PREMIERA

2009.11.25

CANAL+ PREMIUM

HENRY POOLE POWRÓCIŁ

Henry Poole Is Here

USA, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 95 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Henry Poole (Luke Wilson) jest młodym mężczyzną, wiodącym wygodne życie u boku pięknej narzeczonej. Pewnego dnia dowiaduje się, że cierpi na rzadką śmiertelną chorobę i zostało mu zaledwie kilka tygodni życia.

Zdruzgotany diagnozą postanawia spędzić ostatnie dni w samotności. Porzuca pracę i znajomych, po czym kupuje naprędce dom w robotniczej dzielnicy miasta, gdzie ma zamiar zaszyć się przed światem. Nie jest mu jednak dane dożyć w spokoju swych dni, bowiem jak twierdzi jego nowa sąsiadka Esperanza (Adriana Barraza) na ścianie jej mieszkania objawiła się twarz Jezusa. Wkrótce lokalny cud staje się obiektem pielgrzymek. Henry poznaje tymczasem Dawn (Radha Mitchell) i jej siedmioletnią córkę Millie (Morgan Lily), która nie odzywa się do nikogo od czasu, gdy jej ojciec porzucił rodzinę. Dawn nabiera przekonania o niezwykłej mocy plamy na ścianie Esperanzy, gdy po jej dotknięciu Millie zaczyna mówić. Sfrustrowany Henry postanawia pozbyć się cudownego kleksa przy pomocy młota.

Reżyser MARK PELLINGTON trudnił się przez długi czas pracą w MTV, gdzie realizował wideoklipy dla zespołów takich jak U2 czy INXS. W końcu w 1997 roku zadebiutował pełnometrażowym "Na całość" z Rachel Weisz i Rose McGowan w rolach głównych. Później nakręcił thrillery "Arlington Road" (1999) i "Przepowiednia" (2002), po czym na kilka lat zaniechał kręcenia obrazów kinowych i skupił się ponownie na teledyskach. Przypomniał o sobie kinomanom dopiero w 2008 roku niezależną produkcją "Henry Poole powrócił". Jej premiera na festiwalu Sundance stała się sporym wydarzeniem, a zanim obraz trafił na wielkie ekrany w Ameryce, z powodzeniem zaprezentowano go publiczności festiwalu w Berlinie. Film Pellingtona zachwycił wymagającą widownię po obu stronach Atlantyku. Historia umierającego mężczyzny, usiłującego poukładać swoje życie w ostatnich jego tygodniach spotkała się także z przychylnością krytyków. Recenzent "Chicago Sun-Times" pisał, że obraz "osiąga coś, co jest niezwykle trudne. To duchowy film zdolny do poruszania wierzących, agnostyków i ateistów (...). Nie dowiadujemy się z niego, że poglądy religijne są prawdziwe. Dowiadujemy się jednak, że prawdziwa jest wiara. Ponadto jest to ciepła, ujmująca historia miłosna". Dziennikarz "New York Times" dobrze zaś ocenił odtwórcę roli tytułowej Luke'a Wilsona, twierdząc że aktor "stworzył wiarygodny portret gniewnego, zdesperowanego mężczyzny broniącego się przed naporem religijnego kultu". Skoro zaś o obsadzie mowa, należy wspomnieć, iż Pellington, który wcześniej współpracował z takimi sławami, jak Jeff Bridges, Tim Robbins czy Richard Gere, tym razem zdecydował się zaangażować aktorów o nieco mniejszej renomie w Hollywood. Obok wspomnianego Luke'a Wilsona ("Legalna blondynka", "Idiokracja", "3:10 do Yumy"), w głównych rolach obsadził Radhę Mitchell ("Silent Hill", "Surogaci") i pochodzącą z Meksyku Adrianę Barrazę ("Amores perros").

WASZE OPINIE

Bart17

Bardzo dobry, wzruszający film. Tak jak pisał bartolomeusz, na początku nic nie wskazuję by był to tak przejmujący komiediodramat- film zresztą idealnie pod ten gaunek pasujący.

Blue-Grey

Film mądry i wzruszający. Jego słabą stroną jest lekkie przesłodzenie i przewidywalność treści, już bowiem po 1/3 filmu można się domyślać całości. Ale co ciekawe - akurat w tym filmie ta typowo amerykańska przewidywalność nie razi i nie odpycha od ekranu. Luke Wilson zagrał znakomitą rolę, ale na jej tle Radha Mitchell wypadła raczej blado. Bardzo przejmująca i oryginalna jest dziecięca rola Morgan Lily. Krótko mówiąc "Henry Poole powrócił" to dobra filmowa opowieść dla wrażliwych ludzi, którzy mają nadzieję, że w naszej rzeczywistości realnie istnieje ogromna i ukryta sfera transcendencji. Ale czy choć w odrobinie przekona jakiegoś twardego ateistę czy agnostyka? Śmiem wątpić... Zawsze warto jednak spróbować.

Fajter1974

Też myślałem że będzie kicha, ale chętnie dotrwałem do końca i byłem mile zaskoczony
HENRY POOLE POWRÓCIŁ
reżyseria:
USA, 2008
Henry Poole (Luke Wilson) jest młodym mężczyzną, wiodącym wygodne życie u boku pięknej narzeczonej. Pewnego dnia dowiaduje się, że cierpi na rzadką śmiertelną chorobę i zostało mu zaledwie kilka tygodni życia.
komediodramat
HENRY POOLE POWRÓCIŁ
4,4 5 1 52