PREMIERA

2009.11.03

CANAL+ PREMIUM

HAPPY-GO-LUCKY, CZYLI CO NAS USZCZĘŚLIWIA

Happy-Go-Lucky

Wlk. Brytania, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 113 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Trzydziestoletnia Paulina "Poppy" Cross (Sally Hawkins) mieszka w londyńskiej dzielnicy Camden. Niewielkie, wynajęte lokum od dziesięciu lat dzieli z przyjaciółką Zoe (Alexis Zegerman), z którą zwiedziła kawał świata od Azji Południowo-Wschodniej i Australii po Miami.

Czasem ma niezobowiązujące przygody miłosne z mężczyznami, ale nie udało jej się znaleźć takiego, z którym chciałaby spędzić życie. Poppy jest nauczycielką w szkole podstawowej. Lubi swoją pracę i rozbrykanych podopiecznych. W ich edukację wkłada wiele wysiłku. Wieczorne weekendy spędza z koleżankami w pubie albo w domu ze współlokatorką. Okazjonalnie spotyka się też z młodszą, zamężną siostrą, która właśnie spodziewa się dziecka. Poppy nie jest szczególnie zgrabna, ani urodziwa, jednak ma w sobie mnóstwo uroku i pogody ducha. Macha do nieznajomych i z uśmiechem ich zagaduje. Jest prawdziwie szczera i życzliwa wobec ludzi. Swoim optymizmem próbuje zarazić sfrustrowanego i nieokrzesanego Scotta (Eddie Marsan), instruktora, u którego w każdą sobotę pobiera lekcje jazdy samochodem. Nie jest to jednak łatwe zadanie. Gdy w jej życiu pojawia się sympatyczny psycholog szkolny, zaprzysięgła "singielka" staje przed szansą zakosztowania szczęścia u boku mężczyzny.

MIKE LEIGH, reżyser i scenarzysta "Happy-Go-Lucky, czyli co nas uszczęśliwia", jest nazywany naturalistą brytyjskiego kina, portrecistą codzienności niższych warstw społecznych w Anglii. Pośród wielu nagród i wyróżnień ma na koncie 2 nominacje do Oscara za reżyserię: w 1997 roku za "Sekrety i kłamstwa" oraz w 2005 za "Verę Drake". Leigh pracuje w specyficzny sposób, nigdy nie ma bowiem gotowego scenariusza, a konkretne pomysły i rozwiązania rodzą się podczas rozmowy z aktorami. Podobnie było w przypadku "Happy-Go-Lucky, czyli co nas uszczęśliwia". Na początku nie było ani historii, ani tematu. Szkielet scenariusza powstał po 6-miesięcznych rozmowach i próbach, podczas których aktorzy tworzyli postaci. Reżyser, znany z ponurego nastroju i niepokojąco przenikliwych portretów społecznych, tym razem prezentuje kino w dużej mierze optymistyczne i pełne nadziei. "Niespecjalnie interesują mnie ludzie wyjątkowi. Wszyscy jesteśmy w gruncie rzeczy banalni, ale w tej banalności niepowtarzalni. Groteskowi i tragiczni, dobrotliwi i złośliwi. Jeśli historią o takich ludziach uda mi się widzów wzruszyć albo rozśmieszyć, a może czasem skłonić do myślenia, że nie warto załamywać rąk, to znaczy, że mój plan został zrealizowany" - mówi Mike Leigh. Jego główna bohaterka Poppy ma niezwykle pogodne usposobienie i trudno zburzyć jej optymizm. Kiedy ktoś jest dla niej niemiły, obraca to w żart. Kocha ludzi, z którymi próbuje się zaprzyjaźnić bez względu na okoliczności. Cały czas żartuje, bo wie, że z życiem najlepiej radzić sobie śmiechem, a kiedy spotyka kogoś, kto jest nieszczęśliwy, nie potrafi przejść obojętnie i próbuje pomóc. Jej całkowitym przeciwieństwem jest instruktor jazdy samochodowej, u którego Poppy bierze lekcje. Scott to jedynak, homofob i rasista, który mieszka z matką i ma już wypracowany pogląd na świat. Rozpiera go agresja i jest wiecznie naburmuszony i paranoicznie podejrzliwy.

Za rolę Poppy Brytyjka Sally Hawkins otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia na 58. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, a Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej w 2009 roku uhonorowało ją za tę kreację Złotym Globem. Aktorka grała wcześniej m.in. u Woody'ego Allena ("Sen Kasandry") i w "Malowanym welonie" Johna Currana u boku Edwarda Nortona. W Anglii zyskała popularność dzięki ekranizacji "Perswazji" Jane Austen i kultowemu serialowi komediowemu "Mała Brytania". Ciekawą postać instruktora jazdy stworzył też Eddie Marsan ( "Vera Drake", "21 gramów", "Gangi Nowego Jorku", "Życie ukryte w słowach", "Wszystko gra"). Za swój występ otrzymał w 2009 roku m.in. nagrodę British Independent Film Award. Mike Leigh był nominowany do Oscara za oryginalny scenariusz do filmu, a Stowarzyszenie Amerykańskich Krytyków Filmowych uznało ten obraz za najlepszy film mijającego sezonu. Autorem zdjęć do "Happy-Go-Lucky, czyli co nas uszczęśliwia" jest Dick Pope, który pracował już z Mikem Leigh przy takich produkcjach jak "Nadzy", "Życie jest słodkie", "Wszystko albo nic", "Topsy Turvy", "Współlokatorki", "Vera Drake" czy "Sekrety i kłamstwa". Dwa ostatnie tytuły przyniosły mu wyróżnienia na prestiżowym festiwalu operatorów filmowych Camerimage.

WASZE OPINIE

raf8888

tragiczny film, nie polecam

nedzioza

Poppy do bani, film obejrzałam po raz drugi TYLKO dla znakomitej kreacji instruktora nauki jazdy- ENRAHA, majstersztyk [:-)]

hrvatski

A mnie się podobał. Nie jest to może wzór komedii z Sevres pod Paryżem, ale film na pewno ciekawy. Główna bohaterka rzeczywiście może się wydawać irytująca, naiwna, niedostosowana do życia, ale wyobraźcie sobie, o ile byłoby weselej, gdyby ludzie nie podchodzili do wszystkiego tak obrzydliwie serio. Luźna łydka.
HAPPY-GO-LUCKY, CZYLI CO NAS USZCZĘŚLIWIA
reżyseria:
Wlk. Brytania, 2008
Trzydziestoletnia Paulina "Poppy" Cross (Sally Hawkins) mieszka w londyńskiej dzielnicy Camden. Niewielkie, wynajęte lokum od dziesięciu lat dzieli z przyjaciółką Zoe (Alexis Zegerman), z którą zwiedziła kawał świata od Azji Południowo-Wschodniej i Australii po Miami.
komedia
HAPPY-GO-LUCKY, CZYLI CO NAS USZCZĘŚLIWIA
4,1 5 1 14