PREMIERA

2008.10.31

CANAL+ PREMIUM

HALLOWEEN

USA, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: horror

czas trwania: 105 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Dziesięcioletni Michael Myers (Daeg Faerch) ma kłopoty w szkole, gdzie jest prześladowany przez kolegę (Daryl Sabara). Sytuacja w domu również nie napawa optymizmem i dodatkowo frustruje chłopca.

Starsza siostra (Hanna Hall) szuka tylko okazji, by oddać się swemu lubemu (Adam Weisman), a matka striptizerka (Sheri Moon Zombie) wciąż prowadzi kłótnie z niezbyt sympatycznym partnerem Ronniem (William Forsythe). Michael kocha jedynie malutką siostrzyczkę i oszczędza ją, kiedy w halloweenowy wieczór brutalnie zabija domowników oraz szkolnego prześladowcę. Z życiem uchodzi również nieobecna w domu matka. Chłopiec zostaje skazany na odosobnienie w specjalnym ośrodku psychiatrycznym o natężonym dozorze, gdzie nad jego terapią czuwa doktor Loomis (Malcolm McDowell). W szpitalu odwiedza go regularnie matka, która z bólem obserwuje jego zachowanie. W końcu, gdy Michael morduje pielęgniarkę (Sybil Danning), zrozpaczona kobieta nie wytrzymuje psychicznie i popełnia samobójstwo. Po 16 latach spędzonych w zakładzie Myersowi (Tyler Mane) udaje się uciec. Jedynie doktor Loomis podejrzewa, dokąd pojechał i niezwłocznie rusza za nim.

Opowiedziana w 1978 roku przez Johna Carpentera historia Michaela Myersa znana jest każdemu miłośnikowi horrorów. "Halloween" doczekał się 7 kontynuacji i licznego grona naśladowców, a postać psychopatycznego, opętanego morderczym szałem Myersa należy do najbardziej rozpoznawalnych w dziejach gatunku, obok Freddy'ego Krugera i Jasona Voorheesa. Z legendą "Halloween" postanowił zmierzyć się ROBERT CUMMINGS, czyli Rob Zombie - lider zespołu White Zombie i reżyser, który zdobył uznanie fanów horrorów "Domem 1000 trupów" oraz "Bękartami diabła". Pracując nad "Halloween" reżyser postawił akcent na wczesne dzieciństwo i wydarzenia, które doprowadziły Michaela do szaleństwa. Podkreślał, że jego remake ma nie być jedynie wierną kopią oryginału: "One naprawdę nie wypadają dobrze. (...) Szczególnie w przypadku filmów, które za pierwszym razem wydawały mi się udane. Nie widzę potrzeby robienia remake'u. Ale potem zacząłem myśleć o filmach, które podobały mi się, mimo że były remake'ami, jak "Człowiek z blizną" czy "Przylądek strachu". Zdałem sobie sprawę, że gdyby nie było remake'ów, nie wiadomo, czy ciągle oglądalibyśmy niemą wersję "Draculi". Zacząłem więc myśleć w tym kierunku."

Rola doktora Loomisa przypadła Malcolmowi McDowellowi, ("Jeżeli...", "Mechaniczna pomarańcza"), a w postać dorosłego Myersa wcielił się Tyler Mane, mierzący 2 metry aktor o atletycznej sylwetce, znany z takich filmów, jak "X-men" czy "Troja". Trwające 38 dni zdjęcia do "Helloween", były kręcone, podobnie jak w przypadku filmu Carpentera, w South Pasadena w Kalifornii i choć ostatecznie zrezygnowano z wykorzystania wnętrz tych samych budynków, fani "Halloween" bez trudu rozpoznają znajomą scenerię.

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

"Halloween" Zombiego przez pierwszą część filmu oglądało się nie jak slasher movie, ale jak dramat psychologiczny. I to naprawdę dobry. Przeszłość Myersa z punktu widzenia scenariuszowego, to strzał w dziesiątkę. Dlaczego ten dzieciak stał się tym, kim się stał ? Może był zły od zawsze ? Na te pytania Zombie stara się w miarę sensownie odpowiedzieć oglądającym. Druga część filmu była równie dobra, choć przewidywalna. Efektowne zgony i oczywiście słynna maska, dzięki której w świadomości widzów Myers zakorzenił się na dobre. Podsumowując, film klimatyczny, który wciąga od pierwszej minuty.

MIREK!

No tak... Zombie + Halloween = PUSTKA?? Niezupełnie,
nie jest to oryginał, który jest niekwestionowanym klasykiem, ale jak na współczesne realia wypadł całkiem nieźle. W skali od 1-10 - porządna 6. Nie jest to wyczyn, ale porządna 6 się należy ;-)

majsterek

Klasyka została odrestaurowana... nieco dodano do niej współczesnej amerykanizacji filmowej , ale warte poświęcenie chwili dla tego filmu.

Swoją drogą zawsze mnie zastanawia jak to jest, że w każdym filmie tego typu doświadczone pracownice tego typu zakładów giną w tak głupi sposób. Konkretniej chodzi o pielęgniarkę z ośrodka, w którym przebywał "młody". Podczas gdy miała mieć go na oku zaczytuje się w gazecie i nie dostrzega chłopca z widelcem za swoimi plecami. Chłopa chwyta sztuciec, obchodzi niezauważony stół i pielęgniarkę i... każdy wiek jak to się skończyło.

Choć i film i jego reputacja są na wysokim poziomie, na niektóre sceny należy patrzeć z przymrużeniem oka... zwłaszcza ci, którzy zaciekle śledzą listę najlepszych horrorów historii...
HALLOWEEN
reżyseria:
USA, 2007
Dziesięcioletni Michael Myers (Daeg Faerch) ma kłopoty w szkole, gdzie jest prześladowany przez kolegę (Daryl Sabara). Sytuacja w domu również nie napawa optymizmem i dodatkowo frustruje chłopca.
horror
HALLOWEEN
4,1 5 1 38