PREMIERA

2013.07.17

CANAL+ PREMIUM

Henryk IV

The Hollow Crown: Henry IV

Wlk. Brytania/USA, 2012

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat historyczny

Ocena filmu

0.00

Opis

Następca angielskiego tronu książę Hal (Tom Hiddleston) pragnie rozzłościć ojca, króla Henryka IV (Jeremy Irons). Spędza więc mnóstwo czasu w tawernach, obcując z plebsem i pijakami, a przede wszystkim z kompanią sir Johna Falstaffa (Simon Russell Beale), z którego nagminnie stroi sobie żarty.

W tym samym czasie Hotspur (Joe Armstrong), który chowa do władcy urazę i pragnie przejąć koronę, planuje bunt. W działaniach wspiera go ojciec, hrabia Northumberland (Alun Armstrong) i wuj, hrabia Worcester (David Hayman). Wobec zagrożenia, Hal wspiera króla i razem pokonują konkurentów w bitwie pod Shrewsbury w połowie 1403 roku. W walce ginie Hotspur, którego ojciec postanawia pomścić.

W podzielonym na dwie części "Henryku IV", wchodzącym obok "Ryszarda II" i "Henryka V" w skład cyklu czterech kronik historycznych, William Szekspir wyraźnie rozdziela wątki poważne i komediowe. Od strony politycznej sztuka opowiada o buncie angielskiej arystokracji przeciwko królowi Henrykowi IV, którego sami wcześniej osadzili na tronie po wspólnym zamordowaniu poprzedniego króla Anglii, Ryszarda II. Równocześnie rozgrywa się wątek komediowy, w którym królewski syn, książę Hal, prowadzi hulaszcze życie w towarzystwie londyńskich pijaczków, którzy cierpliwie znoszą wszelkie jego wybryki, by móc czerpać korzyści z przebywania w otoczeniu syna monarchy. Komediowym motorem tego wątku jest słynna fikcyjna postać szekspirowska, otyły i tchórzliwy rycerz sir John Falstaff, kompan przyszłego króla Henryka V.

Pretekstem do przypomnienia najsłynniejszych historycznych utworów Williama Szekspira był przypadający na rok 2012 finał Olimpiady Kulturalnej, który towarzyszył Letnim Igrzyskom Olimpijskim w Londynie. Z tej okazji kanał BBC 2 namówił do współpracy wybitnych znawców twórczości brytyjskiego dramaturga. Do adaptacji "Henryka IV" zaproszono RICHARDA EYRE'A, który na scenach brytyjskich teatrów dwukrotnie wystawiał "Hamleta" (w londyńskim Royal Court Theatre z Jonathanem Prycem w 1980 i Danielem Day-Lewisem w 1989 roku), a także "Ryszarda III" z Ianem McKellenem i "Króla Leara" z Ianem Holmem. Eyre jest znany z tego, że z równym powodzeniem radzi sobie za kamerą. Dowiódł tego jako reżyser "Notatek o skandalu" i biograficznego "Iris", za który był nominowany do Złotego Lwa w Berlinie. - Jestem bardzo wdzięczny za możliwość powrotu do Szekspira i to w towarzystwie tak doświadczonego reżysera i wielkich aktorskich osobowości - ekscytował się na wieść o rozpoczęciu produkcji Jeremy Irons, czyli ekranowy król Henryk IV. Oprócz tytułowego bohatera w sztuce pojawia się ponad trzydzieści postaci, co dało twórcom szczególne pole do popisu przy kompletowaniu obsady. Na długiej liście aktorów, którzy wzięli udział w przedsięwzięciu znaleźli się m.in.: Tom Hiddleston ("Thor", "Avengers 3D"), Julie Walters ("Mamma Mia!" cykl "Harry Potter") i Simon Russell Beale (serial "Tajniacy", "Głębokie błękitne morze"). Ciekawym zabiegiem twórców było obsadzenie w roli zbuntowanego Hotspura i jego ojca, Northumberlanda, Joe'ego Armstronga (serial "Robin Hood") oraz jednego z najwybitniejszych aktorów szekspirowskich w Wielkiej Brytanii, Aluna Armstronga, w rzeczywistości połączonych identycznymi jak w filmie więzami krwi.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+
Henryk IV
reżyseria:
Wlk. Brytania/USA, 2012
Następca angielskiego tronu książę Hal (Tom Hiddleston) pragnie rozzłościć ojca, króla Henryka IV (Jeremy Irons). Spędza więc mnóstwo czasu w tawernach, obcując z plebsem i pijakami, a przede wszystkim z kompanią sir Johna Falstaffa (Simon Russell Beale), z którego nagminnie stroi sobie żarty.
dramat historyczny
Henryk IV
4,5 5 1 19