PREMIERA

2008.12.24

CANAL+ PREMIUM

HANIA

Polska, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 108 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Ola (Agnieszka Grochowska), z zawodu wiolonczelistka, i Wojtek (Łukasz Simlat), grafik komputerowy, są młodym bezdzietnym małżeństwem. Kobieta marzy o rodzinie i ciepłym domu, ale pochłonięty pracą Wojtek dawno stracił kontakt z żoną i pozostaje niewzruszony wobec jej pragnień.

Przypadkowo spotkany znajomy namawia parę do przyjęcia na Wigilię chłopca z domu dziecka. Kacper (Maciej Stolarczyk) z właściwą swemu wiekowi spontanicznością i niewinnością niepostrzeżenie przewraca ich świat do góry nogami. Zadając Oli i Wojtkowi proste pytanie zmusza ich do zastanowienia się nad swoim dotychczasowym związkiem.

"Hania" jest pierwszym pełnometrażowym filmem JANUSZA KAMIŃSKIEGO zrealizowanym całkowicie w Polsce. Kamiński, uchodzący za jednego z najlepszych operatorów filmowych na świecie, zadebiutował jako reżyser w 2000 roku horrorem "Stracone dusze" z Winoną Ryder, Benem Chaplinem i muzyką Jana A. P. Kaczmarka. Jednak światowa publiczność kojarzy go przede wszystkim jako operatora, który nakręcił większość filmów Stevena Spielberga, a za 2 z nich - "Listę Schindlera" i "Szeregowca Ryana" - zdobył Oscary. Kamiński ma dodatkowo na koncie 2 nominacje do nagrody Akademii. Pierwszą za "Amistad" Spielberga, drugą w 2008 roku za obraz Juliana Schnabela "Motyl i skafander". Publiczność mogła podziwiać jego kunszt operatora ponownie w produkcji Spielberga "Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki". Po sukcesie "Straconych dusz", porównywanych do "Omenu" lub "Dziecka Rosemary", Kamiński postanowił ponowie spróbować sił jako reżyser, ale tym razem w Polsce. "Zależało mi, żeby film był wolny od dosłowności i interpretacyjnej jednoznaczności" - przekonywał Kamiński - "Dlatego "Hania" jest w moim zamyśle opowieścią realistyczną z elementami baśni, cudowności. Bohaterom zostały przypisane role symboliczne, niemal biblijne. Pojawienie się w życiu bezdzietnego małżeństwa małego Kacpra jest niczym przyjście na świat Jezusa, które daje nadzieję na pełniejsze życie i pozwala otworzyć się na miłość".

"Hania" została przyjęta przychylnie zarówno przez rodzimą widownię, jak i krytykę (nominacje do Złotych Lwów i Orła). Sposób narracji i ogólny kształt filmu każą myśleć o niej jak o produkcji w hollywoodzkim stylu. Do realizacji Janusz Kamiński dobrał sobie znakomite grono współpracowników, m.in. scenarzystę Andrzeja Gołdę (seriale "Na dobre i na złe", "Kryminalni") oraz kompozytora Jana A. P. Kaczmarka, laureata Oscara za muzykę do "Marzyciela" z Johnnym Deppem. Do obsady filmu zaangażowano najciekawszych polskich aktorów młodego pokolenia, na czele ze świetną Agnieszką Grochowską"Tylko mnie kochaj").

WASZE OPINIE

BeruZadra

"Hania" okazała się świąteczna, nastrojowa, chwilami dość przyjemna. Miejscami była też nudnawa, ckliwa i zbyt wydumana. Pomysł może i był dobry, ale wykonanie wyraźnie zgrzyta. Podszyta banałem świąteczna laurka z przesłaniem.
Takie sobie.

pedro

Film fajny, dobry do obejrzenia w święta i przemyślenia co jest w życiu ważniejsze.

piterek_rek

Jeden z najlepszych polskich filmów jakie obejrzałem w ostatnim czasie. Poruszył mnie ten film. Bardzo mi się podobał. Pomysł świetny. Wykonanie może nie najlepsze. Można to było zrobić ciut lepiej ale nie było źle. Wydarzenia troszkie przesadzone. Aktorzy OK. Zobaczyłem to czego się spodziewałem, więc się nie przeliczyłem. Polecam wszystkim lubiących spokojne filmy z wolno toczącą się akcją. Świetna gra aktorska Agnieszki Grochowskiej, która wcieliła się w rolę Oli.
HANIA
reżyseria:
Polska, 2007
Ola (Agnieszka Grochowska), z zawodu wiolonczelistka, i Wojtek (Łukasz Simlat), grafik komputerowy, są młodym bezdzietnym małżeństwem. Kobieta marzy o rodzinie i ciepłym domu, ale pochłonięty pracą Wojtek dawno stracił kontakt z żoną i pozostaje niewzruszony wobec jej pragnień.
dramat obyczajowy
HANIA
4,7 5 1 20