PREMIERA

2011.02.15

CANAL+ PREMIUM

Hel

Polska/Czechy, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: dramat psychologiczny

czas trwania: 84 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Czterdziestokilkuletni Piotr (Paweł Królikowski) jest rozwodnikiem, którym mieszka w wynajętym apartamencie wraz z nową partnerką, młodą Czeszką.

Hanka (Anna Geislerová) ukończyła reżyserię w łódzkiej Filmówce, on jest lekarzem psychiatrą i pracuje w szpitalu. Pewnej nocy, podczas dyżuru Piotra, do izby przyjęć pogotowie przywozi młodego mężczyznę. Okazuje się, że to jego syn Kamil (Lesław Żurek), którego nie widział od lat. Gdy chłopak wychodzi ze szpitala, ojciec postanawia nawiązać z nim bliższy kontakt. Jadą wspólnie na Hel, aby odwiedzić rezolutną babcię (Barbara Wałkówna) Kamila. Zaprasza również syna do siebie, by poznał jego narzeczoną. Po tej wizycie Hanka uświadamia sobie, że Piotr jest dla niej zagadką i tak naprawdę nic o nim nie wie. Do problemów osobistych dołączają stresy w pracy. Piotr coraz częściej wraca myślami do przeszłości i ponownie sięga po heroinę.

"Hel" to debiutancki film KINGI DĘBSKIEJ (reżyseria i scenariusz), która pełniła rolę drugiego reżysera na planie "Pitbulla". Była dziennikarka i dokumentalistka (m.in. "Szamani i szarlatani", "Para mieszana", "Józek i jego dzieci") jest absolwentką Wydziału Reżyserii prestiżowej praskiej Szkoły Filmowej FAMU. Jej scenariusz do "Helu" wyróżniono Nagrodą Specjalną w konkursie Filmforum i Akson Studio. Film portretuje człowieka uzależnionego od heroiny. Pokazuje, że narkomanami stają się zwykli ludzie. Wystarczy, że w pewnym momencie zabraknie szczęścia, znajdzie się jakiś impuls, który ciągnie na dno. "Chciałam pokazać, że człowiek jest taką niewiarygodną istotą, która ma jasną i ciemną stronę. I dlatego toczy się w nim nieustanna walka. (...) Jest polem bitwy, a nie krajobrazem po bitwie" - mówiła Dębska.

Filmowy Piotr nie jest postacią wymyśloną tylko na papierze. Inspiracją dla Dębskiej był artykuł "25 lat nałogu" psychiatry Macieja Kozłowskiego. Reżyserka spędziła też dużo czasu na oddziale dziennym szpitala psychiatrycznego, obserwując lekarzy i pacjentów. Rolę Piotra powierzyła Pawłowi Królikowskiemu ("Wszyscy jesteśmy Chrystusami", "Ranczo Wilkowyje", "Dlaczego nie"), który posługując się prostymi środkami realistycznie pokazał dramat człowieka uwikłanego w narkotyki. Jego bohater ma piękną, mądrą kobietę, pracę, która go satysfakcjonuje, pieniądze, ale żadna z tych rzeczy nie jest w stanie wyrwać go z nałogu, choć próbuje to zrobić od 20 lat. Ma długie, nawet kilkuletnie okresy, kiedy nie bierze, ale potem znów zaczyna. Lesław Żurek ("Ogród Luizy", "Mała Moskwa" - nominacja do Złotej Kaczki, "Randka w ciemno") zwykle gra role "grzecznych" mężczyzn. Jego rola w "Helu" mocno odbiega od tego wizerunku - Kamil jest pokiereszowany przez życie. Nikt specjalnie nigdy o niego nie dbał. Jest zbuntowany i potrafi być opryskliwy. Gwiazda czeskiego kina Anna Geislerová ("Powrót idioty" - nagroda Czeski Lew, "Żelary" - nagroda Czeski Lew, "Szczęście" - nagroda Czeski Lew i Srebrna Muszla w San Sebastian) jako Hanka to kobieta wrażliwa, która robi wszystko, aby życie było pozbawione nagłych zwrotów. Takie jednak nie jest. Hanka próbuje sobie z tym poradzić, ale wie, że nie można być z kimś, jeśli nie jest się w stanie mu ufać. Pomimo poważnej tematyki, "Hel" ma lekkie czy raczej śmieszno-smutne momenty, które rozładowują nieco napięcie, jak choćby scena, w której młoda dziewczyna Maria (Magda Biegańska) namolnie flirtuje z psychiatrą, milczący Mirek (Maciej Maleńczuk) tłucze w stołówce talerze, a cierpiący na bezsenność Radek (Bartłomiej Topa) wyjada rybki ze szpitalnego akwarium.

Autorem zdjęć do filmu jest Wojciech Staroń ("Jeszcze nie wieczór", "Niezawodny system"), który otrzymał w 2006 roku za "Plac Zbawiciela" Nagrodę Główną w Konkursie Filmów Polskich na Międzynarodowym Festiwalu Autorów Zdjęć Filmowych "Plus Camrimage". Za "Hel" Staroń otrzymał nominację do nagrody Złota Kaczka. Kinga Dębska natomiast była nominowana m.in. do Złotych Lwów, Złotego Grona i Złotej Kaczki.

WASZE OPINIE

Ajwi

Paweł Królikowski -rewelacyjny!!!!!

gonia1708

Film niezwykle prawdziwy, dramatyczny i refleksyjny z bardzo dobra rolą Pawła Królikowskiego . Po obejrzeniu zostaje na długo w pamięci widza - Polecam

pedro

Moim zdaniem to nie zły film. Reżyserka pokazuje historię człowieka, który ma w życiu prawie wszystko. Niestety nie odwzajemniona miłość syna, problemy w pracy powodują, że bohater sięga po narkotyki. Ciekawa postać i dobry scenariusz, ale trochę życia w tym, filmie zabrakło. Podobała mi się gra Pawła Królikowskiego, który dość wiarygodnie przedstawia bohatera. Myślę "Hel" to dobry film, nie rewelacja, ale zobaczyć warto.
Hel
reżyseria:
Polska/Czechy, 2009
Czterdziestokilkuletni Piotr (Paweł Królikowski) jest rozwodnikiem, którym mieszka w wynajętym apartamencie wraz z nową partnerką, młodą Czeszką.
dramat psychologiczny
Hel
4,0 5 1 18