PREMIERA

2010.09.17

CANAL+ PREMIUM

Hańba

Disgrace

Australia/RPA, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 119 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Adaptacja najwybitniejszej powieści Johna Maxwella Coetzee'ego, ze znakomitą rolą Johna Malkovicha. "Hańba" rozpocznie w Ale kino+ kwietniowy cykl "KINO MÓWI: Rodzice". Prezentuje on filmowe spojrzenie na współczesną rodzinę, a w szczególności na figurę ojca.

Profesor David Lurie (John Malkovich) pracuje jako wykładowca na uniwersytecie w Kapsztadzie. Pięćdziesięcioletni mężczyzna ma za sobą dwa nieudane małżeństwa, a od czasu rozstania z ostatnią żoną wiedzie samotne życie. Stroniąc od towarzystwa, może w pełni poświęcać się swoim największym pasjom: poezji, muzyce klasycznej i degustacji wina. Wszystko do czasu, kiedy jego spokój zostaje zmącony przez Melanie (Antoinette Engel), młodą studentkę, którą postanawia uwieść. Romans z dużo młodszą kobietą kończy się dla profesora fatalnie. Oskarżony przez Melanie, w niesławie traci pracę i szacunek najbliższego otoczenia. Nie mogąc znieść brzemienia hańby, opuszcza miasto i wyrusza na poszukiwanie córki Lucy (Jessica Haines), która kilka lat wcześniej zaszyła się na odludnej farmie w głębi afrykańskiego pustkowia.

Urodzony w 1940 roku w Kapsztadzie afrykański pisarz John Maxwell Coetzee jest uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców w historii literatury. Był dwukrotnie nagradzany prestiżową nagrodą Bookera (w 1983 i 1999 roku), a w 2003 roku otrzymał Literacką Nagrodę Nobla. "Hańba" jest uważana za jego najwybitniejszą powieść. Coetzee przez lata opierał się zakusom filmowców, chcących zekranizować jego dzieło, ale kiedy swoją adaptację książki przedstawiła mu scenarzystka Anna-Maria Monticelli, zmienił wreszcie zdanie. "Zależało mi na tym, by nie zbanalizować tej książki, lecz pozostać tak blisko materiału źródłowego, jak to tylko możliwe" - zapewniała Monticelli. "Podstawą pisania scenariusza było pełne zrozumienie, dlaczego bohaterowie robią to, co robią i myślą to, co myślą".

Zadania przeniesienia scenariusza na ekran podjął się mąż Monticelli, STEVE JACOBS. Oboje współpracowali już wcześniej przy realizacji jego wcześniejszego filmu, komediodramatu "La Spagnola". "To rzecz absolutnie uniwersalna, mogąca rozegrać się zawsze i wszędzie, gdzie do mamy czynienia z przenikaniem się pożądania, zemsty, seksu i władzy (...)" - mówił o swojej ekranizacji "Hańby" Jacobs. "Jest to też gorzka lekcja pokory i umiejętności pogodzenia się z faktem, że nie wszystko w życiu daje się kontrolować". Niekwestionowanym atutem tego intrygującego dramatu jest znakomita kreacja odtwórcy głównej roli Johna Malkovicha. Dwukrotnie nominowany do Oscara aktor zawsze znakomicie sprawdzał się w adaptacjach literatury, by wspomnieć choćby jego występy w "Imperium słońca" czy "Jądrze ciemności". U Jacobsa znów miał okazję zaprezentować pełnię swego kunsztu, a towarzyszyli mu na planie m.in. Fiona Press ("Oskar i Lucinda", "Martwa rzeka"), Eriq Ebouaney ("Królestwo niebieskie", "Transporter 3") oraz dwie świetne debiutantki: Jessica Haines i Antoinette Engel. Słynny krytyk filmowy Roger Ebert nie szczędził "Hańbie" słów uznania, typując obraz do miana jednej z najlepszych produkcji roku 2009. "Oczekiwałem zakończenia filmu z wyjątkowym podnieceniem, bo fabuła wciągnęła mnie bezgranicznie, a mimo to nie miałem pojęcia, jak będzie wyglądało zakończenie (...)" - pisał w swej rubryce na łamach "Chicago Sun-Times". "Filmy takie jak ten trafiają się niezmiernie rzadko".

WASZE OPINIE

Blue-Grey

Książki Coetzee'go nie czytałem, ale film mi się podobał. Każda scena i każdy dialog - przemyślane, wyważone, dopracowane. Nie ma w tym filmie takiego męczącego wydumania jak w wielu polskich, tzw. artystycznych, produkcjach. Przeciwnie - wszystko opowiedziane jest z prostotą i z pewną przyziemną surowością - tak jak surowa, ale i piękna, jest południowoafrykańska przyroda. A John Malkovich im jest starszy, tym się staje coraz bardziej aktorsko przekonujący.
I poza tym... Dla miłośników psów ten film raczej nie jest...

Jamal

Jestem pod wrazeniem tego filmu. Ksiazki nie czytalem ale wiedzac jak trudno przeniesc trudna literature, musze pochwalic tworcow za to czego dokonali. Lubie filmy, ktore drążą w naszej psychice i zakrecaja nas niczym glownego bohatera, ktory jak czytamy w opisie "musial przewartosciowac swoje myslenie". Bardzo trudny temat o naszych żądzach, seksualnosci z konfliktami rasowymi w tle (w RPA takie napady to chleb powszedni, bogaci biali zatrdniaja ochrone) i swietnym Malkovichem. No to mam typ na film miesiaca :)

pedro

Rewelacyjny film o losach kilku ludzi. Poruszane są ciekawe wątki np. romans profesora ze studentką i konflikty na tle rasowym, czy też zemsta za lata ucisku i prześladowań. Powieści nie czytałem, ale film mnie zachwycił. Wciągająca fabuła i bardzo dobra gra aktorska oraz piękne zdjęci krajobrazów RPA to duże atuty tego filmu. W skali 1-10 oceniam na 9,5.
Hańba
reżyseria:
Australia/RPA, 2008
Adaptacja najwybitniejszej powieści Johna Maxwella Coetzee'ego, ze znakomitą rolą Johna Malkovicha. "Hańba" rozpocznie w Ale kino+ kwietniowy cykl "KINO MÓWI: Rodzice". Prezentuje on filmowe spojrzenie na współczesną rodzinę, a w szczególności na figurę ojca.
dramat
Hańba
4,8 5 1 4