PREMIERA

2007.05.02

CANAL+ PREMIUM

HAWANA - MIASTO UTRACONE

The Lost City

USA, 2005

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 139 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Hawana lat 50. tętni muzyką i kusi nocnymi rozrywkami, choć jednocześnie żyje pod politycznym terrorem generała Batisty.

Miasto grzęźnie w korupcji, wszystkim rządzi mafia, a system klasowy zmusza tysiące ludzi do życia w skrajnym ubóstwie. Dopóki jednak płynie muzyka, a na Kubie bawią się znudzeni obywatele obu Ameryk, można przymykać oko na politykę. Takiego zdania jest przynajmniej Fico Fellove (Andy Garcia), właściciel "El Tropico", najlepszego nocnego klubu w Hawanie. Pochodzi on z szanowanej, uniwersyteckiej rodziny, lecz - w przeciwieństwie do swoich dwóch młodszych braci - jest sceptyczne nastawiony do rozkręcającej się właśnie rewolucji Fidela Castro i Che Guevary. Bardziej niż o państwo, martwi się o swoją rodzinę, w której coraz mocniej zaznacza się podział na zwolenników i przeciwników Castro. Bracia Fico przyłączają się wreszcie do partyzantów, a jeden z nich ginie w zamachu na Batistę. Wdowa po zmarłym, Aurora (Inés Sastre), wielka miłość Fico, zostaje pierwszą damą rewolucji. Ustaje dyktatura Batisty i rozpoczyna się reżim Castro, który dla Hawany okaże się zabójczy. Ideały boleśnie roztrzaskują się o smutną rzeczywistość, z którą nawet Fico, rozpaczliwie usiłujący zachować wewnętrzną wolność, będzie musiał się pogodzić.

Pełnometrażowy debiut urodzonego na Kubie aktora ANDY'EGO GARCII czekał na realizację 16 lat. O filmie Andy Garcia marzył jednak znacznie dłużej: "To zaczęło się chyba w dniu, kiedy opuściłem Hawanę, a byłem wtedy pięcioipółletnim chłopcem" - przyznawał. Rodzina Andy'ego Garcii trafiła do Miami w 1961 roku - dwa lata po tym, jak rządy objął Fidel Castro. "Nie byłoby mnie tutaj, gdyby mój ojciec nie wyjechał 40 lat temu z Kuby do USA i nie dał mi szansy na zrealizowanie swoich marzeń" - mówił wzruszony Garcia podczas ceremonii otwarcia festiwalu w Karlowych Warach, gdzie otrzymał Kryształowy Glob za "wyjątkowy wkład w światowe kino". Do zrealizowania marzenia, którym był film "Hawana - miasto utracone" Andy Garcia potrzebował jednak kogoś jeszcze: dobrego scenarzysty. Stał się nim znakomity kubański pisarz Guillermo Cabrera Infante, porównywany do Jorge-Louisa Borgesa i Gabriela Garcii Marqueza. Andy Garcia zachwycił się jego powieścią "Tres Tristes Tigres" ("Trzy tęskne tygrysy"), a Infante chętnie przyjął propozycję napisania scenariusza do jego filmu. Swoją opowieść luźno oparł na faktach. Przywołał atak na pałac prezydencki Batisty, a głównego bohatera stworzył na podstawie prawdziwej postaci - Martina Foxa, właściciela klubu "Tropicana". W scenariuszu umieścił nawet swoje alter ego - cynicznego pisarza, przyglądającego się z boku upadkowi jednego z najpiękniejszych miast świata, w którego znakomicie wcielił się Bill Murray. Infante nie zobaczył jednak swojego dzieła na ekranie - zmarł 21 lutego 2005 roku, na kilka miesięcy przed premierą.

Andy Garcia, który w filmie pełni rolę nie tylko reżysera, ale również współscenarzysty, producenta i autora muzyki, postanowił również zagrać główną rolę. Aktorowi, nominowanemu do Oscara i Złotego Globu za "Ojca chrzestnego III" (1990) oraz do Emmy i Złotego Globu za telewizyjny film "Miłość lub ojczyzna. Historia Artura Sandovala" (2000), towarzyszyła m.in. Inés SastreM, hiszpańska aktorka i modelka znana z takich filmów, jak "Vidocq" (2001), "Po tamtej stronie chmur" (1995) Wima Wendersa i Michelangelo Antonioniego czy "Skąpiec" (2003) z Gérardem Depardieu. W rolach drugoplanowych wystąpili Bill Murray oraz Dustin Hoffman.

WASZE OPINIE

Heman

film trochę rozczarowuje..bez akcji, bez polotu, bez wgłebiania się w temat. Szkoda
HAWANA - MIASTO UTRACONE
reżyseria:
USA, 2005
Hawana lat 50. tętni muzyką i kusi nocnymi rozrywkami, choć jednocześnie żyje pod politycznym terrorem generała Batisty.
dramat obyczajowy
HAWANA - MIASTO UTRACONE
4,4 5 1 45