PREMIERA

2011.03.18

CANAL+ PREMIUM

Halloween 2

USA, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: horror

czas trwania: 114 min

Ocena filmu

5.00

Opis

Mija rok od konfrontacji Laurie Strode (Scout Taylor-Compton) z psychopatycznym Michaelem Myersem (Tyler Mane), w której oprawca otrzymał śmiertelne rany. Wprawdzie zagrożenie zostało zażegnane, ale ciało zabójcy zniknęło bez śladu.

Laurie mieszka teraz z przyjaciółką Annie (Danielle Harris) w domu jej ojca, szeryfa Lee Bracketta (Brad Dourif). Ciągle nie może dojść do siebie po traumie sprzed roku. Pomimo podjętej terapii, męczą ją powracające koszmary senne. Tymczasem psychiatra Michaela, dr Samuel Loomis (Malcolm McDowell), wykorzystał tragedię do wypromowania swojej osoby. Książka, w której opisał swoje wieloletnie kontakty z Myersem stała się bestsellerem, przynosząc doktorowi duży zysk. Wraz ze zbliżającym się kolejnym Halloween, obawy Laurie, przeczuwającej nadchodzący koszmar, nasilają się.

Bohater cyklu "Halloween" Mike Myers miał trudne dzieciństwo. Kiedy miał 6 lat, 31 października 1963 roku, nagle z bliżej nieznanych powodów sięgnął po nóż i zabił siostrę. Rzecz miała miejsce w miasteczku Haddonfield w stanie Illinois. Gdy rodzicie Mike'a wrócili do domu zastali syna w stanie katatonii. Nikt nie wiedział, dlaczego zabił. Skazany na dożywocie w szpitalu psychiatrycznym Mike pewnego dnia uciekł i powrócił do rodzinnego miasteczka dokończyć pewną sprawę sprzed lat. Postać zwalistego mężczyzny w dziwnej masce, który zabija wszystkich, którzy wejdą mu w drogę wymyślił w 1978 roku młody niezależny reżyser John Carpenter. Pierwszy film z Mike'iem kosztował zaledwie 320 tysięcy dolarów, a przez ponad 30 lat od premiery zarobił ponad 200 milionów, co czyni go najbardziej dochodowym niezależnym filmem w historii kina. I jednym z najbardziej wpływowych. Od 1978 roku Myers pojawił się w kinie aż 10 razy, stając się obok Freddy'ego Kruegera ("Koszmar z ulicy Wiązów") i Jasona Vooreesa ("Piątek 13-tego") ikoną kina grozy. Trudno zliczyć powieści, komiksy i gry komputerowe z Myersem, podobnie jak filmy, które bezpośrednio odwołują się do pomysłów z filmu Carpentera. Wielkim fanem "Halloween" okazał się muzyk rockowy i reżyser Rob Zombie ("Dom 1000 trupów", "Bękarty diabła"), który w 2007 roku nakręcił udany remake dzieła Carpentera, a dwa lata później powrócił do Haddonfield, kręcąc jego kontynuację "Halloween 2".

Wskrzeszając postać psychopatycznego Michaela Myersa, ROB ZOMBIE pokazał, że temat nie został jeszcze kompletnie wyeksploatowany. Bazując na sukcesie, jaki osiągnął jego pierwszy "Halloween", w praktycznie niezmienionej obsadzie postanowił kontynuować serię, której nadał autorski charakter. Podczas gdy w pierwszym filmie skupił się na ukazaniu wydarzeń, jakie obudziły w chłopaku mordercę, w drugim przedstawia Myersa jako postać okrutną, ale zagubioną. Słynna maska przyprawiająca o dreszcze niemal każdego widza nosi na sobie ślady czasu. Mordercę dręczą wizje i urojenia, w których widzi i słyszy matkę oraz siebie sprzed lat. Wygląda jak włóczęga. Ma długie włosy, pooraną twarz, żywi się nawet mięsem psów. Jest jeszcze brutalniejszy niż w poprzedniej części. Drastycznie zmienia się również doktor Loomis. Niegdyś skoncentrowany na pracy, świetny psychiatra, teraz jest przedstawiony jako autor bestsellera, którego do działania motywuje głównie żądza sławy i pieniędzy. Udziela wywiadów i jest gościem absurdalnych talk-show.

Mocną stroną najnowszego filmu o Michaelu Myersie jest jego aspekt wizualny. Zombie przyłożył ogromną wagę do wytworzenia onirycznej atmosfery. Obraz jest utrzymany w niezwykłym, surrealistycznym klimacie. Widać w nim ambicję reżysera do wzniesienia się ponad tradycyjny schemat slashera i typowego dla tego podgatunku zabójcy. Film ma w sobie wiele kwestii nawiązujących do psychologii i psychiatrii oraz niedopowiedzeń, które pozostawiają widza w niepewności aż do napisów końcowych. Zombie pozostawia sobie dzięki temu możliwość kontynuowania historii rodziny Myersów.

WASZE OPINIE

szymon_212

Oraz straszne.

szymon_212

Super film, oraz dobre i mocne kino. Moja ocena to 10.
Halloween 2
reżyseria:
USA, 2009
Mija rok od konfrontacji Laurie Strode (Scout Taylor-Compton) z psychopatycznym Michaelem Myersem (Tyler Mane), w której oprawca otrzymał śmiertelne rany. Wprawdzie zagrożenie zostało zażegnane, ale ciało zabójcy zniknęło bez śladu.
horror
Halloween 2
3,2 5 1 25