emocje z pogranicza nienawiści i fascynacji erotycznej. Piękna Verity wykorzystuje to i zastawia na Hallama pułapkę. Dochodzi między nimi do zbliżenia. Zawstydzony chłopak ucieka z domu i wyjeżdża do Edynburga. Na ulicy jego uwagę zwraca blondynka łudząco podobna do matki. Śledzi ją. Okazuje się, że Kate (Sophia Myles) pracuje w hotelu jako kadrowa. Hallam, aby się do niej zbliżyć, zatrudnia się w kuchni hotelowej jako pomywacz.

Reżyser DAVID MACKENZIE i producent Gillian Berrie śledzili narodziny powieści ich wieloletniego przyjaciela Petera Jinksa z zamiarem jej późniejszej ekranizacji. "Chciałem, żeby ten film był wdzięczną historią o radościach i smutkach długiej podróży w dorosłość. Hallam to bardzo skomplikowany i indywidualny bohater, dlatego jego podróż jest niekonwencjonalna. Myślę jednak, że każdy, kto był kiedyś nastolatkiem, zrozumie jego doświadczenia. Osobiście Hallam jest mi bardzo bliski. Utożsamiam się z jego skomplikowaną duszą i ekscentryczną naturą. Mam nadzieję, że widzowie poczują podobną więź. W moich filmach często pojawiały się postacie, które były w jakimś sensie outsiderami i zmagały się z samotnością. Hallam Foe ma również te cechy, ale ma dopiero 17 lat. Jest więc na tyle młody, by znaleźć nadzieję i odwrócić los. Możliwość zgłębienia energii i pasji, które tkwią w tak młodej postaci, była dla mnie niezwykle ekscytująca. Jestem bardzo zadowolony z tej mieszanki dramatu, humoru i pewnej cierpkości, którą udało nam się osiągnąć" - mówił David Mackenzie. "Hallam Foe" to jego czwarty film pełnometrażowy. Wcześniejsze "Asylum" było pokazywane na Berlinale w 2005 roku, gdzie zostało wyróżnione nagrodą Arthouse Guild, a "Młody Adam" z Ewanem McGregorem w roli głównej miał premierę w Cannes w 2003 roku. Zdaniem krytyków już w poprzednich filmach Mackenzie sygnalizował, że ma dość spójną i oryginalną wizję kina. Choć sięga po tradycyjne gatunki, nie tylko potrafi swobodnie się w nich poruszać, ale i w oryginalny sposób modyfikować ich reguły. W filmie "Hallam Foe" wpisał freudowskie idee w ludzkie działanie i pokazał, jak realizują się one w praktyce. Złożył je w obraz oparty na solidnym intelektualnym zapleczu, a jednocześnie nakręcony z finezyjną lekkością, narracyjną płynnością i poczuciem humoru. "Chciałem zrobić współczesny film, który byłby jednocześnie szczery i pełen życia. Chciałem unikać kina cynicznego, schematów i klisz czy filmowych trików. Ośmielę się powiedzieć, że chciałem zrobić coś oryginalnego. To, czy mi się udało, ocenią inni"- mówił reżyser.

Bezpruderyjny, unikający dosadności, zrobiony z niezwykłą wrażliwością i precyzją film Davida Mackenziego to historia inicjacji w dorosłość. Tytułową postać zagrał Jamie Bell, aktor, który zapisał się w świadomości kinomanów dzięki kreacji w filmie "Billy Elliot". W jego filmografii są także takie tytuły, jak "King Kong" Petera Jacksona, "Moja droga Wendy" Thomasa Vinterberga, "Mroczne dziedzictwo" Davida Gordona Greena czy "Nicholas Nickleby" Douglasa McGratha. Bell pojawił się również w dwukrotnie nominowanym do Oscara "Sztandarze chwały" w reżyserii Clinta Eastwooda i w filmie "Jumper" Douga Limana. Mackenzie uważa, że "Hallam Foe byłby niczym bez Jamiego, który jest prawdziwą młodą gwiazdą ekranu i niezwykle urodziwym chłopcem. Ma w sobie entuzjazm, energię twórczą i wdzięk, które wykraczają daleko poza to, co napisane jest w scenariuszu. (...) On po prostu włożył w tę rolę całego siebie. Jego intuicja była zawsze właściwa. To niezwykle utalentowany aktor o bogatym, jak na swój wiek, doświadczeniu zawodowym. Jestem dumny, że mogłem z nim pracować".

W rolę Kate wcieliła się Sophia Myles, która stała się znana szerokiej publiczności dzięki roli Lady Penelope w "Thunderbirds" Jonathana Frake'a. Wystąpiła też w tytułowej roli u boku Jamesa Franco w "Tristanie i Izoldzie" Kelvina Reynoldsa oraz w czarnej komedii Terry'ego Zwigoffa "Akademia tajemniczych sztuk pięknych".

Obok wielu nagród i wyróżnień "Hallam Foe" przyniósł Davidowi Mackenziemu nominację do British Independent Film Award. W Berlinie film zdobył Srebrnego Niedźwiedzia za muzykę.

WASZE OPINIE

cinax

Obejrzałem film przypadkowo i zasypiałem z uśmiechem na twarzy:) Film pokazuje skomplikowaną drogę do szczęścia i udowadnia możność pokonania własnych demonów. No i muzyka - jedna z ciekawszych gitarowych ścieżek dźwiękowych ostatnich lat...

kasdan

Ja również obejrzałam ten film przez przypadek. Powiem szczerze, że bardzo mi się podobał.

UKI

POLECAM......!!!!
Hallam Foe
reżyseria:
Wlk. Brytania, 2007
Siedemnastoletni Hallam Foe (Jamie Bell) mieszka z ojcem Juliusem (Ciaran Hinds) i macochą Verity (Claire Forlani) w okazałej posiadłości nad jeziorem. Chłopak stroni od ludzi, za to całymi dniami obserwuje przez lornetkę życie rodziny i sąsiadów.
obyczajowy
Hallam Foe
4,5 5 1 33