PREMIERA

2013.07.31

CANAL+ PREMIUM

Henryk V

The Hollow Crown - Henry V

Wlk. Brytania, 2012

reżyseria:

obsada: , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat historyczny

czas trwania: 2012 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Król Henryk V (Tom Hiddleston), syn Henryka IV, sprawuje nad Anglią władzę odpowiedzialnie. W pierwszych latach rządów skupia się na umacnianiu administracji kraju i jego skarbu. Wszystko po to, by móc objąć tron Francji.

Kieruje oficjalne pismo, w którym rości sobie prawa do francuskiej korony, jednak w odpowiedzi otrzymuje upokarzający prezent - piłki tenisowe. Henryk drobiazgowo przygotowuje się do wojny. Pokonuje Kanał La Manche i w ciągu jednej sprawnej bitwy podbija miasto Harfleur, okazując łaskę jego mieszkańcom. Król Francji, Karol VI Szalony (Lambert Wilson), w istocie dotknięty chorobą psychiczną, nie poddaje się. Wygrana pozostaje jednak po stronie Anglików, a Henryk V bierze za żonę córkę francuskiego władcy, Katarzynę de Valois (Mélanie Thierry). Rządy Henryka nie trwają jednak długo.

"Henryk V" to ostatnia część drugiej tetralogii Williama Szekspira - serii czterech kronik opisujących życie trzech angielskich władców (części II i III poświęcone są Henrykowi IV). To również ostatnia część zrealizowanego z rozmachem miniserialu BBC. Tym razem za reżyserskim sterem stanęła THEA SHARROCK, angielska reżyserka teatralna, która w wieku 24 lat objęła stanowisko dyrektora artystycznego londyńskiego Southwark Playhouse, zostając tym samym najmłodszym dyrektorem brytyjskiego teatru. W Henryka IV wcielił się Tom Hiddleston, znany szerokiej publiczności głównie jako demoniczny Loki z ekranizacji komiksów Marvela: "Thor" i "Avangers". Na planie towarzyszyła mu m.in. Mélanie Thierry, znana z "Księżniczki Montpensier" Bertranda Taverniera oraz Lambert Wilson, który zdobył popularność, dzięki roli w nagrodzonych w Cannes "Ludziach Boga" Xaviera Beauvois.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

Blue-Grey

Chyba najlepsze ekranizacje sztuk Szekspira robią - a jakżeby inaczej - Brytyjczycy. Tę sfilmowaną przez BBC Drugą tetralogię genialnego Stratfordczyka zaliczam bez wahania do najznakomitszych, jakie dotąd oglądałem na telewizyjnym ekranie. To prawdziwe kulturalne wydarzenie w repertuarze Canal+. Trudno jest mi jakoś szczególnie wyróżnić któryś z czterech odcinków tego miniserialu. W każdym znalazłem nienaganną reżyserię, wysmakowaną i dopracowaną w każdym szczególe scenografię oraz wyśmienite aktorstwo. A najważniejsze, że te składniki sztuki filmowej uniknęły modnych nowatorskich udziwnień przekazując wiernie to, co Szekspir chciał opowiedzieć odbiorcom swoich sztuk.
No właśnie... Czy my - filmożercy XXI wieku - potrafimy nie tylko zrozumieć szekspirowskie dramaty, ale przede wszystkim znaleźć w nich coś własnego i dla nas potrzebnego? Sądzę, że tak. Musimy tylko choć w odrobinie porzucić przyzwyczajenie do współczesnych, naturalnych filmowych dialogów i uważnie się wsłuchać w wierszowaną mowę sprzed ponad czterech stuleci. Jej zrozumienie - zwłaszcza we wspaniałym przekładzie Leona Ulricha - wcale nie jest trudne. Zmieniają się technologie, ale nasza ludzka kondycja pozostaje niezmienna - i dzisiaj, i w szesnastym stuleciu. A Szekspir pisał w równej mierze dla królów, co i dla szarych biedaków. Każdy, nawet najbardziej obdarty i bezzębny prostak z ulicy, mógł za niewielką opłatą wejść do jego teatru i poczuć, że jest to teatr także dla niego. Jak w całej twórczości Szekspira tak i w Drugiej tetralogii zadziwia mnogość [i]lotnych myśli[/i], czyli krótkich, często jednozdaniowych wypowiedzi - niezniszczalnych w swej aktualności, trafności i głębi - które, oderwane od całości dramatu, mogą być traktowane jako diamentowe cytaty, dopasowane do problemów każdego z nas.
Jeśli chodzi o ważkość i różnorodność tematów, podobały mi się szczególnie dwie części o panowaniu Henryka IV. Piękną postacią jest w nich Falstaff, świetnie zagrany przez Simona Russella Beale'a. Na pozór to głupi lekkoduch, lubieżnik, żarłok i tchórz. Jednak w rzeczywistości zaprzyjaźniamy się z prawdziwym mędrcem, który - podobnie jak Haszkowy wojak Szwejk - zachęca nas do korzystania z życia jak tylko się da oraz do traktowania losu - o ile to możliwe - z humorystycznym dystansem. Jedynie miłość i przyjaźń uczy szanować jako wartości bezcenne i po ludzku najważniejsze.
Henryk V
reżyseria:
Wlk. Brytania, 2012
Król Henryk V (Tom Hiddleston), syn Henryka IV, sprawuje nad Anglią władzę odpowiedzialnie. W pierwszych latach rządów skupia się na umacnianiu administracji kraju i jego skarbu. Wszystko po to, by móc objąć tron Francji.
dramat historyczny
Henryk V
4,0 5 1 26