PREMIERA

2007.08.28

CANAL+ PREMIUM

HAWAJE, OSLO

Norwegia, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: obyczajowy

czas trwania: 120 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Norweski kandydat do Oscara, film prezentowany w konkursie głównym na festiwalu w Rotterdamie. "Hawaje, Oslo" to opowieść o ludziach, których losy nieoczekiwanie splatają się ze sobą.

Pielęgniarz Vidar (Trond Espen Seim) pracuje w szpitalu psychiatrycznym. Przebywa tu na leczeniu Leon (Jan Gunnar Roise), kleptoman, który ucieka od rzeczywistości biegając po pustych ulicach miasta. Mężczyzna marzy o spotkaniu z są (Evy Kasseth Rosten), swoją dziecięcą miłością. Kiedy mieli po 14 lat obiecali sobie, że spotkają się w 25 urodziny Leona i - jeżeli uda im się spędzić ten dzień razem - zostaną ze sobą na zawsze. Teraz Leon boi się, że dziewczyna nie dotrzyma słowa. Z drugiej strony obawia się jej pojawienia, ponieważ zmusiłoby go to do podjęcia poważnych decyzji. Tymczasem w urodziny Leona wychodzi na przepustkę z więzienia jego brat Trygve (Aksel Hennie), który zabiera Leona ze szpitala. Równolegle Frode (Stig Henrik Hoff) i Milli (Silje Torp F ravaag), dwójce młodych ludzi, właśnie urodziło się pierwsze dziecko. Niestety szybko dowiadują się, że ich maleństwo niedługo umrze. Bólu istnienia doświadcza też Bobbie (Petronella Barker), gasnąca gwiazda pop, która podejmuje decyzję o samobójstwie. Kocha się w niej Viggo (Robert Skj rstad), kierowca karetki. Losy tych wszystkich pogubionych ludzi krzyżują się nagle, kiedy na ulicach Oslo dochodzi do wypadku.

"Moja ciotka z Kalifornii zawsze spędzała wakacje na Hawajach, a my regularnie dostawaliśmy od niej egzotyczne pocztówki. W moim filmie Hawaje symbolizują marzenie o wyspie miłości, z Aloha i kwiatowymi wieńcami. Ale w rzeczywistości, jakaś część Hawajów ma również w sobie trochę z najgorszych miejsc na ziemi" - mówił reżyser o swoim pomyśle na film. "Hawaje, Oslo" to drugi pełnometrażowy film w dorobku urodzonego w Oslo ERIKA POPPE. Już jego debiut odbił się szerokim echem na światowych festiwalach. "Schpaaa" (1998) otrzymała norweską nagrodę Amanda dla najlepszego filmu roku, trzy statuetki na Brothers Manaki International Film Festival oraz dwie nagrody w Fantasporto. "Hawaje, Oslo" z kolei zdobyło dwie statuetki Amanda Award, a na festiwalu w Rotterdamie pokazywane było w konkursie głównym.

W główne role wcielili się m.in. Trond Espen Seim znany widzom m.in. z "Księgi Diny", ceniony w Norwegii Stig Henrik Hoff, nagrodzony za rolę w "Hawaje, Oslo" nominacją do Amanda Award i Robert Skjearstad znany polskiej publiczności m.in. z "Piątej zimy magnetyzera". Reżyser nie ukrywał, że "Hawaje, Oslo" nakręcił w dużym stopniu dla siebie. "W filmie zawarłem własne pragnienie miłości i nie jest przesadą stwierdzenie, że zrobiłem go, aby je uchwycić! Chciałem opowiedzieć o nadziei i miłości, odtworzyć emocje, które towarzyszą chwilom spotkania z ukochaną osobą, które pojawiają się podczas pocałunku" - mówił. Podczas realizacji nieoczekiwanie wywołał spore zamieszanie na ulicy rodzinnego Oslo. Podczas sceny, w której jeden z bohaterów napada na bank, przechodnie nie zorientowali się, że to plan filmowy i wezwali policję.
HAWAJE, OSLO
reżyseria:
Norwegia, 2004
Norweski kandydat do Oscara, film prezentowany w konkursie głównym na festiwalu w Rotterdamie. "Hawaje, Oslo" to opowieść o ludziach, których losy nieoczekiwanie splatają się ze sobą.
obyczajowy
HAWAJE, OSLO
4,6 5 1 30