Universal

PREMIERA

2004.06.25

CANAL+ PREMIUM

HAWANA

Havana

USA, 1990

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: melodramat

czas trwania: 138 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Film, który w zamierzeniu autorów miał być nową "Casablanką" - zakrojony na epicką skalę melodramat z udziałem Roberta Redforda i Leny Olin rozgrywa się na ogarniętej rewolucją Fidela Castro Kubie.

Akcja toczy się w roku 1958. Na Kubie reżim dyktatora Batisty chyli się powoli ku upadkowi; rewolucjoniści Fidela Castro rosną w siłę. Panujący na wyspie chaos jest wodą na młyn zawodowego hazardzisty Jacka Weila (Robert Redford), który wybiera się do Hawany by grać w pokera. Szuler liczy, że spanikowani bogaci gracze przesiadujący w kubańskich kasynach będą w obliczu nadchodzącej rewolucji obstawiać wyjątkowo wysoko. Po przybyciu na wyspę Jack poznaje piękną Robertę Duran (Lena Olin). Kobieta jest żoną znanego rewolucyjnego działacza. Kiedy bojownik zostaje schwytany przez siepaczy Batisty i najprawdopodobniej przez nich zabity, znajomość między hazardzistą i Robertą rozwija się w pełen pasji romans. Jack ma nadzieję, że ukochana ucieknie z nim do Stanów, serce Roberty wciąż należy jednak do rewolucji, Kuby i zaginionego męża.

W latach 80. Robert Redford wystąpił na ekranie zaledwie kilka razy, poświęcając większość energii swej karierze reżyserskiej i producenckiej, wspieraniu kina niezależnego i rozwijaniu festiwalu filmowego w swej posiadłości Sundance w stanie Utah. "Hawana" zapowiadana była jaki wielki powrót gwiazdora. Redford znów połączył siły ze swym przyjacielem, reżyserem SYDNEY'EM POLLACKIEM, z którym w przeszłości wielokrotnie odnosił spektakularne sukcesy (dość wspomnieć "Jeremiaha Johnsona", "Trzy dni Kondora" czy "Pożegnanie z Afryką"). "Hawana" od początku porównywana była z legendarną "Casablanką". Akcja filmu Pollacka rozgrywa się na ogarniętej rewolucją Kubie, a scenerią słynnego melodramatu z Bogartem było Maroko w czasie II Wojny Światowej, jednak fabuły obydwu obrazów łączy wiele podobieństw. Zarówno w "Hawanie" jak i w "Casablance", cyniczny i egoistyczny z pozoru bohater-outsider musi wybierać między miłością i osobistym szczęściem, a poświęceniem w imię wyższych wartości. Jakby podobieństw było mało w jednym i drugim filmie partnerką głównego bohatera jest aktorka pochodząca ze Szwecji - w "Casablance" była to Ingrid Bergman, w "Hawanie" - Lena Olin.

W produkcję zaangażowany został ogromny budżet, ale "Hawana" nie odniosła wielkiego sukcesu i została dość chłodno przyjęta przez recenzentów. Z dzisiejszej perspektywy wydaje się, że film Pollacka został skrzywdzony. Reżyser zdołał bardzo sugestywnie odtworzyć realia i dekadencką, pełną napięcia atmosferę Kuby w ostatnich dniach przed upadkiem dyktatury Batisty. Film jest nostalgicznym pożegnaniem z przedrewolucyjną Hawaną - miejscem pełnym przemocy i niesprawiedliwości ale zarazem barwnym miastem rozrywek, prowadzonych przez mafię kasyn, szulerów, awanturników i playboyów. Nie zawiodły gwiazdy - Robert Redford pokazał, że mimo upływu lat wciąż jest aktorem nie tylko przystojnym lecz również charyzmatycznym, na wysokości zadania stanęła również jak zwykle doskonała Lena Olin. Epicka, nakręcona z rozmachem "Hawana" ma dziś swoje miejsce wśród klasycznych współczesnych melodramatów.

WASZE OPINIE

Michał 007

Świetny film: dobrzy aktorzy, dobry scenariusz, a reżyserowi udało się stworzyć ten... "klimat", który sprawia, że widz z zainteresowaniem śledzi wydarzenia, jak w dobrej książce.
"Hawana" jest taka trochę jak "Casablanca" - podobny klimat, podobny główny bohater - tam Bogart, tu Redford, bez którego film nie byłby taki sam.
Polecam, warto zobaczyć. Z resztą samo nazwisko Redforda gwarantuje kino na poziomie "nieco" wyższym niż filmowy "standard".
HAWANA
reżyseria:
USA, 1990
Film, który w zamierzeniu autorów miał być nową "Casablanką" - zakrojony na epicką skalę melodramat z udziałem Roberta Redforda i Leny Olin rozgrywa się na ogarniętej rewolucją Fidela Castro Kubie.
melodramat
HAWANA
4,4 5 1 21